Darmowe
planery, e-booki...

Podziel się:

Darmowe
planery, e-booki...

4 sposoby na brak spójności w szafie

Poza sławetnym „nie mam się w co ubrać”, drugim najczęściej pojawiającym się problemem w szafach, jest właśnie brak spójności. To wtedy, gdy masz dużo (lub trochę mniej) ubrań, które po prostu do siebie nijak nie pasują. Czy Twojej szafie brakuje spójności? Jeśli tak, i jeśli Ci to przeszkadza – czytaj dalej, pomogę Ci to zmienić.

1. Zmień sposób myślenia o ubraniach!

Na początek spójrzmy niemiłej prawdzie w oczy. :)

Twojej szafie brak spójności, ponieważ w Twoim sposobie myślenia o ubraniach i ubieraniu się brak spójności.

 • Chcesz spójności i chcesz mieć duży wybór.
 • Chcesz zmieścić się w szafie, ale i mieć mnóstwo ubrań w różnych stylach.
 • Chcesz mieć swój styl, ale dajesz się „zainspirować” do kupienia nowego ubrania w trendzie (bazowe ubrania też mogą być trendem).

Chcesz zjeść ciastko i mieć ciastko. To tak nie działa!

Chcesz mieć spójną szafę – kupuj i noś ubrania, które do siebie pasują.

Zrób rachunek sumienia i pozbądź się takich przekonań i myśli:

 • Noszenie podobnych zestawów jest nudne.
 • Dla dobrego samopoczucia muszę mieć duży wybór.
 • Nie wypada nosić tych samych ubrań.
 • Spójna szafa to taka w beżach i bielach, fuuuj.
 • Lubię ubierać się w różnych stylach i potrzebuję do tego mnóstwa ubrań.
 • To, co ubieram, jest całkowicie uzależnione od mojego nastroju.
 • Lubię kupować dla rozrywki czy poprawienia sobie humoru.
 • Przygotowywanie sobie zestawów ubrań jest takie sztuczne.
 • Uda mi się dopiero, gdy będę ładniejsza/zgrabniejsza itp.

W takim myśleniu nie ma nic złego. Po prostu, takie przekonania niosą ze sobą konkretne konsekwencje, a jedną z nich jest brak harmonii w szafie.

Naucz się bardziej metodycznego i uporządkowanego podejścia do ubierania się, zamiast polegać całkowicie na nastrojach, humorach i porywach chwili. Nie dlatego, że jest w nich cokolwiek złego, ale dlatego, że stoją na drodze do spójnej szafy.

 

Szafa Minimalistki®

Sztuka ubierania. Stwórz szafę na miarę swoich potrzeb!

GWARANCJA satysfakcji lub zwrot pieniędzy.

2. Zacznij wreszcie myśleć zestawami ubrań (jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś)

Mam na myśli przygotowanie sobie zestawów ubrań na różne okazje wcześniej, niż przed samym wyjściem. Miej swoje wypróbowane zestawy, jak przystało na ikonę stylu. Tak, wiem, już słyszę, że to zabiera spontaniczność, radość i bawienie się modą. ;) Może tak, może nie. Nie będziesz wiedziała, jeśli nie spróbujesz. Patrz punkt 1.

Spróbuj myśleć zestawami szczególnie wtedy, gdy masz poczucie, że aby nadać spójności szafie, wystarczy, że dokupisz kolejną prostą koszulkę lub bazowe spodnie. Współczesne fast fashion chce, żebyś kupowała dużo (też bazowych ubrań), a prawda jest taka, że prawdziwy styl to głównie konsekwencja. A spójność jest konsekwencją tej konsekwencji! 

Myślenie zestawami ubrań = spójna szafa.

Nie umiesz w zestawy? Idź na zakupy do własnej szafy. Testuj, sprawdzaj, baw się swoimi ubraniami! Poprzymierzaj różne ubrania. Zobacz co do czego pasuje, a co zdecydowanie nie; co Ci się podoba, a co nie. Poznaj najpierw rzeczywisty potencjał tego, co już masz! Ściągnij darmowy planer i wypróbuj wyzwanie 7 ubrań w 7 dni. 

3. Uporządkuj szafę – oddziel od siebie ubrania, które nosisz na różne okazje

Jak układasz rzeczy w szafie? Masz jakiś system czy po prostu wieszasz i składasz jak leci? A może dociskasz kolanem i zamykasz, zanim wypadnie? ;) Nie oceniam, sama tak kiedyś robiłam. :)

Jest milion sposobów na układanie w szafie. Możesz układać rzeczy kolorami, fasonami, rodzajami ubrania, długościami i jak tylko jeszcze przyjdzie Ci do głowy. Możesz kupić mnóstwo przydatnych gadżetów, pudełek i pudełeczek. Tak zorganizowana szafa zapewne będzie przyjemna dla oka, ale czy na pewno będzie funkcjonalna?

Poczucie braku spójności często wynika z tego, że:

 • nie wiesz, jakie rzeczywiście masz ubrania do dyspozycji,
 • wszystkie ubrania się ze sobą mieszają i powodują zamęt w szafie i głowie.

Logiczne przecież, że inne rzeczy nosisz do pracy, a inne na spacer z psem. Dlatego, pisząc o zorganizowaniu szafy, mam na myśli uporządkowanie i ułożenie w szafie ubrań w trochę inny sposób, niż to się zwykle rekomenduje, i do którego być może jesteś przyzwyczajona.

Uporządkuj i ułóż swoje rzeczy wg aktywności i okazji, na które je nosisz.

Oddzielenie od siebie ubrań, które nosisz na różne okazje sprawia, że ubrania Ci się nie mieszają, a w ramach danej aktywności od razu widzisz, co masz do dyspozycji.

Przykładowo, gdy idziesz na jogę – masz wszystkie elementy w jednym miejscu, a nie koszulka tu, legginsy tam, a skarpetki nie wiadomo gdzie. Czasami to pokaże, że np. masz za dużo ubrań „do zużycia” na spacerach z psem, a za mało do pracy – tak też się zdarza i to cenna wiedza!

Jak to działa u mnie? Przykładowo, mam osobne szuflady i wieszaki:

 • na rzeczy tylko po domu (głównie koszulki i dresy),
 • na ubrania sportowe (koszulki, legginsy i sportowe skarpetki w jednej szufladzie),
 • na ubrania eleganckie (osobna sekcja na wieszakach),
 • na ubrania codzienne itp.

4. Rób zakupy z głową (i planerem)!

Przestań się oszukiwać. Jeśli Twojej szafie brakuje spójności, oznacza to, że rzeczy, które do niej trafiły, nie zostały przemyślane. Te ubrania mogą być ładne, wygodne, wystrzałowe, przeciętne lub do wyrzucenia. Nie ma znaczenia, jakie są. Ważne, że ich nie nosisz.  Pomijam sytuacje, gdy np. z konieczności masz w szafie ubrania np. po starszym rodzeństwie itp. W większości przypadków jednak, sama podjęłaś decyzję o kupieniu czy wzięciu jakiegoś ubrania. One same nie przyszły do Ciebie w nocy na nibynóżkach i nie schowały się na półce! ;)

Weź odpowiedzialność za swoje zakupy i naucz się je robić właściwie.

Ściągnij darmowy planer zakupowy, który przygotowałam specjalnie na takie okazje i potrzeby. Obiecuję, że trochę się napocisz przy jego wypełnianiu ;), ale i dostaniesz gwarancję, że kolejny zakup będzie kamieniem milowym w stronę spójnej, pięknej i Twojej osobistej szafy.

10 rzeczy

które musisz wiedzieć przed zakupami.

Co myślisz o temacie spójności w szafie? :)

Sprawdź Także

Powiadomienia
Powiadom o
guest
44 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments