Do tego tematu przymierzam się już od dłuższego czasu. Tekst się pisze, ale potrzebuję jeszcze kilku chwil na uporządkowanie myśli. Dlatego chciałabym dziś Wam zacytować kilka inspirujących wypowiedzi znanych, niekoniecznie zawsze inspirujących osób o tym, czym jest dla nich luksus.
Jan Wejchert Luksus to możliwość cieszenia się życiem
Największym luksusem jest dysponowanie własnym czasem. Doszedłem do takiego punktu w mojej karierze, że w dużej mierze jestem panem swojego czasu. I to jest najważniejsze. Luksus to możliwość cieszenia się życiem. [fragment jednego z ostatnich wywiadów Jana Wejcherta]
Monika Jaruzelska Na Mazurach nie muszę nigdzie gonić
Luksus to coś, co robimy tylko dla siebie, a nie na pokaz. Jeżeli robimy coś dla efektu, wkładamy w to wiele trudu. A wysiłek to przeciwieństwo luksusu. Bo luksus to wygoda. Kaszmirowy, miękki kardigan bywa bardziej luksusowy niż, na przykład, kilkunastocentymetrowe szpilki, które zresztą też czasem lubię. (…) Moi rodzice przyjechali na Wielkanoc 1963 roku na Mazury, byłam wtedy w brzuchu mamy. Od trzydziestu lat mam tu swój dom. (…) I jest mi tu dobrze. Nareszcie mam czas poczytać książki. Popływać starą, wojskową łodzią. Albo zwyczajnie posiedzieć na ganku i posłuchać deszczu. Brzmi kiczowato, ale to prawda. Każdy ma swój czas wewnętrznej narracji. Ja mam dość powolny, jak w powieściach Tołstoja. Życie zmusza nas do pośpiechu. Na co dzień żyjemy w rytmie TVN 24, a nie Anny Kareniny. Na Mazurach nie muszę nigdzie gonić. I to właśnie jest luksus.
Marek Kamiński Luksus to poczucie, że się jest
Luksusem jest bycie w harmonii z samym sobą. Podczas moich wypraw przekonałem się, że najprostsze przyjemności, jak zaparzenie herbaty, przygotowanie zwykłego obiadu czy kilka godzin snu w cieple, mogą być luksusem. Ważniejsze jest jednak to, że przy okazji tych podróży dane mi jest przebywanie z samym sobą, mogę nawiązać wewnętrzny dialog, a to przywilej absolutnie ekskluzywny. Wielu ludzi przez całe swoje życie tak naprawdę nigdy ze sobą nie przebywa, bo w hałaśliwym europejskim świecie nie mają po temu okazji. To, czego mogliby doświadczyć i co byłoby prawdziwym luksusem, jest zagłuszane przez tysiące bodźców, sytuacji, przedmiotów, rzeczy całkowicie niepotrzebnych. Wedle mojej definicji tego słowa, otaczanie się drogimi przedmiotami, nieustanne dążenie do coraz bardziej wymyślnego konsumowania, bezkrytyczne przyjmowanie tego, co nam oferuje świat, jest przytłaczające i męczące. Na Arktyce lub Antarktydzie czuję, że naprawdę istnieję, że ja to ja. To prawdziwy luksus. Rzecz wyjątkowa i coraz rzadsza.
Dawid Woliński Mam czas
Lubię komfort. Jeśli jestem w komfortowym miejscu, to bardzo często jest to miejsce luksusowe. Luksus to pojęcie względne, nie chodzi przecież o drogi zegarek czy samochód. Dla mnie luksusem jest wolny czas, niezależność. Wielu ludzi, z którymi rozmawiam, narzeka na brak czasu. A ja myślę, że to lenistwo i wymówka. Ja też nie mam czasu, kto go ma? Dopiero o 21.00 jestem w domu. Ale idę na lunch do miłej knajpki, jem pyszne rzeczy. To jest luksus! Zegarki z brylantami mnie nie kręcą.
Grażyna Wolszczak Luksus to wolny czas (na czas)
Luksusem jest to, że można sobie powiedzieć w dowolnym momencie: dzisiaj jadę na Mazury, żeby spędzić tydzień w kajaku, bo właśnie teraz tego zapragnęłam. Z jednej strony nie łączy się to z dużymi pieniędzmi, z drugiej – trzeba sporo w życiu osiągnąć, by móc zrealizować tego rodzaju pragnienie. Jednym słowem: luksus to możliwość posiadania obowiązków, które mogą ustąpić miejsca odpoczynkowi wtedy, kiedy tego chcemy, a nie wtedy, kiedy ktoś zadecyduje o tym za nas. Luksusem można nazwać także posiadanie pracy, która jest pasją, a nie znojnym, meczącym obowiązkiem. Luksus psychiczny to nie musieć, ale chcieć. Zarówno w kwestiach materialnych, jak i pozamaterialnych móc „sobie pozwolić”. Luksusową można nazwać sytuację, w której całość obowiązków zawodowych i odpoczynków jest naszym własnym wyborem, podjętym w oparciu o nasze pasje.
Czym jest dla Ciebie luksus?