Wolność była i wciąż jest dla mnie jedną z najważniejszych wartości, choć był taki czas, gdy o niej zapomniałam. Inne wartości ewoluowały, zamieniały się miejscami, wygasały, ale nie głęboka i szczera potrzeba wolności.
Tyle że wolność to wymagająca przyjaciółka.
Za wolność trzeba zapłacić, czasami wysoką cenę, bo wszystko, co naprawdę ważne w życiu, ma swój konkretny koszt.
Wolność bywa trudna, bo jeśli uznajemy wolność swoją, musimy uznać również wolność drugiego człowieka, co nie zawsze bywa przyjemne czy wygodne.
Wolność potrzebuje też pokory, bo bez pokory staje się toksyczna, konsumująca i prowadzi do osamotnienia.
Bycie wolnym człowiekiem jest wymagające, bo zniewoleń i zniekształceń we współczesnym świecie jest cała masa.
Być wolnym, co to naprawdę znaczy? Nie zawsze mam wpływ na świat zewnętrzny, ale mogę zacząć od siebie. Wziąć odpowiedzialność za siebie – to dopiero wyzwanie. Wziąć prawdziwie pełną odpowiedzialność – za swoje potrzeby, emocje, decyzje, brak decyzji, działania i reakcje. Nie oczekiwać, że ktoś coś załatwi, załata, naprawi. Nie obwiniać innych, nie obwiniać siebie. Dlatego budowanie wolności wewnętrznej to nieustanna droga samopoznania, samoświadomości, dojrzałości psychicznej i emocjonalnej.
To jest piękna droga. Piękna i wymagająca, bo aby być wolnym, trzeba spróbować zobaczyć bez zniekształceń wszystko, co jest. Nagą prawdę. Kim się naprawdę jest. Rzeczy piękne i cenne, ale i to, co trudne i brzydkie. Stojąc w świetle, złapać swój cień za rękę. Przytulić go z całą życzliwością i miłością, jaka jest w danej chwili dostępna. Pozwolić mu być, ale stać twarzą w stronę światła. To wymaga odwagi, a nie ma odwagi bez zgody na zranienie. A bywa, że wolność też rani. Czasami innych, częściej nas samych.
Czuję, że jestem przyzwyczajona do wolności.
Nie chciałabym jej stracić.
Co jest Twoją najważniejszą życiową wartością?
Jeśli podobał Ci ten tekst, możesz ściągnąć i dostawać takich więcej.
Pobierz e-booka Sztuka Prostego Życia za darmo i zapisz się na comiesięczny newsletter.