Wizualny minimalizm to odpowiedź na wizualny bałagan, gdy nie masz dużo rzeczy, a wnętrze wydaje się zabałaganione. Poznaj proste sposoby, jak to zmienić. Niektóre pewnie są Ci znane intuicyjnie, ale kilka może zmienić zasady gry.
W świecie, który nas tak okrutnie przebodźcowuje na każdym kroku, warto, by nasz dom był miejscem ukojenia, uspokojenia. W zależności od tego, które zmysł masz najbardziej wyczulony, możesz wprowadzić elementy, które będą Cię koić. Dziś zajmę się zmysłem wzroku, ponieważ jest on dość silny u większości ludzi.
Po co wprowadzać wizualny minimalizm?
- Wizualny bałagan powoduje stres – nawet, gdy teoretycznie masz posprzątane, to będzie Ci się podświadomie wydawało, że ciągle jest coś do zrobienia.
- Wizualny bałagan kradnie Twój czas – w wizualnym nadmiarze trudniej znaleźć potrzebną rzecz, mimo że pozornie wiele rzeczy jest na widoku.
- Wizualny bałagan powoduje zmęczenie – dając odpocząć swoim oczom od nadmiaru bodźców i Ty odpoczywasz.
Jak wprowadzić wizualny minimalizm?
- Oczyść wszystkie widoczne poziome powierzchnie.
- Grupuj przedmioty.
- Zadbaj o przestrzeń negatywną.
- Zadbaj o konsekwentną kolorystykę wszystkich widocznych rzeczy.
Oczyść wszystkie widoczne poziome powierzchnie
Schowaj wszystkie zbędne rzeczy. To nie znaczy, że zupełnie nic nie może stać na blacie, ale ograniczenie liczby rzeczy leżących na poziomych powierzchniach jest super efektywne i naprawdę czyni wizualne cuda. Mam tu na myśli nie tylko te oczywiste powierzchnie, jak blaty w kuchni, blaty szafek czy podłogę, ale też przykładowo górę szaf czy wysokich szafek.
Przemyśl też, czy nie warto niektórych stojących rzeczy powiesić na ścianie. Zdjęcia czy obrazki w grupach będą wizualnie lepiej wyglądały powieszone, niż stojące na półce, ale wieszać można też inne rzeczy – lampy, biżuterię, dekoracje itp.
Grupuj przedmioty
Te rzeczy, które mają zostać na widoku, grupuj! Wizualnie rzeczy (dekoracyjne lub nie) dużo lepiej wyglądają w grupach, niż luźno rozstawione. Dla ludzkiego postrzegania symetrii najlepiej działa reguła „3”. Spróbuj ustawić rzeczy w trójkach i zobacz, jak wyjdzie.
Podobnie działa podarowanie rzeczom wspólnej „podstawki”. Najlepiej działają tace wszelkiego rodzaju. Od razu wizualnie czujemy większy porządek, mimo że liczba rzeczy się nie zmienia!
Zadbaj o przestrzeń negatywną
W sztuce przestrzeń negatywna to obszar wokół głównego obiektu, który pozostaje wolny, niezajęty. Jest tak samo ważna, jak główny obiekt, a czasami nawet ważniejsza. Przestrzeń negatywna poprawia kompozycję obrazu czy fotografii, daje oddech – wykorzystaj to w swoim wnętrzu!
Zadbaj o konsekwentną kolorystykę wszystkich widocznych rzeczy
Konsekwentna kolorystyka nie oznacza wcale neutralnej czy jasnej kolorystyki. Na zdjęciach widzisz moje mieszkanie i moje poczucie estetyki w kontekście kolorów, ale to nie oznacza, że nie można wprowadzać mnóstwa intensywnych kolorów we wnętrzu. Rób to, byle konsekwentnie. Jeśli do biało-szarego pokoju kupisz trzy duże czerwone kosze – będą pasować, ale będą przyciągać Twój wzrok w pierwszej kolejności, czy tego chcesz, czy nie. Im mniej ostrych kolorystycznie elementów, tym więcej spokoju dla Twoich oczu. Jeśli jednak masz ściany, meble i dodatki w mocnych kolorach, kolejny mocny kolor wprowadzony konsekwentnie nie będzie już miał takiego efektu.
Wizualny minimalizm – jeszcze kilka wskazówek
- Zwróć uwagę na plakaty ze „słowami” czy „sentencjami” – jeśli masz ich dużo to tracą swoją moc i zaczynają wizualnie męczyć.
- Rozważ duże elementy dekoracyjne, zamiast wielu małych.
- Pochowaj lub pogrupuj kable – wiadomo.
- Zorganizuj efektywną „strefę zrzutu” w przedpokoju.
- Pozbądź się opakowań produktów, zwłaszcza tych trzymanych na wierzchu, a przelej, przesyp je do dedykowanych pojemników.
Dbasz o wizualny minimalizm w swoim wnętrzu? Masz swoje sposoby?