Darmowe
planery, e-booki...

Podziel się:

Darmowe
planery, e-booki...

Minimalizm to życie na własnych warunkach – moje przemówienie na TEDxTalks!

Simplicite TED Katarzyna Kedzierska minimalizm

Gdy na początku czerwca dostałam zaproszenie do wygłoszenia wystąpienia na katowickim TEDxTalks, w pierwszej chwili chciałam odmówić. Byłam wtedy w środku ważnego projektu, zbliżały się moje urodziny, w które miałam poprowadzić już jeden warsztat. Planowałam kilka wyjazdów, ale w wakacje chciałam przede wszystkim trochę odpocząć. I nie brać się za nowe wyzwania. Na szczęście, zanim odpisałam na wiadomość, powiedziałam o niej kilku znajomym osobom. I wszystkie zareagowały podobnie!

 

TEDxTalks! Chcesz odmówić, zwariowałaś?! Przyznam szczerze, że choć znałam kilka popularnych TED-owych wystąpień to nie zdawałam sobie sprawy, że zaproszenie do wygłoszenia wystąpienia jest pewnego rodzaju wyróżnieniem. Oczywiście, są różne wydarzenia w ramach ruchu, o różnym stopniu „poważania”, ale uświadomiono mi, że to jedno z tych zaproszeń, których nie powinno się odrzucać. No to zastanowiłam się ponownie :) i stwierdziłam, że skoro tak, to spróbuję. A co mi tam. :)

 

To było niespełna 4 tygodnie przed datą planowanego wystąpienia. Okazało się, że całość przygotowań jest skrupulatnie zaplanowana i nie ma mowy o przypadku. Miałam dosłownie 4 dni na przygotowanie proponowanego tematu wystąpienia, biogramu i zdjęć zgodnie z wytycznymi. Kilka dni później miałam zaplanowaną rozmowę telefoniczną z moim opiekunem, z którym ustalałam formułę wystąpienia, szczegóły, temat itp. Dostałam dodatkowe wskazówki i wytyczne. Teoretycznie powinnam odbyć jeszcze jedną rozmowę/spotkanie, w trakcie której miałam przedstawić gotowe wystąpienie, ale przez moje i Pawła wyjazdy jakoś się nie zeszło. :)

 

Temat prelekcji – Minimalizm to życie na własnych warunkach – był dla mnie jasny od samego początku. Chciałam „wyciągnąć” z wszystkich moich tekstów o minimalizmie samo sedno – to, co dla mnie osobiście jest absolutnie najważniejsze po latach korzystania z narzędzia, jakim jest minimalizm. Po raz pierwszy (ponieważ przed szkoleniami czy warsztatami nigdy nie piszę skryptów) napisałam treść wystąpienia. Powód był oczywisty – wystąpienie na TED może trwać maksymalnie 18 minut i ani chwili dłużej! Naturalnie, na scenie nikt nie wyłączy Ci mikrofonu, ale upublicznione nagranie wystąpienia może mieć maks przepisowe 18 minut. Nie ma wyjątków! Nie zrobiono go podobno nawet dla śp. prof. Vetulaniego. 

 

Generalnie, przygotowanie wystąpienia nie stresowało mnie aż tak mocno, dopiero na sam koniec, gdy nasłuchałam się od różnych osób, że prelekcja na TEDxTalks to jest mega BIG DEAL jakoś mnie wyjątkowo spięło. Aha, i dowiedziałam się, że mam występować jako pierwsza! Na początku traktowałam to jako dodatkowy stresor, ale finalnie cieszę się bardzo, że tak ustalono. Mogłam zrobić swoje i spokojnie posłuchać pozostałych wystąpień i nacieszyć się klimatem spotkania bez zdenerwowania. :)

 

No dobrze, bez przeciągania (o ile ktokolwiek przeczytał te moje wstępne dywagacje) zapraszam do obejrzenia nagrania z wystąpienia. Wiecie, że ja odważyłam się je obejrzeć dopiero przed chwilą? :/

 

 

Oczywiście, będzie mi ogromnie miło, gdy napiszecie jak Wam się podobało. Konstruktywna krytyka równie mile widziana. Wiecie jak należy krytykować, prawda? Najpierw coś miłego, a dopiero potem prawda. ;))

 

PS Ogromnie dziękuję wszystkim osobom, które podeszły do mnie w trakcie tego wydarzenia i mówiły same przemiłe rzeczy. Nawet nie wiecie, jak bardzo ukoiliście moje zdenerwowanie. :) Pozdrawiam serdecznie raz jeszcze!

 

Zdjęcie tytułowe jest autorstwa Marka Dziurkowskiego.

Sprawdź Także

Powiadomienia
Powiadom o
guest
96 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments