Darmowe
planery, e-booki...

Podziel się:

Darmowe
planery, e-booki...

O nawykach #2

 

Furtki i wymówki. Dziś planowałam inny tekst, ale w obliczu półmetka Wyzwania Minimalistki pomyślałam, że to będzie dobry czas na zmierzenie się z 7 najczęściej stosowanymi wymówkami, stojącymi na drodze do zbudowania dobrych nawyków.

 


 minimalizm-nawyki-simpliciteO nawykach #1

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy jesteś typem: Prymusa, Zobligowanego, Wątpiącego lub Buntownika, kliknij tutaj.

 

 

Czasami dochodzę do wniosku, że nasz mózg osiągnął absolutne mistrzostwo w samoistnym kreowaniu wymówek, niezależnie od tego, jakiej czynności się oddajemy. Osobiście, święcie wierzę, że zaobserwowanie i nazwanie pewnych zachowań jest połową sukcesu, stąd też postanowiłam opisać wszystkie większość wymówek, które stosujemy na co dzień, posiłkując się podziałem podpatrzonym u Gretchen Rubin, Autorki książki Lepiej. 21 strategii, aby osiągnąć szczęście (przyznaję, że tytuł jest nieadekwatny do zawartości książki)

 


1. Bo byłam grzeczna


Absolutnie furtka nr 1. Jestem już dorosła i nie wierzę w świętego Mikołaja, nagradzam się więc sama. Niestety, czasami nagradzam się częściej niż na to faktycznie zasługuję. Zdarza mi się nawet najpierw się nagrodzić, dopiero na konto dobrego zachowania w przyszłości. To bardzo częste w przypadku niekontrolowanych zakupów i skłonności do słodyczy. Nie wierzysz? A to brzmi może znajomo: bo miałam ciężki dzień…, bo oddałam raport na czas…, bo byłam na siłowni…? To jedna z wymówek najtrudniejszych do opanowania.

 


2. Fałszywy wybór


Fałszywy wybór ma miejsce, gdy kładziesz na szali dwie czynności do wykonania i wybierasz jedną z nich (najczęściej tą łatwiejszą i przyjemniejszą), jakbyś faktycznie musiała dokonywać między nimi wyboru, a co tak naprawdę nie jest konieczne. Gdy zaplanuję danego dnia zrobić finansowe rozliczenia i napisać tekst na bloga, zamiast po prostu zrobić i jedno i drugie, kusi mnie, żeby użyć furtki fałszywego wyboru. Faktury nie mają wtedy żadnych szans.

 


3. To się nie liczy


Jednym z moich nawyków do zbudowania w ramach Wyzwania Minimalistki jest jeden dzień w tygodniu offline. Bardzo często łapię sama siebie na próbie sprawdzenia maila, Facebooka czy Instagrama w telefonie. Bo przecież skoro nie otwieram komputera, a jedynie telefon na chwilkę, to się nie liczy. Podobna sytuacja może być, gdy: jesteśmy na wakacjach (dieta idzie w odstawkę – przecież na wakacjach się nie liczy), dziecko złapie przeziębienie (doskonała wymówka na wszystko – przecież, gdy dziecko choruje, to nic się nie liczy). Czasami możemy zaplanować wyjątek, ale generalnie przecież wiemy, że wszystko się liczy. 

 


4. Błędne założenia


Cudowna, najbardziej uniwersalna wymówka na świecie, najczęściej używana w wersji: „Skoro mam mniej niż … (godzinę, dzień itp.) , nie opłaca się już zaczynać … (ćwiczyć, sprzątać itp.). Każdy z nas ma swoją wersję tej wymówki, prawda?

 


5. Bo będzie mu przykro


Bardzo często używamy najbliższych i okoliczności z nimi związanych jako wymówki. Powiedzmy, że postanowiłaś ograniczyć czasowo jedzenie słodyczy (ależ to przyjemny przykład, prawda?), a na urodzinach Mamy bierzesz kawałek tortu, żeby Jej nie urazić. Klasyka gatunku.

 


6. Żyje się tylko raz


Kupię te buty, w końcu żyje się tylko raz! Zjedz to ciastko, zrób sobie przyjemność, życie jest przecież takie krótkie! W miejsce „kupię buty” czy „zjedz to ciastko” można wstawić praktycznie każdy, dowolny tekst. W takiej chwili warto sobie przypomnieć, że kupując więcej, nie żyjesz bardziej. Jedynie kupujesz więcej.

 


 7. Zacznę od jutra


Kto nigdy, przenigdy nie powiedział sobie zacznę od jutra, zacznę od poniedziałku niech lepiej przestanie kłamać, bo nos mu urośnie. Takich ludzi nie ma na świecie. O ile strategia Scarlett O’Hara ma świetne zastosowanie w innych sytuacjach, w przypadku budowania nawyków, czy też jakiejkolwiek innej próby zmiany zachowania, jest jedynie klasyczną furtką. Skoro wszyscy o tym wiemy, to dlaczego tak często z tej wymówki korzystamy?

 

Dlaczego nazywam wymówki furtkami? Bo gdy mamy ich świadomość, to zawsze możemy je zwyczajnie zamknąć. Choćby w ostatniej chwili.

Sprawdź Także

0 0 votes
Article Rating
Powiadomienia
Powiadom o
guest
41 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments