Uświadomiłam sobie ostatnio, że jest w moim mieszkaniu takie jedno miejsce, gdzie z reguły chowa się nadmiar. Ten nadmiar „tworzy się sam”, niemalże w niemożliwy do zauważenia sposób. Pomyślałam, że może i u Ciebie to jedno miejsce jest potencjalnie problematyczne. A tym miejscem jest… PRZEDPOKÓJ.
Ok, przedpokój to pewnie mocno przesadzony opis dla tego miejsca w większości mieszkań. Obecny sposób budowania sprawia, że przedpokojem jest najczęściej wnęka tuż przy drzwiach, czasami wyposażona w szafę, ale niekoniecznie. Tymczasem, w domowej logistyce jest to ogromnie niedoceniane miejsce! To tutaj zostawiasz kurtki, szaliki, rękawiczki, drobne, dokumenty, przyniesione drobne zakupy, listy i inne papiery wyciągnięte ze skrzynki pocztowej, smycz, worki na kupy, psie smaki, zabłocone buty, dziecięce zabawki i plecaki. Ta lista się może nie kończyć!
I jeśli ciągle szukasz kluczy (mnie się zdarza), na podłodze walają się drobne monety, paragony, a być może też i Twoja torebka (torba na komputer czy na zakupy) to bardzo prawdopodobne, że nadmiar w przedpokoju jest tego winą. U mnie z pewnością często tak jest!
Oczywiście, w wymarzonym świecie nikt nie rzucałby śmieci w przedpokoju, wszystkie drobiazgi trafiałyby OD RAZU na swoje miejsce, a pies nigdy nie otrzepałby się z błotka. Nie żyjemy jednak w idealnym świecie i szczerze mówiąc, żyć w takim bym jednak nie chciała. Nie zmienia to faktu, że dobrze zorganizowany przedpokój naprawdę ułatwia życie. Dla części osób może być to banał, ale wychodzę z założenia, że proste rozwiązania ułatwiające życie są zawsze w cenie.
Porządek w przedpokoju – sposób nr 1
Urządzając na nowo przedpokój warto na spokojnie pochylić się nad potrzebami wszystkich domowników, w tym dzieci. Zróbcie listę wszystkich potrzeb i ról, które pełni przedpokój. Zastanówcie się wspólnie, w jaki sposób zorganizować przestrzeń tak, żeby można było łatwo rozebrać się po przyjściu do domu, mieć gdzie odłożyć mokre buty czy parasole, plecaki czy torbę. Jeśli masz zwierzaka, wygospodaruj od razu miejsce na smycz, kupoworki czy ręcznik do wytarcia zabłoconych łap. Kiedyś przeczytałam, że przedpokój w domu jest jak recepcja. To prawda! Rzadko poświęca się wystarczająco dużo czasu przedpokojowi, a funkcjonalne rozplanowanie przestrzeni w tym małym skrawku mieszkania potrafi skutecznie zablokować pojawianie się bałaganu i nadmiaru w reszcie domu.
Porządek w przedpokoju – sposób nr 2
Wieszaki, na które można zarzucić kurtki, a nie wieszać w szafie. Oczywiście, kurtki i płaszcze równiutko powieszone na wieszakach w szafie to miły sercu widok ;), ale umówmy się – dość utopijny. Znasz takie osoby (wliczając dzieci), które po przyjściu do domu wieszają kurtkę na wieszak zamiast rzucić gdzieś na ławkę czy krzesło? Przy urządzaniu każdego naszego mieszkania MM zastrzega, że chce mieć w przedpokoju otwarty wieszak, na który może szybko rzucić kurtkę bez konieczności wieszania w szafie. I ja to szanuję. :)
Porządek w przedpokoju – sposób nr 3
Ustaw w przedpokoju mały kosz na śmieci i jedną miseczkę. W koszu niech lądują wszystkie zbędne papiery, paragony, ulotki, koperty, bilety autobusowe czy inne śmieci, które najczęściej przynosimy do domu w kieszeniach lub dłoni. W miseczce drobne monety, kupony na myjnię, ważne paragony czy inne przydatne drobiazgi. Warto też zaplanować miejsce na klucze każdego z domowników. Miejsce, które będzie intuicyjne w użytku i po prostu fajne. Szukając inspiracji do nowego domu, znalazłam taki pomysł w wersji DIY. Bardzo mi się podoba. :)
Znam też osoby, które w przedpokoju zostawiają… smartfony i tablety. Wychodzą z założenia, że w domu jest się offline. Ciekawy pomysł, wart podpatrzenia!
Porządek w przedpokoju – sposób nr 4
W moim domu rodzinnym mieliśmy mebel, który nazywał się Jacek. :) Na Jacka rzucało się kurtki, pod Jacka buty, a na półce i w szufladzie zostawiało wszystko, co zbędne, a akurat znalazło się w dłoni lub kieszeni. Przyznaję, że na Jacku był wieczny bałagan, ale przynajmniej tylko tam. ;) Oczywiście, aby uniknąć gromadzenia się bałaganu – warto raz w tygodniu zwyczajnie zrobić przegląd przedpokoju. Opróżnienie śmietnika, miseczek i ułożenie pozostałych rzeczy zajmie nie więcej, niż 15 minut, a efekt murowany.
Wiosenne porządki inaczej!
Jeśli ten tekst przypadł Ci do gustu – powinien spodobać Ci się również przygotowany przeze mnie Domowy minimalizm w praktyce. Zeszyt ćwiczeń. Specjalnie na okazję wiosennych porządków przygotowałam jego drugą, zaktualizowaną i rozszerzoną wersję. Moje ulubione narzędzie to lista 10 pytań, które trzeba sobie zadać, gdy nie wiesz czy się pozbyć jakiejś rzeczy. Sama lubię do niej wracać! :)
W ebooku znajdziesz:
- zeszyt ćwiczeń z zestawem wskazówek i opisem sposobu działania
- 10 pytań, które musisz sobie zadać, gdy nie wiesz czy się pozbyć jakiejś rzeczy
- narzędzie Domowy Spacer Szlakiem Rzeczy
- sposoby i wskazówki dla każdego z pomieszczeń: Kuchnia/Jadalnia, Pokój dzienny/Salon, Przedpokój, Łazienka
- Listę Kategorii (szablon do druku)
- Listę Zadań przypisaną do każdej kategorii rzeczy (wskazówki i 3 wzory)
- Listę Zadań przypisaną do każdej kategorii rzeczy (szablon do druku)
- Planer Tygodniowy (wskazówki i szablon do druku)
- Planer Miesięczny (wskazówki i szablon do druku)
- Habit Tracker (wskazówki i szablon do druku)
- Wiosenne porządki – przewodniki w wersji dla leniuszków i wielbicieli sprzątania :)
Wiem jednak, że kupowanie w ciemno jest trudne (nawet, jeśli płaci się tyle, ile za kawę w kawiarni), dlatego po kliknięciu znajdziesz też kilka opinii Użytkowników zeszytu (z anonimowej ankiety wśród Kupujących).
[ult_buttons btn_title=”Kliknij i sprawdź” btn_link=”url:https%3A%2F%2Fsklep.simplicite.pl%2Fproduct%2Fdomowy-minimalizm-praktyce-zeszyt-cwiczen%2F||target:%20_blank|” btn_align=”ubtn-center” btn_size=”ubtn-large” btn_title_color=”#ffffff” btn_bg_color=”#70aca6″ btn_hover=”ubtn-bottom-bg” btn_bg_color_hover=”#363636″ btn_title_color_hover=”#ffffff” icon=”Defaults-angle-double-right” icon_size=”20″ icon_color=”#ffffff” btn_icon_pos=”ubtn-sep-icon-at-right” btn_font_family=”font_family:Open Sans|font_call:Open+Sans|variant:600″ btn_font_style=”font-weight:600;” btn_font_size=”desktop:20px;”]
Planujesz wiosenne porządki? Mnie w tym roku zamiast porządków czeka wiosenna przeprowadzka. :)
A może znasz jakieś inne, tajemnicze miejsca, gdzie chowa się nadmiar?