Darmowe
planery, e-booki...

Podziel się:

Darmowe
planery, e-booki...

Jak stworzyć capsule wardrobe?

jak stworzyć capsule wardrobe

Kompletny poradnik jak stworzyć capsule wardrobe (zwłaszcza, jeśli dopiero zaczynasz), który pomógł już tysiącom osób.

Co to jest capsule wardobe?

Capsule wardrobe to tzw. szafa kapsułowa, w której znajduje się odpowiednia liczba ubrań, które doskonale ze sobą grają, tworząc spójną całość. Capsule wardrobe może stanowić całość szafy, zawierając w sobie wszystkie ubrania (i to jest mój cel), ale można też wykorzystać koncepcję szafy kapsułkowej, żeby doraźnie sprawdzić i wykorzystać potencjał swojej szafy.

Szafa Minimalistki®

Sztuka ubierania. Stwórz szafę na miarę swoich potrzeb!

GWARANCJA satysfakcji lub zwrot pieniędzy.

Jak stworzyć capsule wardrobe?

Zapewniam Cię, że tworzenie capsule wardrobe to o wiele przyjemniejsza i łatwiejsza sprawa, niż opisywanie tego procesu. :) Postaram się jednak, z perspektywy własnych doświadczeń, maksymalnie ułatwić Ci zadanie.

Krok 1 | Wybierz liczbę ubrań

Na wielu blogach (w większości zagranicznych, ale nie tylko) znajdziesz mnóstwo tekstów jak stworzyć capsule wardrobe, z masą inspiracji w kontekście liczby ubrań, które należy wybrać. Moja pierwsza rada – zignoruj całkowicie narzucone z góry liczby!

Jesteśmy tak różni, prowadzimy różne style życia, nasza szafa jest w różnym stopniu zabałaganiona i narzucanie jednej konkretnej liczby każdemu jest moim zdaniem bez sensu.

  1. W budowaniu (zwłaszcza pierwszej) capsule wardrobe najważniejsze jest świadome ograniczenie liczby noszonych ubrań. Zanim wybierzesz konkretne ubrania do swojej szafy kapsułkowej, poświęć trochę czasu na obserwację. Zapewniam Cię, że nie będzie to czas stracony!
  2. Obserwuj swoje codzienne wybory ubraniowe. Notuj, które ubrania nosisz i jak często. Zapisuj lub fotografuj poszczególne zestawy. Pobaw się w swoją stylistkę choćby przez tydzień.
  3. WAŻNE! To nie jest czas na wyciąganie wniosków i ocenianie swoich wyborów ubraniowych. Nie patrz na siebie krytycznie. Nie zastanawiaj się, co chciałabyś zmienić, a już na pewno uciekaj szybko od myśli, co chciałabyś kupić! ;) Popatrz na swoje ubrania z chłodnym dystansem i po prostu rób notatki (bardzo polecam, pamięć bywa mocno zawodna).
  4. Gdy już skończysz obserwacje, zrób listę ubrań, które nosiłaś/łeś najczęściej. To najprawdopodobniej Twoja przyszła baza. Oczywiście, patrz też na okoliczności. Jeśli do testów wybierzesz tydzień, gdy masz wyjazd służbowy, a na co dzień najczęściej pracujesz w domu, to obserwacja będzie mało uniwersalna. Ile zanotowałaś ubrań w sumie? 10 sztuk, 20, a może 50? Nieważne ile, to nie wyścig.
  5. Ostatni krok – teraz OGRANICZ liczbę, np. dzieląc ją na dwa. I to jest Twoja wyjściowa liczba ubrań w capsule wardrobe.

Wybierając liczbę, od razu postanów, czy uwzględniasz w niej buty, akcesoria, ubrania po domu, ubrania sportowe, czy ubrania wierzchnie. Sama nie uwzględniałam ubrań wierzchnich, tych po domu i sportowych oraz akcesoriów. Buty natomiast wliczałam. Jednak, jeśli jesteś maniakalną kolekcjonerką butów ;), może wyłącz je z zestawienia, bo może być Ci trudno się ograniczyć w tym względzie. Chyba, że takie właśnie stawiasz sobie wyzwanie!

Krok 2 | Wybierz czas trwania

Mamy już liczbę, teraz pora wybrać czas, na jaki tworzysz swoją capsule wardrobe. Jeśli to Twoje pierwsze podejście do capsule wardrobe, mocno polecam zacząć od krótszego czasu, maksymalnie jednego miesiąca. Dlaczego? Z dwóch powodów:

  1. Po pierwsze, pogoda w Polsce jest bardzo niestabilna i nasza garderoba relatywnie często będzie się zmieniać. Zwłaszcza w porach przejściowych, jak wiosna czy jesień jednego dnia możemy potrzebować wełnianego swetra, a drugiego tenisówek. Dlatego najlepiej na początek wybrać sobie krótki okres: 10 lub 20 dni, może miesiąc. Nie rzucaj się od razu na sezonową capsule wardrobe. Przyjdzie na to czas, gdy nabierzesz trochę wprawy (chyba, że już ją masz).
  2. Po drugie, najlepiej, gdyby czas obserwacji był taki sam, jak czas trwania capsule wardrobe. Wtedy będziesz miała jasne porównanie i łatwiej będzie Ci wyciągnąć wnioski. Jeśli chcesz stworzyć capsule wardrobe na miesiąc, a poobserwujesz się tylko przez niecały tydzień, może być Ci trudno wybrać właściwą liczbę ubrań tak, aby szafa kapsułkowa była dla Ciebie wyzwaniem, ale nie stała się kulą u nogi.

Oczywiście, wybrana liczba ubrań i czas trwania muszą być ze sobą skorelowane. Zauważ, że na im więcej dni jest planujesz capsule wardrobe, tym mniej proporcjonalnie w niej ubrań. Przykładowo, sama zaczynałam od 7 ubrań w 7 dni, potem było 15 ubrań w 30 dni, a w końcu ok. 25 ubrań na cały sezon (ok. 90 dni). Pamiętaj o tym, wybierając liczby i czas dla siebie.

Krok 3 | Wybierz konkretne ubrania

  1. Do capsule wardrobe wybierz ubrania, które nosisz, a nie te, które CHCIAŁABYŚ nosić. W szafie obowiązuje zasada Pareto – przez 80% czasu nosimy 20% naszych ubraniowych zasobów. Każdy ma ubrania, które odruchowo wybiera i takie, które mu się podobają, ale z jakiś względów nigdy, albo rzadko lądują na grzbiecie. Nie wybieraj do capsule wardrobe tych drugich! Skończy się to tym, że w trakcie trwania eksperymentu nie będziesz miała co na siebie włożyć. Nie bez powodu nie nosisz zbyt często tych właśnie ubrań! Jeśli chcesz je przetestować, włącz do szafy kapsułkowej np. 1-2 sztuki – może znajdziesz dla nich miejsce w codziennych zestawieniach, a jeśli nie, nie będzie to tak duży kłopot, żeby cała capsule wardrobe się nie udała.
  2. Sprawdź koniecznie swój kalendarz. Zobacz, czy nie masz w tym czasie zaplanowanych jakiś szczególnych okazji, które będą wymagały odpowiedniego ubrania: podróż służbowa, ważne szkolenie, super-randka itp. Twoja szafa po prostu musi być dopasowana do tych okazji. Przeanalizuj też swój AKTUALNY tryb życia (pomocne będą wcześniejsze obserwacje), żeby dopasować do niego wybrane ubrania, a nie odwrotnie.
  3. Wybierz ubrania, które nadają się do noszenia. Szafa kapsułkowa, żeby spełniła swoją rolę, musi zawierać ubrania zdatne do użytku. Zatem wypadają wszystkie ubrania za małe, za duże, z plamką, z malutkim rozdarciem, odłożone do zaniesienia do pralni, niewygodne itp. Albo naprawisz je przed startem capsule wardrobe, albo z nich zrezygnuj.

Krok 4 | Kolorystyka i funkcjonalność capsule wardrobe

  1. Czy każda szafa kapsułkowa musi być szaro-bura (czytaj: biało, szaro, granatowa)? Skądże! Wybór kolorów to kwestia gustu!
  2. Jednak, capsule wardrobe ma być funkcjonalna, a żeby tak się stało ubrania po prostu MUSZĄ do siebie pasować. Niekoniecznie wszystkie do wszystkich, ale unikaj ubrań, które są wymagającymi solistami, zarówno w kontekście ich kolorystyki, jak i kroju. Przy takich ubraniach zwyczajnie trudno będzie Ci się ubierać, gdy jedne spodnie pasują tylko do jednej bluzki, a ta bluzka nie pasuje do żadnej spódnicy itp.
  3. W zależności od liczby ubrań wybierz 1-3 bazowe, spokojniejsze kolory i dodaj kilka rzeczy w mocniejszym kolorze – to standardowa porada, która zawsze się sprawdzi, ale nie jest to konieczność. Jeśli lubisz na co dzień nosić dużo mocnych kolorów lub wzorów, wtedy Twoje bazowe kolory wcale nie muszą być spokojne!

Krok 5 | Konkretne rzeczy konieczne w capsule wardrobe

Najpierw wybierz swoje bazowe ubrania. Sprawdź, które rzeczy nosiłaś najczęściej w czasie obserwacji. Jestem pewna, że niektóre same rzucą Ci się w oczy. Ulubione jeansy, niezastąpiona koszula, najwygodniejsza sukienka – to Twoja baza.

Myśl zestawami. Popatrz na ulubione rzeczy i z każdą z nich spróbuj stworzyć kilka gotowych zestawów. Potem popatrz na dodane rzeczy i sprawdź, czy czasami nie będą pasować do innych ulubionych. Przykładowo: wybrałaś ulubione jeansy i spódnicę, spróbuj znaleźć koszulę/koszulkę/bluzkę/sweter, która będzie dobrze wyglądać z każdą z tych rzeczy. Miksuj i twórz zestawy najpierw w głowie lub rozkładając rzeczy na łóżku. Zapisuj wymyślone zestawy, żeby je później móc wypróbować.

Każda capsule wardrobe musi się składać z konkretnych rzeczy:

  • gór (bluzki, koszulki, koszule),
  • dołów (spodnie, sukienki, szorty),
  • ubrań jednoczęściowych (sukienki/kombinezony),
  • czegoś na wierzch (swetry, bluzy, marynarki),
  • butów (jeśli uwzględniasz).

Proporcje poszczególnych rzeczy ustalasz sama, w zależności od swoich upodobań (np. spodnie versus spódnice). W mojej pierwszej capsule wardrobe (15 sztuk ubrań w sumie) były:

  • 2 pary spodni,
  • 1 spódnica,
  • 1 sukienka,
  • 4 góry (2 koszulki, 1 koszula i 1 sweter gładki),
  • 3 ubrania na wierzch (kamizelka, marynarka i kardigan),
  • 4 pary butów.

Krok 6 | Odseparuj w szafie wybrane ubrania od pozostałych

Na koniec, gdy już wybierzesz liczbę, czas i konkretne ubrania, odseparuj je od pozostałych rzeczy w szafie. Nie musisz niczego wyrzucać, usuwać itp. Po prostu zrób sobie miejsce tak, żebyś codziennie rano widziała głównie przygotowane do capsule wardrobe rzeczy. Po pierwsze, będzie Ci po zwyczajnie wygodniej. Po drugie, pozostałe rzeczy nie będą aż tak strasznie kusić.

Aha, i przypilnuj, żeby przed startem wszystkie ubrania były czyściutkie, pachnące, wyprasowane i gotowe w szafie do ciężkiej pracy. :) Na szafie możesz też sobie przyczepić ściągawkę z wymyślonymi wcześniej zestawami, żeby było łatwiej o poranku ubrać się do pracy.

Do DZIEŁA! I napiszcie mi koniecznie o swoich (przeszłych, obecnych i przyszłych) doświadczeniach z capsule wardrobe. Powodzenia!

Sprawdź Także

Powiadomienia
Powiadom o
guest
50 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments