Darmowe
planery, e-booki...

Podziel się:

Darmowe
planery, e-booki...

Sprawdź swój poziom szczęścia

Z moim ekspertem Tomkiem rozmawialiśmy już sobie o tym skąd się bierze szczęście, odkrywaliśmy techniki poprawiania sobie humoru, a dziś postanowiłam wrócić do podstaw. Zadałam Tomkowi fundamentalne, w mojej opinii, pytanie: czy można zmierzyć swój poziom szczęścia?

Może listopad to nie jest zbyt dobry czas na takie testy, ale jeśli ktoś lubi to okazuje się, że są poważne, naukowe metody, które pozwalają zmierzyć nasz poziom poczucia szczęścia.

K. – Czy można zmierzyć swój poziom szczęścia?

T. – owszem, można. Jest kilka kwestionariuszy. Osobiście najbardziej podoba mi się ten opublikowany w książce autorstwa M. Seligmana: Optymizmu można się nauczyć. Z oczywistych względów nie można go tutaj przytoczyć w całości. Uważam jednak, że jest najbardziej „odporny” na zakłamania i próbę kreowania obrazu samego siebie. Bada głównie tzw. styl atrybucji, który uznać można istotny element budowania szczęścia.

K. – Czy jest coś co powinno się wiedzieć przed lub po wypełnieniu takiego testu?

T. – Przede wszystkim, że jak każdy test jest podatny na chwilowe wahania, tzn. jego wynik zależy od tego jak się w momencie wypełniania czuję. Dlatego warto zrobić go kilkakrotnie, a nawet kilkadziesiąt razy z przerwami miesięcznymi. I wówczas wyciągnąć średnią w wyniku – jak zwykle statystyka okazuje się tu niezawodna.

***

Ponieważ nie mogę przytoczyć tu testu w całości, to polecam Wam dwa wyjścia: możecie dobrze poszukać w internecie (zapewniam, że znajdziecie taki test – powinien mieć 48 pytań :) lub zarejestrować się na stronie Authentic Happiness – znajdziecie tu całe mnóstwo różnych, w pełni autoryzowanych testów na szczęście, prosto z uniwersytetu pensylwańskiego. Minus jest taki, że są in inglisz.

 

edit: Jestem umiarkowanym pesymistą. Czy optymizmu można się nauczyć? Już wiem o co zapytam kolejnym razem…

 

Sprawdź Także

Powiadomienia
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments