Darmowe
planery, e-booki...

Podziel się:

Darmowe
planery, e-booki...

20 powodów, dla których WARTO jest mieć mniej

Przygotowuję właśnie 3 wydanie mojej pierwszej książki „Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce” i z przyjemnością wróciłam do minimalistyczno-zakupowych tematów. Z rozpędu napisałam też ten tekst. :)

Oto moje 20 powodów, dla których WARTO jest mieć mniej. Pamiętaj, że Twoje mogą być zupełnie inne i że „mniej” nie oznacza wcale. Możesz też wcale nie chcieć chcieć mniej i to też jest ok.

Mniej rzeczy to mniej stresu

Stres nie musi być zły, ale gdy jest go za dużo lub jest przewlekły, to rujnuje zdrowie, zarówno psychiczne jak i fizyczne. Swoista epidemia stresu, z którą mamy niewątpliwie do czynienia, ma wiele złożonych powodów, ale nie bez wpływu pozostaje również konsumpcyjny styl życia.

Możesz mieć wszystko i masz za mało – to mantra konsumpcjonizmu i kapitalizmu. Aby machina działała, potrzebne jest paliwo – paliwo nieustannego tworzenia, sprzedawania i kupowania dóbr wszelakich. Gdy nie ma potrzeby – tworzy się ją, a sposoby skutecznego tworzenia potrzeb są nieustannie doskonalone.

  • Posiadanie za mało – to stresuje.
  • Posiadanie nie tych rzeczy, które by się chciało – to stresuje.
  • Konieczność sprzątania, doglądania, dbania o rzeczy – to stresuje.
  • Martwienie się, że się zniszczą – to stresuje.
  • Pozbywanie się zbędnych rzeczy, gdy mamy ich za dużo – to stresuje.

Mniej rzeczy = mniej stresu. To tak proste.

Jeśli ten temat jest Ci bliski, przeczytaj koniecznie tekst o minimalizmie jako nieoczywistym narzędziu walki ze stresem.

Mniej rzeczy to mniej porównywania się z innymi

Porównywanie się samo w sobie nie jest niczym złym. A jednak duża część z nas doskonale zna smak zazdrości, zawiści lub tylko zwykłego „też bym tak chciała”.

Najczęściej to „też bym tak chciała” dotyczy zupełnie innych spraw, niż konkretne rzeczy (chociaż mogą to też być rzeczy, oczywiście). Pożądamy cudzego stylu życia, poczucia przynależności, bycia kochaną. Pożądamy poczucia bezpieczeństwa, zdrowia czy beztroski.

I w chwili, gdy te wartości wydają się nieosiągalne lub trudne, sięgamy po substytut – kupujemy te same rzeczy, które mają inni. Ci inni, na których spoglądamy z zachwytem czy zazdrością.

Świadome wyłączenie się z biegu po więcej pozwala wyłączyć się też z ciężaru porównywania poprzez przekierowanie uwagi na zajmowanie się wartościami tak naprawdę, bez substytutów, bez podróbek. Tylko, że na to potrzeba odwagi.

Chcieć mniej to więcej w portfelu

Banał, ale nie sposób tego pominąć! Mniej kupowania to więcej pieniędzy, które zostają na to, co naprawdę ważne, też na oszczędności czy inne ważne, życiowe cele, które każdy ma przecież inne. Więcej pieniędzy to chyba powód nie do przecenienia we współczesnych czasach…

Mniej rzeczy to więcej miejsca

Kolejny ważny banał. Od czasu pandemii spędzamy w domach, w naszych osobistych przestrzeniach, pewnie trochę więcej czasu. Potrzebujemy mieć tam rzeczy, z którymi czujemy się dobrze i komfortowo.

Jednak, za dużo rzeczy, zamiast komfortu będzie powodowało przebodźcowanie, zmęczenie, poczucie przytłoczenia. Mniej rzeczy to zwyczajnie więcej miejsca, przestrzeni, oddechu, lekkości we wnętrzu.

Jeśli ten temat jest Ci bliski, przeczytaj koniecznie tekst o wizualnym minimalizmie i sposobach, jak go wprowadzić do domu i życia.

Chcieć mniej jest ekologiczne

Możemy szukać zastosowania dla posiadanych rzeczy, ograniczać ilość śmieci, kupować etycznie produkowaną odzież itp., ale nic nie jest bardziej ekologiczne, niż powstrzymanie się od zbędnego czy zachciankowego zakupu. Jeśli ekologia i środowisko to ważne dla Ciebie tematy, ten powód jest tutaj dla Ciebie.

Mniej rzeczy to więcej spokoju

Różnie rozumiemy spokój w życiu, ale niewątpliwie:

  • mniej stresu,
  • mniej rzeczy do sprzątania,
  • mniej martwienia się o rzeczy,
  • więcej pieniędzy,
  • mniej porównywania się z innymi

to dobry punkt startu do większego poczucia spokoju.

Chcieć mniej to uważniejsze życie

Nadmiar rozprasza. Nadmiar rzeczy też rozprasza, odciąga uwagę na milion sposobów, a nasza uwaga to coraz bardziej deficytowy towar. Mniej rzeczy wymusza skupienie, daje mniej ucieczek (do zakupów, do obowiązków związanych z rzeczami itp.), co przekłada się na uważniejsze życie, na bycie bardziej obecnym tu i teraz.

Mniej rzeczy to więcej pomagania

Z pozoru dziwny, ale sensowny powód. Mniej kupowania rzeczy = więcej pieniędzy = więcej czasu i pieniędzy na wybrane działania charytatywne. Może następną sobotę, zamiast w galerii handlowej, spędzisz wyprowadzając psy ze schroniska na spacer, albo w inny sposób pracując dla lokalnej społeczności?

Chcieć mniej to większa kreatywność

Konsumowanie to przeciwieństwo tworzenia. Nie da się tworzyć, odkrywać w sobie wrażliwości, zachwytu, pasji, pomysłowości, kreatywności (tak w pracy, jak w życiu), jeśli zajmujesz się głównie konsumowaniem. Nie tylko rzeczy, ale i treści, informacji, obrazów. Czym innym jest inspiracja, która jest natchnieniem, a czym innym nieustanne konsumowanie.

Chcesz być kreatywna? Pozwól sobie na mniej. W ciszy, w nudzie, w pozornej pustce to, co w sobie nosisz twórczego, będzie miało szansę się pokazać.

Chcieć mniej to świetny przykład dla dzieci

Dzieci są najcudowniejszym i najszczerszym naśladowcą, bo one robią to, co Ty robisz, a nie to, co im mówisz, że robisz. Jeśli masz dzieci, to zapewne chcesz, żeby nie musiały się borykać z trudnościami, które być może są lub były Twoim udziałem. Może chcesz, żeby miały poczucie własnej wartości niezależne od przedmiotów, umiały zbudować w sobie poczucie bezpieczeństwa, były wolne od nałogów (też behawioralnych). To cudownie! Daj im przykład. Taki prawdziwy, rzeczywisty przykład o tym, że kupowanie, wyglądanie, posiadanie nie jest sensem życia. Zacznij od siebie.

***

Ten tekst w założeniu miał zawierać 20 powodów, ale byłby wtedy ponad dwukrotnie dłuższy. Niemniej jednak, cały czas noszę w sobie kolejne 10 powodów, dla których warto jest chcieć mniej.

Pisać dalej? A może Ty mi coś podrzucisz od siebie?

Sprawdź Także

Powiadomienia
Powiadom o
guest
29 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments