Darmowe
planery, e-booki...

Podziel się:

Darmowe
planery, e-booki...

Minimalistyczna wyprawka dla noworodka

minimalistyczna wyprawka dla noworodka

Minimalistyczna wyprawka dla noworodka – możliwa rzeczywistość czy nierealna utopia? Swój punkt widzenia przedstawi dziś moja Czytelniczka Alicja – mama minimalistka.

 

Współczesna reklama jest tak mocno skoncentrowana na młodych rodzicach, że wydają się być pozbawieni szans. Wszystkie koleżanki opowiadały mi o ulotkach i próbkach, którymi były wręcz zarzucane podczas wizyt w przychodni czy na oddziale położniczym. Czy normalny człowiek jest w stanie oprzeć się tak zmasowanemu atakowi, który uderza w najbardziej czułe punkty młodego rodzica? Bo przecież nie zaryzykujesz bezpieczeństwa i dobrobytu maleństwa, prawda???

 

Wiem, że temat minimalizmu w kontekście posiadania dzieci żywo Was interesuje, a z uwagi na brak dzieci własnych ;) trudno mi się do niego odnieść. W zeszłym roku swoją historię minimalizmu w macierzyństwie opowiadała Paulina, a dziś swój punkt widzenia przedstawi kolejna mama minimalistka – moja Czytelniczka Alicja Oleksyn-Orchowska, za co jestem Jej ogromnie wdzięczna. :)

 


 

Jak wiadomo, temat wyprawki dla noworodka to temat rzeka. Postaram się pokazać ten temat ze strony realnych potrzeb malucha, na które wpływu nie ma rynek produktów dziecięcych. Pozwolę sobie podzielić potrzeby malucha na kilka kategorii. W każdej z tych kategorii chciałabym przedstawić dostępne możliwości i zwrócić uwagę na realne tzw. „must have”.

 

Minimalistyczna wyprawka dla noworodka – jedzenie

 

Najprostszym i najbardziej minimalistycznym sposobem żywienia noworodka jest karmienie piersią, gdyż nie wymaga żadnych akcesoriów (dodatkowe, aczkolwiek nie niezbędne przy tym dodatki to lanolina, poduszka do karmienia, nakładki silikonowe i laktator).

 

Inaczej sprawa się ma w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym, bo tutaj potrzeba mieć dla malucha butelki oraz smoczki do karmienia. Przy noworodku 2 butelki o pojemności 150 ml to absolutne minimum. Do butelek będą potrzebne również dopasowane do nich smoczki 0+. Przydatnymi rzeczami będą również pojemnik na mieszankę na 2 lub 4 porcje mleka i nieduży termos (nie są wymagane, ale uważam, że realnie ułatwiają życie podczas spacerów czy wyjścia z dzieckiem, gdzie często trudno jest przygotować mleko.) Kwestia mycia butelek i smoczków dla maluchów jest sprawą bardzo indywidualną. Zazwyczaj wystarczy je po prostu umyć i wygotować kilka minut. W moim odczuciu sterylizatory to dodatkowe gadżety, ale znajdą się na pewno mamy, które uznają je za niezbędne. I tak też jest dobrze. :)

 

Minimalistyczna wyprawka dla noworodka – spanie

 

Pierwsze pytanie dotyczy tego, czy dziecko będzie spało z rodzicami czy w swoim łóżeczku. Zalety co-sleepingu są szeroko opisywane w Internecie i jest to wersja najbardziej minimalistyczna. Bardzo wspiera karmienie piersią i pomaga w budowaniu relacji. Tutaj bardzo dużym ułatwieniem jest zakup tzw. gniazda czy kokonu dla dzieci. Samo gniazdo ma również inne zalety, bo pozwala bezpiecznie położyć dziecko blisko mamy również w innym pomieszczeniu, u dziadków czy koleżanki.

 

Jeżeli jednak chcemy, aby dziecko spało samo, to potrzebne będzie łóżeczko z materacem o wymiarach 60 x 120 cm (polecam łóżeczka turystyczne, gdyż ich dużą zaletą jest mobilność oraz to, że mają zabudowane ścianki, przez co nie wymagają dodatkowych ochraniaczy oraz często mają w zestawie akcesoria w postaci np. przewijaka). Maluchom do łóżeczka nie wkładamy poduszek oraz nie przykrywamy ich kołdrą. Najlepszym rozwiązaniem jest śpiworek do spania (osobiście polecam typ woombie, bo spełniają dodatkową funkcję kojącą).

 

Minimalistyczna wyprawka dla noworodka – higiena

 

To jest punkt, który prawdopodobnie daje największe pole do podejścia minimalistycznego. Rynek zalewa nas setkami produktów do pielęgnacji noworodków, a prawda jest taka, że dzieci wcale nie potrzebują tak wiele.

 

Pieluchy + przewijak

Pieluszki dla dzieci możemy podzielić na wielorazowe i jednorazowe. Wielorazowe pieluchowanie jest najbardziej minimalistyczną i ekologiczną opcją, gdyż pozwala na zakup określonej liczby pieluszek i używania ich wielokrotnie, często przez cały okres pieluchowania. Pieluszki wielorazowe wielu osobom kojarzą się z praniem tetry, podczas kiedy teraz jest to piękna (tak, wielorazowe pieluszki mają wiele pięknych wzorów) i wcale nie bardzo pracochłonna opcja. Tutaj temat można rozszerzyć o wielorazowe myjki i dzięki temu nie generować ogromnej ilości śmieci, jak przy pieluszkach jednorazowych. Aspekt zdrowotny jest tutaj również bardzo istotny, gdyż pozwalają lepiej oddychać skórze dziecka, przez co również ograniczają zużycie środków kosmetycznych potrzebnych do walki z odparzeniami. Wystarczy tylko mąka ziemniaczana i pieluszka. :)

 

Dla mam decydujących się na pieluszki jednorazowe wybór jest również bardzo szeroki. Najistotniejszym szczegółem jest to, że, wbrew popularnym praktykom, nie potrzeba smarować dziecka kremem z cynkiem przy każdej zmianie pieluchy. Tu również wystarczy bardzo dokładne osuszenie miejsc intymnych (wystarczy mąka ziemniaczana), co znacznie redukuje ryzyko odparzeń.

 

Do wygodnego przewijania będzie nam również potrzebny odpowiedni przewijak. Przy pierwszym dziecku testowałam ceratkowy przewijak nakładany na łóżeczko, przy drugim zamówiłam przewijak naścienny. A hitem jak dla mnie okazała się zwykła mata wykonana z PULu, bo zajmuje mało miejsca, można ją rozłożyć absolutnie wszędzie i łatwo wyprać. Miałam takie dwie, jedna była używana w domu, druga regularnie w plecaku na wyjście.

 

Kąpanie i pielęgnacja

Kąpanie dziecka również nie wymaga dużej ilości środków kosmetycznych. Tak naprawdę wystarczy zwykły płyn do mycia (uwaga na skład!) … i nic więcej. Oliwki, kremy, balsamy i inne cuda, które są dostępne na rynku, są po prostu zbędne. Inaczej sprawa wygląda przy dzieciach z problemami skórnymi, gdzie potrzebne są emolienty i specjalistyczne środki.

 

Zatem pielęgnacja noworodka: pieluszki, mąka ziemniaczana lub puder, wanienka, płyn do mycia, szczotka do włosów, cążki do paznokci, ręcznik z kapturkiem (im większy tym lepszy, bo na dłużej wystarczy) i krem na buzię lub bezwodna lanolina.

 

Minimalistyczna wyprawka dla noworodka – odzież

 

To jest temat bardzo ciekawy, przede wszystkim ze względu na rozmiar dziecka. Przy pierwszej wyprawce kupiłam sporo ubranek 56, których mój syn nigdy nie ubrał, bo urodził się ważąc 4 kg i od razu wskoczył w rozmiar 62. Przy drugim dziecku, nauczona doświadczeniem, kupiłam tylko 2-3 sztuki w rozmiarze 56 i więcej 62. Syn urodził się ledwo 3 kg i 56 były na niego jak worki :D

 

Ogólnie poradziłabym, aby nie kupować ogromnej ilości ubrań, bo maluch i tak tego nie „wynosi”. Małe dzieci nie brudzą się aż tak bardzo. Zdecydowanie najwygodniejszym ubrankiem dla malucha jak i świeżo upieczonego rodzica jest pajac, najlepiej zapinany na zamek błyskawiczny na przodzie. Całkowicie zrezygnowałabym z strojów a la mini dorosły, zatem koszula na guziki i dżinsowe spodnie odpadają w moim odczuciu. Znacznie lepiej jest ubierać maluszki w ubrania jednoczęściowe, aczkolwiek body i półśpiochy (spodenki ze stopami) to również dobra opcja, pod warunkiem, że gumki nie będą ciasne – lepiej postawić na ściągacz. Zależnie od pogody oczywiście musimy zaopatrzyć się też w odzież wierzchnią, najlepszym wyjściem jest kombinezon. Można go łatwo dopasować do panującej pogody, bo dostępny jest w wielu wersjach.

 

Minimalistyczna wyprawka dla noworodka – przemieszczanie się

 

Każde wyjście z niemowlęciem to eskapada. Nie ma się co oszukiwać. Zwłaszcza na samym początku, kiedy zabieramy całą masę rzeczy na wszelki wypadek. Najważniejszą decyzją w tym punkcie jest sposób transportu niemowlęcia. Mamy do wyboru wózek, chustę lub nosidło (rekomendowane przy starszych dzieciach). Każdą z powyższych rzeczy uważam, że warto kupić używaną. Jest mnóstwo grup na facebooku, jak również na OLX, gdzie można znaleźć świetnej jakości sprzęt za znacznie mniejsze pieniądze niż zakup nowego. Warto również zapytać znajomych i ich znajomych.

 

Ważną rzeczą w kategorii „Przemieszczanie się” jest… torba! Opiekun noworodka czy niemowlęcia potrzebuje odpowiedniej torby lub plecaka, w którym zmieści się cały osprzęt potrzebny maluchowi na wyjście. Ważne, aby miała dużo kieszonek czy przegródek, w których możemy trzymać różne przedmioty bez wielkiego bałaganu. Oczywiście ekwipunek uzależniamy od długości wyjścia, ale warto przyjąć zapas na przynajmniej 3 zmiany.

 

Fotelik samochodowy. Noworodki oraz dzieci do przynajmniej 4 roku życia przewieziemy najbezpieczniej tyłem do kierunku jazdy. Na początek potrzebna będzie tzw. „łupina”, czyli fotelik samochodowy z funkcją nosidełka.

 

Podsumowując chciałabym powiedzieć, że lepiej kupić za mało, niż za dużo. Aczkolwiek często trudno się powstrzymać, bo dziecięce ubranka są bardzo urocze. Gorąco zachęcam do korzystania ze wszelkiej maści komisów, sklepów z odzieżą używaną, zbierania po rodzinie oraz „zamówienia sobie” poszczególnych rzeczy jako prezentów. Zazwyczaj trudno, aby ubranka po maluszkach były mocno zużyte i spokojnie może ich używać dwoje, czy nawet troje dzieci.

 

Pamiętajmy, że najważniejszym czego potrzebują noworodki to obecność rodziców i mniej zwracają one uwagę na rodzaj, kolor ubranka czy łóżeczko, w którym śpią. Niech to będzie zawsze naszą myślą przewodnią przy kompletowaniu wyprawki. Rodzic jak będzie chciał, to zawsze sobie poradzi, a jak czegoś zbraknie… to skoczy do sklepu.

 

Poniżej dokładna lista produktów:

  • Pajac 5 szt.
  • Body 3 szt.
  • Spodenki/półśpiochy 3 szt.
  • Czapeczka 2 szt.
  • Skarpetki 3 pary
  • Okrycie wierzchnie 1 szt.
  • Śliniak 3 szt.
  • Pieluszki tetrowe 10 szt.
  • Wanienka 1 szt.
  • Płyn do mycia 1 szt.
  • Ręcznik z kapturkiem duży 2 szt.
  • Szczotka do włosów 1 szt.
  • Cążki do paznokci 1 szt.
  • Lanolina*
  • Mąka ziemniaczana
  • Kocyk 2 szt.
  • Aspirator 1 szt. + wkłady
  • Kateter 5 szt.
  • Termometr 1 szt.
  • Sól fizjologiczna 10 szt.
  • Gniazdo niemowlęce
  • Śpiwór/otulacz
  • Wózek i/lub chusta
  • Torba/plecak
  • Fotelik samochodowy
  • Przewijak i/lub mata

 

Opcjonalnie:

  • Butelki 150 ml 2 szt.
  • Smoczki do butelek 2 szt.
  • Smoczek do ssania 2 szt.
  • Prześcieradło 2 szt.
  • Łóżeczko
  • Materac

 

*Lanolina – cudowny środek, który zastępuje wiele innych kosmetyków. Doskonale działa na brodawki, buzię na zimnie, wszelkie suche miejsca, świetnie się nadaje również jako krem na pupę. Może uczulać, dlatego należy szukać czystej, bezwodnej lanoliny. Dla mamy wspaniale działa również na usta i dłonie.

 


 

Ogromnie dziękuję Alicji za tak wyczerpujący tekst. Mam nadzieję, że da on do myślenia młodym rodzicom i choć na chwilę powstrzyma ich zakupowe szaleństwo. Myślę, że przy dziecku będzie więcej koniecznych wydatków, niż 15 sztuka śpiochów. ;) Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że co dziecko to inna sytuacja i nie dla każdego akurat opisana minimalistyczna wyprawka dla noworodka będzie odpowiednia 1:1. Są dzieci mniej i bardziej wymagające, są takie, które potrzebują szczególnej opieki i właściwych rzeczy, które w tej opiece wspierają rodziców. Dlatego nie traktujcie proszę powyższego tekstu, ani listy jako prawdy objawionej, a jedynie jako wskazówki, która może służyć jako wsparcie i inspiracja.

 

Jeśli macie jakiekolwiek dodatkowe pytania (np. w kwestii pieluch wielorazowych) pytajcie śmiało. Alicja obiecała wesprzeć mnie w odpowiadaniu na wszelkie wątpliwości.:)

 

Sprawdź Także

Powiadomienia
Powiadom o
guest
92 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments