Darmowe
planery, e-booki...

Podziel się:

Darmowe
planery, e-booki...

Jak urządzić wielofunkcyjne biuro w domu?

Jak urządzić biuro w domu?

Jak urządzić biuro w domu? W ogóle urządzać biuro w domu? Zadawałam sobie to pytanie, planując zagospodarowanie przestrzeni na piętrze.

 

MM potrzebuje biura – to zawsze było dla niego oczywiste. Ja natomiast nigdy nie miałam w domu swojej dedykowanej przestrzeni do pracy i szczerze mówiąc, nigdy wcześniej czułam takiej potrzeby. Gdy mieszkaliśmy w mieście, miałam blisko do swojego biura, gdzie taki własny kącik mam. Wyprowadzając się na wieś świadomie planowałam, że w biurze będzie mnie mało, a pracować będę zupełnie zdalnie, z domu. Plan się udał, ale po 3 miesiącach poczułam, że jednak praca z kanapy czy też kuchennego stołu zaczyna mnie męczyć z wielu powodów – trudno było mi utrzymać dyscyplinę pracy, a i mój kręgosłup zaczynał się buntować. Na próbę korzystałam z biurka i fotela MM pod jego nieobecność, aż zdecydowałam, że potrzebuję własnego.

 

Zatem, na górze stanąć miały dwa biurka z fotelami biurowymi, ale to nie wszystko. Od samego początku przestrzeń na piętrze miała być też miejscem na przechowywanie naszych biurowo-hobbistyczno-edukacyjnych rzeczy oraz posiadać miejsce wypoczynku – duży, wygodny fotel do czytania z podnóżkiem. Początkowo planowaliśmy podwieszane fotele, ale choć obłędnie wyglądają – nie spełniałyby naszych potrzeb. Piękna funkcjonalność ponad czystą estetykę.



Miejsce do pracy

 

Nasze miejsca do pracy są bardzo proste – wygodne, optymalnie duże biurko + wygodny fotel biurowy. Obojgu nam wystarczy do pracy laptop plus dosłownie kilka podręcznych rzeczy, dlatego biurka nie muszą być bardzo duże. Moje ma wymiary 100/55, a MM 100/50. Gdybym na co dzień musiała rozkładać na stole segregatory pełne akt (rodem z amerykańskiego serialu o prawnikach) to z pewnością szukałabym sposobu na zmieszczenie dużo większego blatu. Oba nasze biurka mają też szuflady na podręczne rzeczy. Moja jest mniejsza, bo jestem bardziej minimalistką. ;) Nad biurkiem (i w szafce) wygospodarowałam sobie odrobinę miejsca na inspirujące grafiki, zdjęcia czy cytaty. Przyklejam je papierową taśmą, co sprawia, że mogę wymieniać w miarę potrzeby nie niszcząc powierzchni.

 

MM zależało też na podnóżku i lampce biurkowej, co bardzo poprawia ergonomię miejsca pracy, ale sama póki co jeszcze nie czuję takiej potrzeby, bo przed komputerem spędzam jednak mniej czasu i głównie pracuję przy świetle dziennym (może jesienią rozważę zakup). Lampka MM ma wbudowane gniazdko usb (wygodne ładowanie telefonu, który jest dla niego ważnym narzędziem pracy). Niestety, nasze telefony nie mają funkcji ładowania bezprzewodowego, a szkoda. Zawsze to jeden kabel mniej. Zgodnie z ergonomią miejsca pracy powinien mieć lampkę z lewej strony (jako praworęczny), ale MM jest buntownikiem i stwierdził, że wygodniej mu z lampką z prawej. Jak w każdym biurze i u nas problematyczne są kable. Część udało się wypuścić na zewnątrz, ale nie wszystkie. Z uporządkowaniem tych, co pozostały świetnie radzi sobie pudełko na kable ROMMA.

 

Fotel mamy za to identyczny. Najpierw kupiłam taki sobie, ale MM mi pozazdrościł, bo jest naprawdę mega wygodny, co jest dla nas obojga priorytetem. Ma kompensujący przeciążenia mechanizm przechylania, który zachęca do ruchu i poprawia krążenie, a dodatkowo możemy regulować wysokość, głębokość siedziska (to dla mnie ważne) i oparcie, zapewniając maksymalny komfort. W tej samej serii IKEA jest też dostępny stołek do siedzenia/stania, który ma regulowaną wysokość oraz kręci się i przechyla we wszystkich kierunkach, a tym samym wzmacnia mięśnie tułowia, odciąża kręgosłup i poprawia postawę. Kusił mnie, ale obawiałam się braku oparcia. Gdyby ktoś chciał sprawdzić i opowiedzieć o wrażeniach – model nazywa się TROLLBERGET IKEA.

 

Spis rzeczy widocznych na zdjęciach:

Moje (po lewej)

MM



Miejsce do przechowywania

 

Na szczęście oboje nie mamy pokaźnej kolekcji książek czy innych rzeczy, które normalnie przechowuje się w biurze/salonie, ale kilka półek jest nam potrzebnych. Dla mnie, żeby schować dokumenty, książki, rzeczy związane z hobby (włóczka + druty, czy pędzle + blejtram) i odrobinę elektroniki (mikrofon do nagrywania podcastów, aparat fotograficzny itp.). Dla MM, żeby mieć gdzie trzymać mnóstwo elektroniki, dokumenty czy inne super ważne rzeczy, które nie wiem do czego służą. ;) Zrobienie zdjęć było dla niego koniecznym, zewnętrznym bodźcem do (wreszcie!) uporządkowania szafki. Efekt jest tak piękny, że aż pokusiłam się o pokazanie Wam zdjęć PRZED/PO. :) U mnie widzicie tylko efekt PO, ponieważ niezbyt wiele różni się od pierwotnego.

 

Zamiast typowych szafek biurowych wybraliśmy model IVAR IKEA. Szafki są z surowego drewna, które pięknie się wybarwia z czasem, ale rozważam też ich pomalowanie lub zaolejowanie. Środek można bardzo łatwo zaaranżować do swoich potrzeb, wykorzystując również wnętrze drzwiczek. Ważne było dla mnie, aby szafki były powieszane, a nie stały na podłodze. Po pierwsze, daje to efekt lekkości we wnętrzu, a po drugie znacząco ułatwia sprzątanie! A ja lubię sobie poupraszczać. :)

 

Mój klucz do sprawnego przechowywania jest dość prosty. Po pierwsze, należy zredukować liczbę naprawdę potrzebnych rzeczy (napisałam o tym całego bloga i książkę ;)). Po drugie, pozostałą liczbę zagospodarować przy użyciu odpowiednich narzędzi. WAŻNE – narzędzia do przechowywania (kosze, pudełka itp.) dopasowujemy do posiadanych rzeczy, nigdy odwrotnie. Ulubiona IKEA jest mistrzem, jeśli chodzi o dostępność rozwiązań do przechowywania, ale łatwo się pogubić i kupić to, co akurat wydaje się ładne, zamiast tego, co faktycznie akurat nam potrzebne.

 

Dlatego sama zaczynam urządzanie szafek od zdefiniowania potrzeb:

  • Jakie rzeczy potrzebuję tam schować?
  • Które rzeczy potrzebuję mieć najczęściej pod ręką?
  • Jaki sposób przechowywania będzie najlepszy dla tych rzeczy? – przykładowo, do przechowywania dokumentów wolę pudełka, które mieszczą format A4, niż stojące segregatory, a MM woli perforowaną tablicę do zawieszenia swojej elektroniki, niż chowanie jej w pudełku
  • Jakie rozwiązania/narzędzia już mam? – jak widzicie, niektóre moje pudełka czy kosze IKEA mają już kilkanaście lat!
  • Jakich narzędzi nie mam i rzeczywiście potrzebuję?

 

Dopiero po odpowiedzeniu sobie na te pytania oraz wymierzeniu szafek, szukam odpowiednich pudełek, koszy itp. Urządzając i porządkując szafkę, którą widzicie na zdjęciu, po przewiezieniu rzeczy po przeprowadzce, uświadomiłam sobie, że potrzebuję tylko dwóch nowych kartonowych pudełek na dokumenty. Są to pudełka na samej górze. Po lewej trzymam dokumenty firmowe, które aktualnie mam w domu, a po prawej dokumenty domowe. Uprzedzając pytania, nie trzymam w domu na stałe żadnych akt klientów czy innych wrażliwych danych firmowych. Są one przechowywane w biurze, z zachowanie odpowiednich procedur bezpieczeństwa, choćby związanych z RODO.

 

Jak urządzić biuro w domu?Jak urządzić biuro w domu?
Jak urządzić biuro w domu?Jak urządzić biuro w domu?

Spis rzeczy widocznych na zdjęciach:

MM

Moje

  • szafka IVAR, IKEA
  • białe pudełka TJENA, IKEA (na górze)
  • białe wiklinowe kosze IKEA (mają ok. 10 lat!) – ten model nie jest już dostępny, ale podobny nazywa się BRANÄS
  • białe pudełka z okuciami IKEA (mają 15 lat!) – ten model nie jest już dostępny, ale podobny nazywa się FJÄLLA
  • drewniane pudełko (dostałam w nim jakąś przesyłkę kiedyś)



Miejsce do odpoczynku

 

Chcieliśmy bardzo, żeby piętro było też miejscem, gdzie można wyciągnąć się z książką na wygodnym fotelu. Uszak STRANDMON był pierwszym meblem, który trafił do tej przestrzeni. Każdy, absolutnie każdy, kto w nim siedział może zaświadczyć, że jest niesamowicie wygodny. Podnóżek był obowiązkowy. Szukam jeszcze niebanalnego stolika kawowego, żeby móc odłożyć książkę czy filiżankę kawy. Normalnie kupiłabym jeszcze lampę, którą warto mieć w miejscu do czytania, ale przemyśleliśmy to na etapie projektu. Mamy bardzo dobre górne światło kierunkowe, a przy tych oknach i tak z reguły czytam w świetle dziennym. Rozrywkowym bonusem jest huśtawka DIY, którą zrobiliśmy z kawałka deski, która została na budowie i mocnego sznurka. Wytrzyma 150 kg obciążenia i daje mnóstwo radochy. :)

Jak urządzić biuro w domu?

 

 

 

Jak urządzić biuro w domu?

 

I jeszcze kilka ujęć z naciskiem na widok za oknem. Dostałam wiele pytań na Instagramie, czy ten widok mnie nie rozprasza… wręcz przeciwnie – ogromnie relaksuje nawet w ogromnie stresujących chwilach.

 

Jak urządzić biuro w domu?

Jak urządzić biuro w domu?

Jak urządzić biuro w domu?

 

Oto mój, bardzo prosty sposób na urządzenie biura w domu. Miks prostoty oraz pięknych i pożytecznych rzeczy. Jak wyglądałoby Wasze wymarzone miejsce do pracy?

 


Tekst powstał we współpracy z moim wieloletnim blogowym Partnerem – marką IKEA. Dodatkowe inspiracje dotyczące urządzenia wielofunkcyjnego domowego biura znajdziecie tutaj oraz tutaj.

Sprawdź Także

0 0 votes
Article Rating
Powiadomienia
Powiadom o
guest
47 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments