Darmowe
planery, e-booki...

Podziel się:

Darmowe
planery, e-booki...

Miniplan na czas kryzysu

Ten czas wcale niekoniecznie musi być teraz. Mój naprawdę ciężki czas był kilka miesięcy temu. Wtedy wiele czynników złożyło się na mój powrót do formy – pisałam już np. o medytacji mindfulness, dziś chcę Wam napisać o kilku innych, bardzo drobnych rzeczach, które stały się moim miniplanem na czas kryzysu.

 

Zaakceptuj to, co akurat czujesz

Może Ci się wcale nie podobać to, co czujesz. Bo może teraz czujesz lęk, złość, gniew, bezradność, przytłoczenie, zmęczenie, frustrację, presję czy smutek. To nie są łatwe uczucia, wiem, ale gdyby nie one, nie byłoby też radości, miłości, wdzięczności, zachwytu. Jasna i ciemna strona mocy. Gdy kiedyś ktoś mi mówił o zaakceptowaniu uczuć, nie do końca rozumiałam, o co mu chodzi. O tolerancję? O pójście za emocjami? O ich wyrażanie? Dla mnie obecnie zaakceptowanie uczuć to wyrażenie wobec siebie samowspółczucia.

Darmowa medytacja

na silny stres i niepokój.

 

[1]

Jestem dla siebie życzliwa, wyrozumiała dla swojego stanu, swoich działań/zachowań, błędów, słabości czy niedoskonałości. Staram się być świadoma, że zwyczajnie nie zawsze jestem w stanie zrealizować plany czy oczekiwania. Biorę odpowiedzialność za siebie bez karania się i cierpienia. Pomocne może być powiedzenie sobie „to jest część życia” czy „to, co teraz czuję jest w porządku i z czasem przeminie”.

[2]

Jestem uważna na siebie – uczę się rozpoznawać swoje myśli i emocje bez ich kategoryzowania czy osądzania. Lęk nie jest wcale gorszym uczuciem, niż radość. Jest po prostu czymś innym. Podobnie moje myśli to nie jest wcale obiektywna prawda. Moje myśli nie są mną, a ja nie jestem swoimi myślami. Nie chodzi o ich tłumienie czy o stan „niemyślenia”, bo tak się nie da, tylko o uważną, życzliwą i nieosądzającą obserwację tego, co dzieje się w moim umyśle i sercu.

[3]

Szukam poczucia wspólnoty z innymi. Każdy czasami cierpi. Każdy czasami popełnia błędy. Ma słabości, niedoskonałości. W idealnym otoczeniu rodem z Instagrama naprawdę łatwo zapomnieć, że to tylko zdjęcia. To wcale nie muszą być pozory, ale nigdy nie mamy pełnego obrazu całości czyjegoś życia. Pomocne może być powiedzenie sobie „to mogło przydarzyć się każdemu” czy „to naturalne, każdy się tak czasami czuje”.

 

Miej listę rzeczy, które wnoszą radość

Wiem, każdy z nas wie, co lubi i co mu poprawia nastrój. Tylko, że w momencie, gdy jest bardzo ciężko, nic takiego nie przychodzi do głowy, albo wewnętrzny sabotażysta mówi, że to i tak bez sensu. Dlatego warto mieć spisaną listę rzeczy, które wnoszą radość do Twojego życia (ależ będą to różne listy i różne rzeczy!). U mnie jest to np. gra w Heroes III, malowanie obrazów, medytacja i uważny ruch czy golenie swetrów. Staraj się, żeby lista była maksymalnie dokładna – jeśli masz na niej np. słuchanie muzyki to wpisz dokładnie, które utwory dobrze na Ciebie działają.

Potem, w trudnej chwili zwyczajnie zmuś się do zrobienia jednej rzeczy z listy, albo najlepiej wpisz je na kolejną listę…

 

Każdego ranka zrób listę rzeczy do zrobienia

No wow, ale mi porada, może sobie właśnie teraz myślisz. Plan z zadaniami do odhaczenia do żadna nowość! Zgadza się, tylko moja lista rzeczy do zrobienia w trudnym czasie wyglądała zgoła inaczej, niż w każdym innym momencie. Przykładowo, na tej liście było: zrób sobie śniadanie, umyj włosy, wyjdź na psi spacer, namaluj obrazek, zjedz obiad itp. Bardzo proste, codzienne rzeczy, które w trudnych chwilach sprawiają dużo kłopotu, ale zaniedbanie ich jeszcze więcej. W ruchu jest zdrowie – nie tylko chodzi tu o fitness, ale o zwyczajną codzienną krzątaninę, dbanie o własne potrzeby nawet tak proste, jak przygotowanie sobie posiłku. Odhaczenie tego na liście daje poczucie sprawczości w trudnym czasie, co jest absolutnie bezcenne.

 

Jeśli mój tekst Ci pomógł w jakikolwiek sposób – napisz mi o tym proszę. W komentarzu, przez media społecznościowe, jakkolwiek. Informacja zwrotna to dla mnie bardzo ważny element mojej pracy tutaj. Dziękuję.♥

Jaki jest Twój miniplan na trudny czas?

 

Sprawdź Także

Powiadomienia
Powiadom o
guest
20 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments