Ostatnio moje wieczory kręcą się wokół czytania, pisania i robienia na drutach. Zaiste, chyba się starzeję ;). Z każdym kolejnym zdjęciem mojej aktualnej robótki na instagramie, napływają do mnie pytania: jak zacząć robić na drutach? Jestem w tym względzie bardzo aspirującą adeptką sztuki, pomyślałam więc, że moje doświadczenia z samiutkich początków dziergania będą dla Ciebie pomocne i, mam nadzieję, inspirujące.
Zanim przejdziemy do bardziej zaawansowanych treści, zerknij proszę tutaj jak wyglądały moje początki, w lutym tego roku. Gdy przyjechała do mnie mama, zaparłam się, żeby mnie nauczyła podstaw, choć nie miałam ani drutów, ani włóczki. Jak się okazało, to żadna przeszkoda. Jak się chce, to i sposób się znajdzie, a patyczki do szaszłyków i sznurówki dały radę. Moją główną motywacją były przepiękne kolory włóczek, zupełnie inne niż wszystko to, co jest dostępne w sklepach w gotowej wersji. Poza tym, znalezienie gotowego wełnianego szala, czapki czy swetra w cenie włóczki naturalnie graniczy z cudem.
Znam również osoby, które bardzo chcą nauczyć się robienia na drutach, jednak ciągle je coś rozprasza i nie mogą się skupić na tej czynności. Jeśli zmagasz się z podobnym problemem, polecam Ci moją autorską medytację dla początkujących. To na pewno pozwoli Ci bardziej skupić się na swoich celach i pozostać przy nich wytrwalszym.
Podstawowe umiejętności
Żeby zacząć, trzeba jednak zapatrzyć się w podstawowe narzędzia. Początkującym gorąco polecam grube druty (np. rozmiar 12) i dość grubą włóczkę lub spaghetti (o którym więcej poniżej). To znacznie ułatwia naukę, nie pozwala się również zniechęcić – przy grubych drutach i włóczce efekty dziergania pojawiają się bardzo szybko.
Na samym początku potrzebna będzie znajomość bardzo podstawowych czynności: jak nabrać oczka, jak je przerabiać i jak zakończyć robótkę. Dotychczas, wszystkie moje robótki bazowały na tych podstawowych umiejętnościach. Jak wspomniałam, trochę uczyła mnie mama, ale potem wspomagałam się tutorialami na youtube. Jest tego mnóstwo, poniżej umieściłam linki do filmów, z których sama korzystałam.
Jak przerabiać oczka na prawo przy spaghetti?
Pierwszy projekt
Mój pierwszy, gotowy projekt to była poszewka na poduszkę, zrobiona ze spaghetti, czyli dość grubej, bawełnianej nitki. Tego typu „włóczka”, choć nie nadaje się raczej na odzież, jest genialna dla początkujących. Można sobie wyrobić odrobinę rękę, nauczyć się podstawowych wzorów (oczko prawe, oczko lewe), a lekko rozciągająca się nitka wybacza prawie wszystkie naciągnięcia, a ścieg i tak wychodzi równo.
Materiał: włóczka Hoooked Zpagetti; pudrowy róż
Rodzaj ściegu: same prawe oczka
Druty: rozmiar 12
Pełen tutorial znajdziesz tutaj → klik
Wełniany szalik
Szalik to chyba najprostsza rzecz, jaką można zrobić na drutach. To było moje pierwsze zetknięcie z wełną, którą przerabia się trochę trudniej niż spaghetti. Wełna nie jest aż tak elastyczna i trzeba pilnować stałego napięcia nitki, żeby rzędy wychodziły równo. To jednak jest naprawdę dużo prostsze niż się wydaje. Po pewnym czasie ręka się trochę wyrabia, wpadasz w rytm i zanim się obejrzysz, szalik jest gotowy. Na początku zrobiłam szalik wzorem francuskim, czyli przerabiając same prawe oczka, jak przy poduszce, ale po zrobieniu okazał się być zbyt luźny. Jesienią przerobiłam go na nowo wzorem gładkim, dżersejowym (na zmianę prawe i lewe oczka).
Materiał: włóczka Drops Andes (wełna + alpaka)
Rodzaj ściegu: dżersejowy
Druty: rozmiar 12
Wymiary: 140 cm/60 cm (zeszły 4 motki)
Potem wciągnęłam się maksymalnie :). Do szalika dorobiłam czapkę (tutaj na zdjęciu), co sprawiło, że wyeliminowałam konieczność kupowania czegokolwiek przed zimą. Teraz, równolegle robię dwie rzeczy: wielki, wełniany koc, który marzył mi się od dawien dawna, nigdy nie sądziłam jednak, że zrobię go sama oraz sweter. To moja pierwsza próba, jeśli wyjdzie, z pewnością się Wam pochwalę :). Robienie na drutach sprawia mi niesamowitą frajdę. Nieoczekiwanie, trafiło na listę moich ulubionych jesiennych aktywności, gdy za oknem zimno, buro i pada.
Podzielcie się swoimi doświadczeniami z pola robótek ręcznych – dopiero zaczynacie czy jesteście mistrzyniami? :)