Darmowe
planery, e-booki...

Podziel się:

Darmowe
planery, e-booki...

Jak wybrać oświetlenie do domu i nie zwariować?

Jak wybrać oświetlenie

Na etapie projektowania wnętrza domu (mam poczucie, że było to sto lat temu) od samego początku największym wyzwaniem dla mnie był wybór oświetlenia i wszystko, co się z tym wiązało. Ile ma być punktów świetlnych, gdzie mają być umiejscowione, jakie to będą lampy, czy chcę kinkiety czy tylko górne itd. Jest to element we wnętrzu, którego kompletnie nie umiem sobie wyobrazić i głównie z uwagi na to zdecydowałam się na pomoc architektki wnętrz.

 

To była dobra decyzja. Choć nie wszystko poszło po mojej myśli, to w kontekście zaplanowania i umiejscowienia oświetlenia zrobiła naprawdę dobrą robotę. Chcę Was dziś zaprosić na spacer po domu szlakiem oświetlenia i opowiedzieć dlaczego i na jakie rozwiązania się zdecydowaliśmy oraz czy się one sprawdziły w toku użytkowania. Jeśli chodzi o wybór lamp to największym problemem była dla mnie (i z tego, co się zdążyłam zorientować dla Was też) klęska urodzaju. Generalnie w kontekście wnętrz mamy na rynku OGROMNY wybór wszystkiego, ale przy oświetleniu, przynajmniej dla mnie, jest to jeszcze większy kłopot.  Ucieszyłam się, gdy zaproponowała mi współpracę polska marką KASPA – bardzo młoda, ale bardzo prężna (więcej o marce i współpracy w dalszej części tekstu), ponieważ łączy nas poczucie estetyki, a wybór z jednego katalogu versus z całego internetu niezwykle uprościł mi życie. ;) Jednak nie wszystkie lampy w domu są marki KASPA, część kupiłam gdzie indziej. Wszystkie opisy znajdziecie pod zdjęciami.

 

Jak wybrać oświetlenie? – SYPIALNIA i GARDEROBA

 

Niestandardowo zacznę od góry. Poza zamykaną łazienką większość przestrzeni na piętrze jest połączona, ale z wydzielonymi pomieszczeniami na sypialnię z garderobą, korytarz oraz część biurowo-odpoczynkową. W kontekście przestrzeni jest to świetny zabieg, ale jednocześnie wymaga przemyślenia oświetlenia tak, żeby spełniało potrzeby, było wyraziste, ale i spójne. Z tego powodu zdecydowałam się na jeden mocny element, jakim jest lampa nad łóżkiem w sypialni (i pasujące lampki nocne). Tak duży i wyrazisty punkt niejako wymusił pozostawienie reszty oświetlenia w bardzo stonowanej formie. Przyznaję, że choć zakochałam się w tej lampie to do końca miałam pewne obawy, jak zaprezentuje się w przestrzeni, która do wielkich nie należy, a do tego jest tutaj skos. Gdy porównacie moje zdjęcia z katalogowymi zdjęciami KASPA, z łatwością zauważycie, że dość mocno skróciłam linki, na których są zawieszone lampy. W przeciwnym razie miałabym je tuż nad łóżkiem. ;)

 

Stelaż łóżka: zamówiony na Allegro

Materac: Plant Pur Natural

Szafki nocne i pościel: IKEA VIKHAMMER

Lampki nocne: KASPA AVIA stojąca

Lampa górna: KASPA AVIA PLAFON 3 w wersji transparentnej + chrom

 

Po kilku miesiącach korzystania AVIA sprawuje się bez zarzutu. Uprzedzam jedynie lojalnie, że zagłębienia w szkle zbierają kurz i lampy wymagają regularnego przecierania. Zdarzyło mi się też kilka razy lekko uderzyć o lampę stojąc na łóżku, ale jest to poświęcenie, na które byłam gotowa. :)

 

W garderobie postawiliśmy na bardzo proste i funkcjonalne górne oświetlenie, które „wtapia się w sufit”. Jedynym wyrazistym elementem jest kinkiet w odcieniu miedzi, ponieważ również z miedzi wymyśliłam sobie mieć wieszaki na ubrania w wersji DIY. Wieszaki są banalnie proste w wykonaniu – jest to podpora do półki i miedziane rurki z zakończeniami – wszystko do kupienia za grosze w markecie budowlanym.

 

jak wybrać oświetlenie

Ten rodzaj oprawy to KASPA model LUMOS 2 w białej wersji.

 

Jak zauważycie, ta oprawa w różnych wersjach, też kolorystycznych, przewijać się będzie przez wiele pomieszczeń, dlatego chcę ją opisać teraz szerzej, aby później móc się do tego odnosić. Jest to, moim zdaniem, najbardziej funkcjonalna i uniwersalna opcja. Zależało mi na efekcie „wtopienia się” w sufit, a nie chciałam (w wielu miejscach nie było to możliwe) mieć opraw podtynkowych. Lubię, gdy oświetlenie jest proste, ale wyraziste. Do samego wykonania mam 3 uwagi:

  • bardzo solidna, metalowa oprawa,
  • można regulować kąt padania światła – bardzo przydatne,
  • niestety, źródło światła, które jest w komplecie mocno grzeje, gdy się pod nim stanie (ma to swoje zalety).

 

Kinkiet nazywa się Ginos, do kupienia w wielu internetowych sklepach. Całość miedzianego wieszaka możecie podejrzeć tutaj.

 

Jak wybrać oświetlenie? – KORYTARZE I BIURO

 

W korytarzu na górze, szatni i wiatrołapie na dole postawiliśmy również na oprawy KASPA LUMOS. Na zdjęciach widzicie różne opcje „liczbowe” i kolorystyczne.

 

jak wybrać oświetlenie

Korytarz na dole – wersja podwójna czarna.

 

Korytarz na górze – wersja potrójna biała i korytarz na dole – wersja podwójna czarna.

 

jak wybrać oświetlenie

LUMOS – wersja potrójna czarna.

 

Mimo mojego szczerego uwielbienia dla serii LUMOS, w biurze musiałam postawić na inne rozwiązanie. W biurze pojawiły się inne problemy techniczne, przede wszystkim obecność belek. Belki wyglądają cudownie, ale trudno z nimi „pogodzić” górne światło – są dość wąskie, trzeba tam doprowadzić kable tak, żeby nie były widoczne bez naruszania struktury, światło musi być dość mocne, oprawa dawać możliwość sterowania kierunkiem światła (np. osobno na biurko i osobno na fotel), no i muszą razem dobrze wyglądać. :) Górne światło było dla mnie musem, wiedziałam, że same boczne kinkiety nie wchodzą w grę. Przejrzałam chyba milion zdjęć inspiracyjnych, ale kable oplecione wokół belki (a taka opcja dominuje) też mnie nie przekonywały.

 

Oprawa LUMOS okazała się zbyt szeroka, a możliwość regulowania kierunku zbyt ograniczona na potrzeby tej przestrzeni. Przymierzałam się do kilku opcji, finalnie zdecydowałam na KASPA BARLO II. Ta oprawa jest wyjątkowa, ponieważ daje swobodę operowania kierunkiem padania światła na dwa sposoby: przez obracanie elementu mocującego wokół (to jest bardzo rzadkie) oraz poprzez dwie ruchome tuby kierunkowe. Podstawa jest wystarczająco wąska, żeby nie wystawała poza szerokość belki, no światło jest też wystarczająco mocne.

 

jak wybrać oświetlenie

 

Jak wybrać oświetlenie? – SALON i KUCHNIA

 

Salon, kuchnia i jadalnia na parterze to jedno duże pomieszczenie z wydzielonymi strefami – wydzielonymi głównie przez oświetlenie właśnie. W sumie jest to ok. 30m2 nie mogłam więc wybrać zbyt wiele lamp, żeby się mocno „nie gryzły”. Wyszliśmy od funkcji:

  • wyspa kuchenna potrzebowała dedykowanego oświetlenia,
  • podobnie blat roboczy w kuchni,
  • zależało mi na wyrazistej lampie nad dużym stołem i
  • na funkcjonalnym kinkiecie w salonie,
  • potrzebne było również dobre światło górne, ogólne.

 

I tak do salonu (górne światło), nad blaty kuchenne i wyspę powędrowały oprawy KASPA ROLL w różnych wariantach. ROLL to prosta, ładna lampa – w katalogu widniał opis „dla fanów nieprzegadanego designu” i to jest dokładnie to, co zwróciło moją uwagę.

 

jak wybrać oświetlenie

jak wybrać oświetlenie

kanapa – Agata Meble

szafka – DIY (mój projekt – dumna!)

górna lampa – KASPA ROLL 6

kinkiet – DAVIS

 

Kinkiet, który widzicie w salonie na ostatnim miejscu, wybrała architektka sugerując się moimi zdjęciami inspiracyjnymi. Ogromnie mi się spodobał od pierwszego wejrzenia, ale nie sprawdziłam dokładnie jednej rzeczy, która teraz jest niesamowicie kłopotliwa w użytkowaniu. Otóż, dolne ramię kinkietu jest ruchome, ale już górne – nie. Umknęło to mojej uwadze zanim ekipa zamontowała kinkiet i teraz już niewiele da się z tym zrobić. Nie mogę znaleźć sklepu internetowego, w którym go kupowałam (dostałam link od architektki), podobny model to lampa o nazwie DAVIS (ale tutaj widzę, że prawilnie oba ramiona mają możliwość regulacji).

 

Jak wybrać oświetlenie? – JADALNIA

 

Teraz, taramtamtam, jadalnia czyli moja druga ulubiona lampa w domu. Na początku miała trafić do sypialni, ale po przymierzeniu na miejscu okazało się, że zdecydowanie lepiej prezentuje się nad stołem. Tego modelu nie ma już w aktualnej ofercie KASPA. W zależności od tego, jak (i jak mocne) pada światło lampa wydaje się czarna lub srebrna z zewnątrz, natomiast od środka jest złota, co sprawia, że światło nad stołem jest również ciepło-złote. Przepiękna i bardzo efektowna. Lubię, gdy we wnętrzu jest jeden mocniejszy i nieoczywisty element, który nadaje charakteru.

 

Z technicznych kwestii – znowu dość mocno skróciłam przewód, na którym wisi lampa. Nie lubię, gdy światło jest zbyt nisko nad stołem. Z takim rozwiązaniem wielokrotnie się spotkałam, ale mnie osobiście irytuje, gdy lampa wisi mi tuż nad głową, gdy siedzę przy stole.

 

jak wybrać oświetlenie

stół – DIY (blat z docinanej sklejki, nogi kupione online)

krzesła – nie pamiętam producenta, niestety

lampa – KASPA

 

jak wybrać oświetlenie

 

Jak wybrać oświetlenie? – ŁAZIENKA i WC

 

Okazało się, że w łazienkach napotkałam najwięcej kłopotów z dobraniem oświetlenia. Z górnym nie było problemów. Łazienka na górze to jedyne pomieszczenie z podwieszanym sufitem więc mamy bardzo neutralne, wbudowane oprawy (kupione w markecie). W toalecie na dole został drewniany sufit więc żeby było spójnie, postawiłam na czarną oprawę LUMOS (pisałam o niej już wcześniej).

 

Do zagospodarowania zostały kinkiety – nad lustrem w łazience i toalecie oraz jeden nad wanną. Strasznie nie mogłam się zdecydować, dywagacje trwały do ostatniej chwili, aż już bardzo potrzeba było coś wybrać. Kinkiet nad lustro do łazienki wybrałam najszybciej, ale zapomniałam, że potrzebuję oprawy natynkowej, a ta teoretycznie jest podtynkowa. Zostawiłam jednak, bo forma lampy bardzo mi się podoba i dobrze pasuje do reszty elementów.

 

Kinkiet nad lustrem w toalecie jest taką trochę zapchajdziurą, podobnie ten nad wanną. :( Nie jestem nimi zachwycona, ale nie wyglądają też źle. Od razu wytłumaczę – nie lubię kupować nowych rzeczy co chwilę, dlatego staram się, żeby każdy przedmiot, który do domu trafia faktycznie budził mój zachwyt. Gdy jest tylko ok, z reguły rezygnuję szybko z zakupu. Stąd moje niezadowolenie z faktu poczynienia wyjątku.

 

jak wybrać oświetlenie

jak wybrać oświetlenie

jak wybrać oświetlenie

 

Księżna Nelania pozdrawia i zapytuje o Wasze doświadczenia z wyborem oświetlenia do domów i mieszkań. :)

 


Moja współpraca z marką KASPA to siła trzech Kaś. :) Kasi Hanus – współwłaścicielki i twórczyni marki Kaspa, która dzielnie doradzała przy wyborze lamp, Kasi Stępniak, z którą miałam przyjemność już kiedyś współpracować i która koordynowała całość działań i mnie. ?

To ogromna frajda móc wspomagać młode, polskie marki, za którymi nie stoją ogromne pieniądze i siła korporacji, a ciężka praca, zamiłowanie i niepowtarzalna jakość. ?


 

Sprawdź Także

5 1 vote
Article Rating
Powiadomienia
Powiadom o
guest
19 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments