Data: 25/03/2018

Nieoczywiste książki o minimalizmie #1 [podcast]

Zapraszam do wysłuchania kolejnego odcinka mojego podcastu – Sztuka Prostego Życia. W odcinku 001 opowiadam o nieoczywistych książkach o minimalizmie (część 1).

 

 

W tym odcinku opowiadam o:

 

 • nowej serii w ramach podcastu „Nieoczywiste książki o minimalizmie”
 • rynku książek o minimalizmie
 • bohaterce odcinka, książce Psychologiczne aspekty posiadania – między instrumentalnością, a społeczną użytecznością dóbr materialnych Małgorzaty Górnik – Durose
 • tym, czy jesteśmy biologicznie wyposażeni w instynkt posiadania
 • zaskakujących zwyczajach plemion Potlaczu
 • badaniach stosunku dzieci do posiadania
 • związku pomiędzy genetyką a gromadzeniem
 • tym, jakie znaczenie mają dla nas rzeczy w toku życia
 • tym, dlaczego gromadzimy rzeczy głównie na starość
 • tym, czy materialiści są szczęśliwi? A minimaliści?
 • tym, do czego są nam potrzebne dobra materialne

 

W tym odcinku wspominam o:

 

 

Skąd pobrać podcast?

 

W tej chwili odsłuchanie podcastu możliwe jest:

 • tutaj, na blogu – wystarczy kliknąć ten zielony przycisk play powyżej
 • poprzez konto na SoundCloud
 • na moim kanale na Youtube

 

Właśnie staram się dodać podcast również do iTunes czy PodcastAddict, także trzymajcie proszę kciuki, już niedługo będzie dostępny i tam.

 

Wolisz czytać, nie słuchać?

 

Absolutnie Cię rozumiem. :) Sama słucham podcastów tylko i wyłącznie wtedy, gdy zupełnie nie mogę czytać, czyli najczęściej w samochodzie w drodze ze wsi do Warszawy. Poniżej znajdziesz do pobrania pełną transkrypcję w formie pliku pdf. Możesz też przeczytać pełen tekst bezpośrednio na blogu, klikając przycisk niżej.

Dziękuję pięknie za wysłuchanie/przeczytanie. Jak zawsze, będę wdzięczna za wszystkie uwagi i konstruktywną krytykę. Może znacie książkę, która doskonale wpisuje się w cykl?

20 komentarzy
0 0 votes
Article Rating
Powiadomienia
Powiadom o
guest
20 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Beata
Beata
3 lat temu

Interesujący poadcast, chyba muszę poszukać tej książki w bibliotece :) po wysłuchaniu całości zastanowiło mnie czy materializmu da się wyzbyć? Czy próba odsunięcia ważności przedmiotów poprzez zastosowanie narzędzia jakim jest minimalizm rzeczywiście może przybliżyć materialistę do szczęścia. Czy może wręcz przeciwnie materializm jest „zakorzeniony w mózgu” przez co próba oszukania natury jest z góry skazana na porażkę i spowoduje jeszcze większe zafiksowanie na przedmiotach, a nie koniecznie przybliży materialistę do szczęścia:)

Katarzyna Kędzierska
Reply to  Beata

Myślę, że poczucie szczęścia to coś dużo, duuuużo szerszego, niż tylko stosunek do przedmiotów. Nawet, jeśli po części materializm jest zakorzeniony w mózgu (choć badania pokazują, że to raczej uwarunkowane społecznie) to wiele przykładów szczęśliwych minimalistów czy ascetów na przestrzeni wieków o czymś świadczy. :)

Justyna
3 lat temu

Może to nie w temacie odcinka, ale bardzo, BARDZO się cieszę, że oprócz wersji słuchanej udostępniasz też wersję do czytania, mimo że pewnie masz z tym masę roboty :)

Katarzyna Kędzierska
Reply to  Justyna

Sama często dużo bardziej wolę czytać, niż słuchać więc było dla mnie oczywiste, że przy podcaście musi być transkrypcja. :)

Namysłowska 3
3 lat temu

Bardzo interesujące. Nigdy nie zastanawiałam się nad tym, czy rodzimy się z „genem posiadania”. Muszę poszukać tej ksiąki.

Ela - themomentsbyela.pl
Ela - themomentsbyela.pl
3 lat temu

Bardzo interesujący podcast. Dzięki między innymi Twojej książce zmieniłam swoje nastawienie do kupowania i posiadania. Teraz na bieżąco potrzebuję motywatorów do tego żeby nie zapewnić domu niepotrzebnymi przedmiotami.

Katarzyna Kędzierska

Super! A jakie motywatory na Ciebie działają? :)

Daria
Daria
3 lat temu

Właśnie podbijam pytanie:)!

themomentsbyela.pl
themomentsbyela.pl
3 lat temu

U mnie nie jest to zbyt skomplikowane. Jeżeli chodzi o kupowanie wystarczy mi przypomnienie „Czy na pewno jest Ci to potrzebne ?”. Super sprawdza się tu mąż, a od pewnego czasu mój wewnętrzny głos zaczyna być tu coraz bardziej stanowczy i to jest fajne bo spontaniczne zakupy to była moja zmora. Bardzo lubię za to teksty o utrzymaniu porządku, a przede wszystkim niezagracaniu przestrzeni. Ważne, aby było to z określoną systematycznością np. co dwa trzy miesiące. Większość ludzi ma chyba takiego psychologicznego chomika, którego trzeba poskromić.

Katarzyna Kędzierska

Wszystko jasne. :) Staram się jak mogę wspierać w poskramianiu wewnętrznych żarłocznych chomików! :))

Bernarda
Bernarda
3 lat temu

Dla zainteresowanych z okolic Gliwic i Górnego Śląska : znalazłam w systemie bibliotecznym gliwickiej biblioteki „Życie w konsumpcji, konsumpcja w życiu : psychologiczene ścieżki współzależności / red. nauk. Anna M. Zawadzka, Małgorzata Górnik-Durose.
– Sopot : Gdańskie Wydaw. Psychologiczne, 2010”. Natomiast pozycja, o której opowiada p.Kasia oraz pozostałe tej autorki są dostępne w Bibliotece Śląskiej w Katowicach,
Wyszukałam je poprzez system biblioteczny opacWWW: http://opac.biblioteka.gliwice.pl oraz https://opacwww.bs.katowice.pl
Pozdrawiam serdecznie Bernarda.

Katarzyna Kędzierska
Reply to  Bernarda

Dziękuję bardzo za podpowiedzi!!

szarlota3000
szarlota3000
3 lat temu

Ma Pani przyjemny miękki głos, dobrą dykcję, wypowiedź brzmi naturalnie, a jednocześnie słychać, że jest dobrze przygotowana. Co do treści, to bardzo dobry pomysł, by przytoczyć tezy innej autorki, zwłaszcza skoro książka nie jest już powszechnie dostępna. Sluchalam z zaciekawieniem. Wydaje mi się jednak, że fakt dawania prezentów nie jest przeciwdowodem tezy, że naszymi zachowaniami kieruję instynktowna dążność do reprodukcji. Oznaczaloby to, że kazde działanie, które nie jest skierowane bezpośrednio w stosunku do potencjalnego partnera, jest takim przeciwdowodem. A przecież dbanie o relacje z innymi, zwłaszcza szczere i niewyrachowane, ma w głębokim podłożu pragnienie przynależności, które kiedyś moglo decydować o przetrwaniu, a i teraz brak bliskich dobrych relacji opartych na zaufaniu jest tak czestym powodem depresji. W dawaniu prezentów sama rzecz jest tylko nośnikiem, nie istotą. Tak samo jak – o czym mowa w podcaście – pieniądze nie są istotą, a nośnikiem wartości, którą można za nie uzyskać (jedzenia, schronienia, realizacji pasji itp). No chyba że ktoś myli niebo z gwiazdami odbitymi w tafli jeziora, ale wtedy to jest juz – moim zdaniem – stan patologiczny.
Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejny odcinek.

Katarzyna Kędzierska
Reply to  szarlota3000

Dziękuję bardzo za miłe słowa. :) Co do przykładu z prezentami – oczywiście, wszystko zależy też od szerszej, społecznej interpretacji. W omawianym przypadków był to tylko jeden z dowodów na bardziej społeczne, nie czysto genetyczne, powiedziałabym „pierwotne” zachowania. Pozdrawiam!

Agnieszka
Agnieszka
3 lat temu

Pani Kasiu, dziękuję za ten odcinek, słuchałam też odcinka 0 i zdecydowanie w tej formie wypowiedzi, jak dla mnie, sprawdza sie Pani na 100%. Cudowny, ciepły głos, wyważony, głęboki. Temat podcastu jakby mówiony specjalnie do mnie, jestem po Etnologii. Gratuluję i oczywiście czekam na kolejny. Cudownie jest jechać samochodem i słuchać Pani, to taki komplement na koniec??

Ania g
Ania g
3 lat temu

Masz bardzo przyjemny głos, dobrze się go słucha. a sam podcast był suuuuuuper interesujący. Czekam na więcej.

Dominika
Dominika
2 lat temu

Pani Kasiu, podcast jest naprawdę wspaniały, szkoda tylko, że są jedynie 2 odcinki, (chyba że tylko na ITunes i gdzie indziej jest ich więcej, a ja gapa nie znalazłam ;). Więc pytanie, będzie więcej? Bo czuję ogromny niedosyt i już nie mogę się doczekać :) Trzymam kciuki za kolejne nagrania i pozdrawiam serdecznie!

Sebek
2 lat temu

Świetny wpis, który na prawdę mi się podoba. Możesz częściej nagrywać podcasty, gdyż nie mam zbytnio czasu na czytanie artykułów, a taki podcast jest bardzo dobrą alternatywą dla mnie ;) Oczywiście grono odbiorców nie będzie tak duże jak dla tradycyjnych wpisów, ale mi jak najbardziej podcasty odpowiadają!

Patrycja
2 lat temu

Lubię takiego rodzaju materiały, gdyż mogę je sobie przesłuchać zawsze gdy wracam z pracy. Ostatnio jednak czytałam książkę Kotlera o marketingu, gdyż tam niestety nikt podcasta nie nagrał jeszcze :)

Gabriela
Gabriela
1 rok temu

Byłoby wspaniale, jakbyś wróciła do podcastów!!