Książki o medytacji i mindfulness to stale rozrastająca się sekcja tytułów w Polsce. Gdy ostatnio stanęłam przed półką w Empiku uświadomiłam sobie, że gdybym nie miała zaplecza swojej wiedzy i doświadczenia, pewnie nie wiedziałabym, po co sięgnąć, szukając czegoś o medytacji. Stąd pomysł na ranking – bardzo subiektywne zestawienie najlepszych książek o medytacji i mindfulness. Wybrałam pięć.
WAŻNE – są to książki o medytacji mindfulness postrzeganej jako świeckie narzędzie, oderwane od tej części łączonej z jogą, czakrami, szeroko pojmowaną duchowością czy czasami wręcz ezoteryką,
Christophe Andre
Medytacja dzień po dniu
25 lekcji uważnego życia
Christophe Andre to francuski psychiatra i psychoterapeuta. Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń lękowych i depresyjnych. Jest jednym z liderów terapii behawioralno-poznawczej we Francji. Jako jeden z pierwszych wprowadził zastosowanie medytacji w psychoterapii.
Napisał kilka książek o medytacji, ale „Medytacja dzień po dniu” jest pozycją wyjątkową. W mojej opinii, najlepsza z wszystkich książek o medytacji. Autor ma dar pisania najprościej o najtrudniejszych rzeczach i cudownie łączy sztukę z medytacją. Każdy rozdział otwiera reprodukcja obrazu, który staje się kanwą do ultra praktycznych wskazówek napisanych pięknym, mądrym, chwilami wręcz literackim językiem.
Polecam ogromnie.
Saki Santorelli
Twoje zdrowie potrzebuje Ciebie
Lekcje mindfulness w medycynie
Saki Santorelli to obecnie emerytowany profesor medycyny, który razem z Jonem Kabat-Zinnem opracował program MBSR. Do 2017 roku prowadził renomowaną Klinikę Redukcji Stresu na University of Massachusetts Medical School. Pionier w integrowaniu medytacji oraz uważności z medycyną i szeroko pojętą opieką zdrowotną.
Książkę szczególnie polecam osobom, które chciałyby poczytać o tym, jak medytacyjnie pracować w chorobie i bólu. Znajdziesz też tu sporo konkretnych przykładów zastosowania uważności, w tym nieformalnych medytacji uważności od jednego z najlepszych specjalistów.
Jon Kabat-Zinn
Życie piękna katastrofa
Lekcje mindfulness w medycynie
Jon Kabat-Zinn to jedna z najważniejszych osób na świecie, która wprowadziła pojęcie medytacji mindfulness do zachodniej medycyny. Studiował biologię molekularną, doktorat zrobił na MIT, pod kierunkiem Salvadora Lurii, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i na MIT. Założył Klinikę Stresu na University of Massachusetts Medical School i przez wiele lat był jej dyrektorem. To tam, ze swoim zespołem, opracował kurs MBSR i prowadził szeroko zakrojone badanie kliniczne nad jego skutecznością. Obecnie na emeryturze.
Nie jest to moja ulubiona książka, jak mam być szczera, ale musi się znaleźć na liście, bo jest to pewnego rodzaju podręcznik dla wszystkich, którzy chcą wprowadzić mindfulness do swojego życia. Powiedziałabym, że jest to w zasadzie opis kursu MBSR, razem z konkretnymi medytacjami.
Do tego, jeśli ktoś lubi, jest tu ogrom tzw. testimonials czyli opisów historii konkretnych osób, które opisują, jak poprawiły jakość swojego życia dzięki medytacji mindfulness, czasami dość spektakularnie.
Ronald D. Segiel
Uważność
Trening pokonywania codziennych trudności
Autor jest doktorem psychologii, od 35 lat wykłada na Harvard Medical School. Zasiada w zarządzie i wydziale Instytutu Medytacji i Psychoterapii oraz wydziałach Centrum Uważności i Współczucia w Cambridge Health Alliance i University of Massachusetts Medical School. Jego praca kliniczna obejmowała m.in. leczenie dorosłych z przewlekłym bólem i innymi zaburzeniami związanymi ze stresem oraz prowadzenie psychoterapii opartej na mindfulness.
Wartością też książki jest mocna merytoryczna baza i super praktyczne podejście. Znajdziesz tu mnóstwo codziennych zastosowań uważności oraz ćwiczeń dostępnych dla każdego.
Małgorzata Jakubczak, Katarzyna Kędzierska
Odkrywanie mindfulness
Szczerze o medytacji uważności
Byłoby mi totalnie głupio wrzucić swoją książkę w tego typu TOP5, gdyby nie to, że nie napisałam jej sama. Współautorką książki jest moja mentorka Małgosia Jakubczak, która jest też pierwszą w historii nauczycielką MBSR w Polsce i nazywana jest „nauczycielką nauczycieli”. Nie ma w Polsce chyba trenera MBSR, który nie „przeszedłby” przez ręce Małgosi na którymś etapie swojej praktyki, szczególnie nauczycielskiej.
Długo rozmawiałyśmy o tej książce, zanim powstała. Wiedziałyśmy czym ma NIE BYĆ. Nie chciałyśmy pisać poradnika, nie chciałyśmy pisać książki z tzw. testimonials czyli świadectwami osób, którym medytacja pomogła (jest to charakterystyczny element książek amerykańskich autorów). To, czego chciałyśmy, i takiej pozycji nie było na rynku, zarówno polskim, jak i zagranicznym, to odczarować medytację i mindfulness. Chciałyśmy zdjąć z medytacji warstwy oświecenia, ezoteryki, mitów, stereotypów i przeinaczeń.
Jedna z osób zgłaszających się do mnie na kurs MBSR powiedziała ostatnio, że znalazła mnie, ponieważ moją książkę poleciła znajoma psychiatra. Ogromnie mi miło.
Dodałabyś/dodałbym jakąś inną pozycję, która zrobiła na Tobie wrażenie (pozytywne lub negatywne)?
Trening MBSR łączy medytację
z najnowszą wiedzą psychologiczną,
a jego efekty są potwierdzone
w tysiącach badań klinicznych.
- Obniża lęk u 60% osób
- 120% wzrostu produktywności
- Obniża bezsenność
- Wzmacnia koncentrację