Darmowe
planery, e-booki...

Podziel się:

Darmowe
planery, e-booki...

Prosta pielęgnacja ubrań. Jak dbać o wełnę i kaszmir?

 

Ruszamy z tematem, o który prosiliście dawno, a do którego zbieram materiały już od dłuższego czasu. Rozpoczynam cykl wpisów: prosta pielęgnacja ubrań. Na początek coś na czasie, czyli jak dbać o wełnę i kaszmir. Wyłącznie sprawdzone rozwiązania i konkrety.

 

Większość tego typu poradników (np. w gazetach lub portalach modowych) skupia się na dwóch kwestiach: praniu i wymyślaniu nowych wyrafinowanych sposobów pielęgnacji. Moim celem jest pokazanie tych najprostszych i najbardziej efektywnych metod, najlepiej dodatkowo oszczędzających czas. W cyklu wpisów na temat prostej pielęgnacji ubrań każdorazowo skupię się na 3 najważniejszych sprawach:

    1. PRANIU,
    2. KONSERWACJI,
    3. PRZECHOWYWANIU.

 

Partnerem dzisiejszego tekstu jest wyjątkowa polska firma, która pod marką PIUMO produkuje piękne szale, czapki i kominy z mieszanki wełny z kaszmirem, pochodzących z najlepszych włoskich, toskańskich przędzalni. Mnie urzekły tkaniny, proste formy, ale przede wszystkim niezwykle szeroka paleta kolorystyczna. I przystępne ceny.

Prosta pielęgnacja ubrań. Jak dbać o wełnę i kaszmir  Prosta pielęgnacja ubrań. Jak dbać o wełnę i kaszmir

www.piumo.pl

 

Pranie wełny i kaszmiru

 

Pranie wełny lub kaszmiru (nie zamierzam ich rozróżniać w kontekście pielęgnacji) będzie bardzo proste, jeśli tylko zapamiętacie, co LUBI wełna:

  • rzadkie pranie,
  • delikatne wyciskanie (żadnego tarcia i wirowania),
  • letnią wodę (żadnych skoków temperatur, np. pranie versus płukanie),
  • delikatne środki piorące.

 

Pierz rzadko – mówię poważnie, unikaj częstego prania wełny (jaka oszczędność czasu!). To włókno o naturalnych właściwościach, które sprawiają, że wełniane rzeczy trudno zabrudzić, a brud nie wnika głęboko niezależnie, czy mówimy o wełnianym swetrze, marynarce czy czapce. W większości przypadków wełniane ubrania wystarczy dobrze wywietrzyć po noszeniu (np. wywiesić na chwilę na balkonie, zwłaszcza gdy jest trochę wilgotno), albo potraktować parą (np. wywiesić w zaparowanej łazience). Pamiętajcie tylko, żeby rzeczy wysuszyć przed włożeniem do szafy. Żeby ten sposób zadziałał, musicie też dać wełnianym rzeczom trochę odpocząć po całym dniu noszenia, najlepiej nie nosić kilka dni pod rząd.

 

Pierz delikatnie – unikaj tarcia, wyciskania i przekręcania. Wystarczy delikatnie i CZULE pougniatać wełnianą rzecz, ewentualnie mocniej zaprać tylko poplamione miejsce. Piorąc w pralce nastaw program do prania delikatnych rzeczy, najlepiej specjalny do wełny i nie włączaj wirowania. Po praniu wystarczy odcisnąć w suchym ręczniku i suszyć rozłożone na płasko (koniecznie!). W przeciwnym razie wełna się wyciągnie, będzie się też odgniatać od klamerek czy suszarki.

 

Pierz w letniej wodzie – wełna wcale nie boi się wody, tylko nie lubi długiego namaczania. Dbaj o letnią wodę, wystarczy taka, która wydaje się chłodna na dotyk – jak przy kąpaniu dziecka, można sprawdzać łokciem. ;) Termometr nie jest potrzebny, byle woda nie była bardzo zimna lub bardzo gorąca. Najważniejsze przy praniu wełnianych rzeczy to unikać skoków temperatur, np. pranie w ciepłej, a płukanie w zimnej (chyba, że chcesz celowo skurczyć fragment ubrania, np. rozciągnięte rękawy – ryzykowne, ale może się udać). Pamiętaj też o temperaturze wody w pralce! Sprawdzaj, czy program nastawiony na 30 stopni będzie trzymał tą samą temperaturę w trakcie samego prania, jak i płukania. Wypłukanie w zimnej wodzie może zniszczyć wełniane ubrania.

 

Pierz w delikatnych środkach – na rynku znajdziesz duży wybór specjalistycznych płynów przeznaczonych do prania wełny czy kaszmiru, najczęściej drogich. Nie używam żadnego z nich. Wszystkie swoje wełniane rzeczy piorę… w szamponie do włosów. :) Używam organicznych, delikatnych szamponów bez agresywnej chemii w składzie. Skoro są dobre dla moich włosów i skóry głowy, będą też dobre dla moich wełnianych swetrów. 

 

Dyskusja o praniu wełny doprowadzi nas również w nieunikniony sposób do szeroko omawianego sporu: prać wełnę ręcznie czy w pralce? A może należy prać wyłącznie chemicznie? Odpowiedź brzmi: to zależy :). Osobiście piorę tylko ręcznie, a ponieważ piorę rzadko, nie jest to dla mnie szczególne uciążliwe. Do pralni oddaję tylko te rzeczy, które mają wyraźny fason, np. wełniane marynarki. Nie odżegnuję się jednak od prania w pralce. Pod pewnymi warunkami:

  • pralka musi posiadać program do prania rzeczy delikatnych, najlepiej wełny,
  • należy sprawdzić temperaturę prania versus temperaturę płukania,
  • nie wolno nastawiać wirowania,
  • można użyć np. bawełnianej poszewki na poduszkę jako dodatkowego zabezpieczenia.

 

Jak widzicie, nie opisuję żadnych wyszukanych metod, szczególnych środków piorących, sposobów czasochłonnych i kosztownych. Prostota przyświeca mi przy tworzeniu każdego wpisu na blogu. Poprosiłam PIUMO, Partnera dzisiejszego tekstu, o podpowiedź jak wygląda IDEALNY sposób na pranie ich produktów.

 

„Polecamy pranie ręczne w niezbyt gorącej wodzie z użyciem detergentów przeznaczonych do prania delikatnych tkanin.  Suszenie w pozycji poziomej, by uniknąć deformacji” – napisali eksperci. 

 Prosta pielęgnacja ubrań. Jak dbać o wełnę i kaszmir

 

Przyznaję, że spodziewałam się po cichu jakiś wyrafinowanych metod, tymczasem, po raz kolejny okazuje się, że proste rozwiązania są najlepsze i najbardziej efektywne.

 

Konserwacja wełny i kaszmiru

 

Prasowanie – moje, dość wiekowe żelazko ma w ustawieniach temperatury opcję wełna i to wystarczy. Gładkie swetry prasuj po lewej stronie. Jeśli są bardzo pogniecione i potrzeba również prasowania po prawej, zrób to przez bawełnianą ściereczkę, żeby uniknąć ryzyka świecenia się wełny po prasowaniu. Swetrów o wyraźnym splocie, np. robionych ręcznie, na ogół wcale nie trzeba prasować.

 

Golenie – bardzo ważny element pielęgnacji wełny i kaszmiru! Każdy wełniany sweter będzie się kulkował. Te z gorszej jakości surowca bardziej, te lepsze mniej. To nic złego, ani dziwnego. Tzw. mechacenie będzie bardziej wyraźne w miejscach tarcia – pod pachami, przy mankietach, ale też np. z boku, jeśli często nosimy torbę przewieszoną przez ramię. Zakup golarki do ubrań to wydatek kilkunastu złotych, a kolosalnie poprawi wygląd wełnianych ubrań. Można też pożyczyć. Swoją golarkę często pożyczam znajomym przed jesienno-zimowym sezonem. Kilka uwag praktycznych:

  • jeśli na swetrze są wyraźne, duże kulki, lepiej obciąć je delikatnie nożyczkami przed goleniem,
  • nie przyciskać za mocno golarki do tkaniny,
  • golić na sucho, oczywiście.

 

Przechowywanie wełnianych i kaszmirowych ubrań

 

W każdym poradniku przeczytacie zapewne, że wełniane rzeczy należy przechowywać na leżąco, pod żadnym pozorem nie wieszać, bo się wyciągną. To prawda, ale dotyczy raczej ciężkich wełnianych swetrów.

 

Prosta pielęgnacja ubrań. Jak dbać o wełnę i kaszmir

Szal Mania Piuma

 

Wszystkie lekkie swetry (z wełny lub kaszmirowe) oraz wełniane marynarki wiszą u mnie na wieszakach. Przy czym, należy uważać, żeby wieszaki nie były zbyt duże i nie miały ostrych zakończeń, wtedy łatwo odkształcić delikatną tkaninę. Długiego swetra, ręcznie zrobionego przez moją mamę, nie mogłabym powiesić na wieszaku, ponieważ z pewnością wyciągnąłby się pod swoim ciężarem. Ten akurat sweter zajmuję całą szufladę. Szale przechowuję na leżąco.

 

Ostatnia sprawa – mole. W sieci znajdziecie mnóstwo porad, w jaki sposób walczyć z molami. Moim zdaniem, a nigdy nie miałam z nimi problemu, jeden sposób jest wyjątkowo niedoceniany. Wełnianych rzeczy nie powinno się przechowywać zbyt ciasno. Im ciaśniej, im więcej ubrań ściśniętych w szafie, tym większe ryzyko pojawienia się moli. Kolejny plus posiadania niewielkiej liczby ubrań! :). Druga sprawa, wietrzenie wełnianych rzeczy przed powieszeniem w szafie nie tylko je czyści, ale i zapobiega panoszeniu się moli, które bardzo lubią wilgotną i zapoconą wełnę.

 

Tyle ode mnie. Spisałam się? :) Dorzućcie koniecznie swoje sposoby jak dbać o wełnę i kaszmir! Aha, w kolejnych częściach cyklu „Prosta pielęgnacja ubrań” zajmiemy się „trudnymi” materiałami, m.in. jedwabiem i cupro.

 

Sprawdź Także

4 7 votes
Article Rating
Powiadomienia
Powiadom o
guest
103 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments