Darmowe
planery, e-booki...

Podziel się:

Darmowe
planery, e-booki...

Zrób sobie Dzień Różnicy. Warto!

Dzień Różnicy to specjalnie zaplanowany dzień, w trakcie którego wprowadzisz jedną, konkretną zmianę, na którą od dawna miałaś ochotę, a jakoś nie mogłaś się zmotywować. Może jesteś w trakcie większej zmiany, a może po prostu masz ochotę zobaczyć, jakby to było spróbować czegoś nowego, doświadczyć różnicy, która płynie z tej zmiany.

Przeczytałam o tym pomyśle w starej książce mojej nauczycielki uważności Małgosi Jakubczak. Myślę, że to koncepcja, którą znasz Ty i znam ja, ale opisana w ten sposób sprawia, że mam ochotę popróbować tego na nowo. Wymyśliłam kilka rodzajów przykładowego Dnia Różnicy. Kilka zaczerpnęłam z książki, kilka jest moich, może dorzucisz też coś od siebie?

Dzień porannego rytuału

Gdy rzucałam pracę na etacie, wieeeele lat temu, myślałam głównie o tym, że nie chcę już musieć wstawać rano o konkretnej godzinie. Dziś chyba się starzeję, bo mam ochotę na coś zupełnie odwrotnego. ;)

Moje poranki z reguły mają swój stały rytm i są raczej leniwe. Nie jest to coś, co mi przeszkadza, ale mam ochotę spróbować, jakby to było być „tą” dziewczyną, która wstaje o 6, ćwiczy i medytuje rano, no i pracę zaczyna na tyle wcześnie, że do 11 ma już odhaczone najważniejsze zadanie tego dnia. :)

Chcę sprawdzić, jak będę się czuła zmieniając rytm dnia poprzez zmianę rytmu poranka, też czy wpłynie to na moje poczucie energii czy nastrój.

Dzień wieczornego rytuału

Bardzo podobnie, tylko odwrotnie. Wieczorna pielęgnacja? Długa kąpiel w wannie? Czytanie książki? Pisanie dziennika? Świadomy czas bez telefonu i innych ekranów? Wpisz tutaj dowolne, i jednego dnia spróbuj, jakby to było.

Ciekawe, jak zmiana wprowadzona w tym miejscu wpływa na jakość snu, relacji z bliskimi czy poziom energii i nastroju dnia kolejnego.

Dzień bliskości

Dzień, w trakcie którego możemy szczególnie i bezinteresownie docenić bliskie nam osoby czy inne żywe stworzenia. Dzień, gdy możemy wyjątkowo pielęgnować tę bliskość, robiąc dla drugiej osoby coś, co sprawi jej przyjemność, albo pogłębi relację.

Warto się zastanowić, jaki jest indywidualny „język miłości” tej drugiej osoby, co sprawia, że czuje się kochana czy doceniana, i tutaj włożyć swój wysiłek. Może być ciekawym obserwowanie, czy i jak to wpłynie na tę relację.

Dzień Uważności

W prowadzonych przeze mnie kursach MBSR, dzień uważności jest wpisany na stałe, jako część programu kursu. Bardzo często ten dzień jest opisywany przez Uczestników i Uczestniczki jako transformujący. Ten dzień w kursie spędzamy w ciszy, powstrzymując się od działania, a spędzając czas na medytacji uważności.

Nie musisz chcieć od razu dnia w ciszy czy innego odosobnienia, ale możesz poświęcić jeden dzień na jak najuważniejsze robienie wszystkiego, co tego dnia robisz, poświęcając się każdej czynności w pełni, na tyle, na le to dla Ciebie możliwe.

Uwielbiam dni uważności, a szczególnie odosobnienia, w których brałam udział wiele razy. Zawsze jest to dla mnie czas transformacji i ugruntowania, choć nie zawsze jest to czas łatwy. Może zechcesz zacząć z nagraniami medytacji, które przygotowałam? W tej chwili jest to pakiet medytacji dla początkujących i pakiet medytacji na sen i relaks, ale w przygotowaniu mam medytacje w ruchu.

Dzień aktywności fizycznej

Fajny dzień dla wszystkich, którzy chcieliby więcej się ruszać, ale tak trudno jest się zmotywować. Często funkcjonujemy wg schematu „wszystko, albo nic”. Dzień aktywności nie musi być wcale wypełniony ćwiczeniami do rana do nocy :), raczej to dzień na wypróbowanie jednej zmiany, np. porannego biegania czy po południowego treningu z jutubem.

Pozwoli Ci to sprawdzić, jak się będziesz czuła po takim dniu. Czy faktycznie doświadczysz pozytywnych korzyści z ruchu?

Dzień artystyczny

Może jest coś, czego chciałaś spróbować – malowanie akwarelami, olejami, ceramika, wyklejanki, robienie na drutach, malarstwo intuicyjne. To ten dzień, żeby spróbować. Przygotuj sobie materiały i poświęć jedną lub dwie sesje na twórczość, kreatywność.

Odpuść sobie efekty, wzbudź trochę dziecięcej ciekawości i otwartości i odkryj w sobie artystkę. Nikomu nie musisz o tym mówić, nikomu pokazywać efektów. Sprawdź, jak to na Ciebie wpłynie – na Twoją kreatywność, nastrój, radość życia.

Jeszcze więcej pomysłów na Dzień Różnicy:

  • dzień rozwoju osobistego,
  • dzień self-care,
  • dzień odżywczego jedzenia,
  • dzień muzyki,
  • dzień zachwytu,
  • dzień z przyrodą,
  • dzień ogrodniczki,
  • dzień bliskości z ciałem,
  • dzień pracy (dla prokrastynujących).

Dzień Różnicy to fantastyczna okazja do poeksperymentowania, ale i zachęcam mocno do poświęcenia kilku chwil, np. wieczorem, na świadomą refleksję.

  • Co dokładnie zmieniłam?
  • Jak to wpłynęło na mój dzień?
  • Jak się czułam (moje ciało, moje myśli, moje emocje)?
  • Jak to wpłynęło na mój nastrój?
  • Jak to wpłynęło na moją energię?
  • Czy chcę to kontynuować?

Co myślisz o Dniu Różnicy? Masz ochotę wypróbować ten pomysł? Jaki byłby Twój pierwszy Dzień Różnicy?

Sprawdź Także

Powiadomienia
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments