Darmowe
planery, e-booki...

Podziel się:

Darmowe
planery, e-booki...

O motywacji w sporcie i w życiu. Rozmowa z psychologiem olimpijskim.

Co zrobić, żeby się chciało tak jak się nie chce?

 

simplicite-katarzyna-selwant

Absolutnie nie znam lepszego eksperta w tym temacie. Moja koleżanka, Katarzyna Selwant to psycholog sportowy, psycholog olimpijski (opiekowała się Polską Kadrą Olimpijską na ostatnich igrzyskach w Londynie), wykładowca AWF, szkoleniowiec i komentator wydarzeń sportowych oraz wielokrotna Mistrzyni Polski w curlingu. Autorka książki „Zejdź z Kanapy. Odkryj swoją sportową ścieżkę”. www.psycholog-sportowy.pl 

 

 

Osobiście borykam się ostatnio bardzo mocno z tematem motywacji. Realizuję w tym samym czasie wiele projektów, kocham to co robię, a jednak i mnie dopada masakryczny brak motywacji. Są takie chwile, gdy wolałabym układać pasjansa niż zajmować się swoim życiem. Poważnie. Wiem, blogerce to nie wypada tak pisać, powinnam raczej być kopalnią motywacji i inspiracji dla Was, ale co ja pocznę. Czasami i mnie dopada kompletny brak motywacji. Zawsze wydawało mi się, że sportowcy to pod tym względem jacyś nadludzie. Poważnie. Dopiero głośno opowiedziana historia Justyny Kowalczyk otworzyła mi oczy. Niemniej jednak to, co mnie najmocniej uderzyło w wypowiedzi Justyny Kowalczyk, że pomimo braku chęci do życia, w żadnym momencie nie straciła sportowej motywacji. Jak to możliwe?

 

Sportowców, których wszyscy znamy i kochamy, podziwiamy w zmaganiach o podium. Ale jest jeszcze ta druga strona medalu: wyrzeczenia, których wymaga odniesienie sukcesu w sporcie, ciągła motywacja na wysokim poziomie i niestety mnóstwo przeszkód napotkanych po drodze. Wielu sportowców przeżywa lub przeżywało trudne momenty w swojej karierze, chociaż niekoniecznie zawsze o nich wiemy – tłumaczy mi Kasia Selwant.

 

Kiedyś w wywiadzie z Martyną Wojciechowską przeczytałam Jej wypowiedź o porażkach. Że porażki mocno wpisane są w Jej życie, ale o nich nie opowiada. Świadomie. Bo media tego nie lubią. Jest seksi jak się wszystko udaje. Porażka nie jest fajna. Tymczasem, jak słusznie pisze mi Kasia, żyjemy w świecie, gdzie wszystko dzieje się szybko, gdzie wszędzie liczy się wynik, liczy się sukces. Tak jest, i w sporcie, i tak jest w biznesie. Wszyscy jesteśmy po równo narażeni na wszelkiego rodzaju trudności. Jak sobie z nimi poradzimy i czy odnajdziemy motywację do działania, to wszystko jest sprawa indywidualna. Nie ma jednego rozwiązania dla wszystkich osób, każdy z nas jest inny i potrzebuje czegoś innego by optymalnie funkcjonować.

 

Zastanawiam się nad przyczyną braku motywacji. Czy to brak wyznaczonych celów? Wypalenie? W gruncie rzeczy w tej kwestii sportowcy również nie różnią się od „zwykłych” ludzi. Biegacie? Kasia pisze, że jest ponoć taka teoria, że bardziej zmotywowani, niż inni sportowcy, są długodystansowcy. Ale przecież Ci, którzy uprawiają sporty – nazwijmy je umownie – szybkie, czy krótkie, też muszą przechodzić bardzo długi i techniczny trening, co wymaga dużej motywacji. To samo w sportach drużynowych. Mówiąc o trudnościach w odnalezieniu motywacji raczej myślałabym o sportowcach, którzy uprawiają daną dyscyplinę od lat i w pewnym momencie mogą tracić jej źródło, wtedy muszą na nowo szukać przyjemności z uprawiania sportu. Ale to się dzieje zupełnie niezależnie od uprawianej dyscypliny.

 

Czy więc sportowcy to w kwestii motywacji swoistego rodzaju nadludzie? Wygląda na to, że zupełnie nie. Pozostaje mi wierzyć Kasi, że każdy jest stworzony do mistrzostwa, czy to życiowego, sportowego, czy biznesowego – tylko należy znaleźć swoją ścieżkę. Musimy wiedzieć, co nas motywuje, gdzie szukać swoich źródeł motywacji.

 

I o poszukiwaniach tych źródeł będzie kolejny post. O ile się Wam spodoba. Jeśli się podoba to pytajcie, proszę, w komentarzach. Czy jest coś, o co chcielibyście Kasię zapytać? Korzystajcie, taka okazja nie zdarza się często. To wybitny fachowiec w swojej dziedzinie.

 

PS zdjęcie by Tomasz Gudzowaty. Długo szukałam odpowiedniego w swoich zbiorach, ale jakoś tak mi nic nie pasowało.

 

Sprawdź Także

Powiadomienia
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments