Darmowe
planery, e-booki...

Podziel się:

Darmowe
planery, e-booki...

Co to za materiał? Poliester | Poliamid | Elastan | Lycra

 

Znacie już podstawowe informacje dotyczące podziału materiałów włókienniczych oraz komplet informacji na temat wełny i akrylu. Dziś czas na kolejne omówienie poszczególnych rodzajów włókien, tym razem opisałam włókna syntetyczne.

 

Dotychczas, w cyklu pojawiły się teksty:

Co to za materiał? Część I – podstawowe informacje na temat materiałów włókienniczych i ubraniowych

Co to za materiał? Część II – wszystko o wełnie, jej rodzajach oraz o syntetycznym odpowiedniku wełny, jakim jest akryl

 

 

Czym są włókna syntetyczne?

 

Jak już wiecie, włókna dzielimy na naturalne oraz chemiczne. Włókna chemiczne mogą powstać ze składników naturalnych (włókna sztuczne – m.in. wiskoza) i syntetycznych (włókna syntetyczne – m.in. poliester i poliamid). Generalnie, bez wdawania się w zbędne, techniczne szczegóły, bazą do produkcji włókien syntetycznych jest ropa naftowa i jej pochodne. W tym samym procesie produkcyjnym wytwarza się również zwykłe, plastikowe butelki.

 

Włókna syntetyczne są często dość mocno demonizowane, uznawane za gorsze niż naturalne. Po lekturze wielu bardziej i mniej naukowych opracowań, powiedziałabym, że włókna syntetyczne są po prostu inne. Przede wszystkim, jest to kategoria włókien bardzo niejednolita. Poliester ma wiele wad, ale jest bardzo wytrzymały. Poliamid ma wiele nowoczesnych wersji, w których pozbyto się większości wad syntetyków (np. nieprzepuszczalność powietrza). To włókno, w udoskonalonej wersji z powodzeniem używane jest do produkcji wysokiej jakości odzieży sportowej czy też bielizny.

 

Rodzaje i właściwości włókien syntetycznych

 

Co do zasady, mamy 4 rodzaje włókien syntetycznych:

  1. włókna poliestrowe – omówione szerzej poniżej
  2. włókna poliamidowe – omówione szerzej poniżej
  3. włókna poliakrylonitrylowe – czyli akryl, opisany przeze mnie w tym tekście
  4. włókna poliuretanowe – m.in. lycra, elastan i dorlastan omówione szerzej poniżej

 

Zalety syntetyków (ogólnie):

  • duża odporność na rozciąganie – zarówno na sucho, jak i na mokro, poszczególne włókna syntetyczne różnią się w tej kwestii, ale różnice są nieznaczne
  • wysoka sprężystość – syntetyki się nie gniotą i nie wymagają prasowania
  • szybko schną – z uwagi na to, że nie wchłaniają wody
  • odporne na działanie promieni słonecznych – wyłącznie poliester, który jest doskonały na zasłony, firanki itp.
  • nie są atakowany przez mole, grzyby czy bakterie
  • nie uczulają – właściwie wszystkie włókna syntetyczne nie powodują alergii, chociaż z uwagi na elektyzowanie się (przyciąganie kurzu i brudu) nie są zalecane dla alergików

 

Wady syntetyków (ogólnie):

  • elektryzują się – podobnie jak akryl, poza ewidentnie nieprzyjemnymi dla ciała doznaniami (np. włosy!), równie szybko przyciągają do siebie cząsteczki kurzu i brudu, wyjątkiem jest elastan i lycra
  • nie są higieniczne – wyjątkowo niska higroskopijność (syntetyki nie wchłaniają wilgoci lub wchłaniają w bardzo niskim stopniu) i niewielka przewiewność, wyjątkiem są wysokiej jakości włókna poliamidowe, z których produkuje się głównie odzież sportową i bieliznę. Dzięki ulepszonej strukturze i wykończeniu te włókna doskonale odprowadzają wilgoć ze skóry.
  • są łatwopalne! – tą cechę podkreślam szczególnie, ponieważ rzadko zwraca się na nią uwagę, chociaż na ubraniach z poliestru czy poliamidu (tak samo jak akrylu) znajdziecie napis „keep away from fire”. Jeśli przypadkowo sięgniemy rękawem nad płomień (np. świeczki, ale też wystarczy iskra z grilla) poliester i poliamid natomiast zapalą się w 2-3 sekundy. W odsunięciu od źródła ognia nie będą się palić (akryl będzie), a jedynie topić, tworząc parzącą, kapiącą na skórę masę

 

Poliester

Uważane powszechnie za to gorsze z włókien syntetycznych, ma również swoje niezaprzeczalne zalety w postaci bardzo wysokiej wytrzymałości.

 

Poliamid

Charakteryzuje się nieco niższą niż poliester sprężystością (nieco bardziej się gniecie), żółknie na słońcu, ale ma jedną, niezaprzeczalną zaletę, istotną dla producentów ubrań – włókna poliamidowe można łatwo farbować tak, aby uzyskać wysoką jakość czerni i innych mocno nasyconych kolorów (na poliestrze się nie da).

 

Włókna elastyczne

Nie sposób, w chwili obecnej, znaleźć bieliznę czy też rajstopy, które nie składałyby się z włókien syntetycznych, elastycznych. Włókna elastyczne powstają z różnych włókien syntetycznych, z choć raczej nie z poliestru. Najczęściej są to włókna poliamidowe lub poliuretanowe, przykładowo:

  • Elastan
  • Lycra
  • Strecz
  • Dorlastan

 

Chcesz wiedzieć więcej?

↓↓↓

 

Znajdziesz tam WIĘCEJ INFORMACJI, w tym:

  • rozdział: Na co zwracać uwagę szukając i kupując ubranie z tworzyw syntetycznych?
  • rozdział: Kupuj syntetyki odpowiedzialnie!
  • szczegółowe informacje na temat poliestru
  • szczegółowe informacje na temat poliamidu
  • szczegółowe informacje na temat włókien elastycznych – elastanulycry,  streczu oraz dorlastanu
  • szczegółowe informacje na temat mikrowłókien i polaru

 

PEŁNE KOMPENDIUM WIEDZY na temat:

  • wełny, moheru, kaszmiru, akrylu
  • jedwabiu, wiskozy, modalu, lyocellu, cupro
  • bawełny, lnu, ramii, bambusa
  • poliestru, poliamidu, elastanu, lycry

 

Jeśli uważacie tekst za wartościowy, puśćcie go proszę w świat za pomocą poniższych przycisków. Niech więcej osób skorzysta. Dziękuję pięknie z góry!

Sprawdź Także

5 3 votes
Article Rating
Powiadomienia
Powiadom o
guest
53 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
worqshop

tez nie wyobrazam sobie odziezy sportowej z materialow innych niz syntetyczne, bieganie w bawelnianych bluzach i koszulkach mam juz dawno za soba i raczej nie wyobrazam sobie powrotu do tego :)
za poliester na co dzien jednak zdecydowanie podziekuje, nie wiem jak mozna nosic takie bluzeczki zwlaszcza latem, w Turcji jest to na porzadku dziennym bo wygladaja te koszule lekko i zwiewnie, a w srodku sauna :(

Morran

są bawełniane koszulki do sportu, mam takie i używam, nie dobiegania, jestem zadowolony, są lepsze. W zimie jeżeli kurtka jest dość przewiewna wolę pod spód bawełnę. Ale na 36 stopni tylko specjalne tworzywa sztuczne i siatkowe tkaniny sztuczne

EwaGotuje

Wolę koszulki bawełniane, bluzy z małą domieszką syntetycznych, a kurtki syntetyczne. Nie czuję się dobrze w sztucznych koszulkach. Nie są tak komfortowe jak naturalne. Na artykuł natknęłam się szukając różnic między poliamidem a poliestrem przy wyborze kurtki. Dzięki za wyjaśnienia. Pozdrawiam serdecznie.

Monika Gabas

Ja zauważyłam, że Bawełnianew 100% bluzy nieco się mechacą a już 10% domieszki poliestru wystarcza, by zabezpieczyć przed tym ubranie. Nie odczuwam różnic w fakturze tych materiałów, ani w komforcie noszenia, więc wybieram te z domieszką.

Dokładnie. Te z domieszką poliestru czy poliamidu będą zawsze bardziej wytrzymałe. Myślę, że dopiero przy dużej domieszce (typu 50% i więcej) poczułabyś wyraźną różnicę w komforcie.

ewek

Pani Kasiu w pkt. 2 w jednym zdaniu 2x jest użyte 'poza odzieżą sportowa i bielizną’ w jednym zdaniu.

Tekst bardzo rzeczowy i wartościowy. Ja jednak wciąż zachwycam się włóknami naturalnymi. Od sztucznych stronię-chyba że mowa o 'odzieży sportowej i bieliźnie’ ;) Większość sztuczności w kontakcie ze skórą nie pachną zbyt ładnie, ale wiem ze niektórych ten problem nie dotyczy.

Katarzyna Kędzierska

Dziękuję! Już poprawione. O, ja również nadal zachwycam się włóknami naturalnymi i dla dotyku jedwabiu czy kaszmiru jestem w stanie znieść kilka niedogodności :). Chciałam jedynie rzetelnie jak tylko mi się udało, odczarować pewne stereotypy.

Asia

Tak, ostatnio odkrywam, ze domieszki nie sa takie zle, raczej nie kupuje koszulek 100 procent bawely bo sie rozciagaja I gniota, te z niewielka domieszka elestanu sa znacznie lepsze! Ostatnio tez kupilam sukienke z mieszanki wiskozy i poliestru: jest mila w dotyku ale sie nie gniecie. oczywiscie nadal uwazam, ze nic nie dorowna sweterkowi z kaszmiru czy jedwabnej bluzce ale dla mnie posiadanie tylko takich rzeczy jest troche nie do wyobrazenia: musialabym biegac do pralni chemicznej 2 razy w tygodniu, o kosztach juz nie wspomne…

Alexandra

Znów zwiększyłam swoją świadomość na temat tego co noszę :)

Anna Łuka

Dzięki za ten post, ostatnio dyskutowałam na Fb z Glamour na temat pewnej sukienki [100% Poliester, cena 299zł, marka H&M] Magazyn upierał się, że nie ma w tym nic złego, a dla mnie taka sukienka, choćby nie wiem jaki ciekawy wzór i fason miała, to przegrywa materiałem, nigdy nie dałabym trzech stów za coś takiego :/

Katarzyna Kędzierska

O, ja też nie. Nie ma mowy! Robię właśnie research do Poradnika Zakupowego i jestem w szoku po przejrzeniu kolekcji Reserved. Chyba poza bawełnianymi koszulkami nie ma w kolekcji jednej rzeczy, która nie byłaby z poliestru :(. Włosy stają dęba na głowie. Dosłownie.

Anna Łuka

Chętnie przeczytam :)

Katarzyna Kędzierska

Będzie w piątek :).

Katsunetka

Po eksperymencie z paleniem starych ubrań i oglądaniem jak się zachowują zaczęłam zwracać uwagę aby była w nich jak najmniejsza domieszka syntetycznych włókien. Nie mowie tu o, przez Ciebie z resztą wspomnianych, ubraniach sportowych, ale też i okryciach wierzchnich typu np. kurtka. Po za tym zastanawiam się czy aby na pewno zakupić koszulę z domieszką 20% poliestru po przeczytaniu tego. Jak wspomniałam, kurtki to tak, ale jednak to co bliżej ciała nie przekonuje mnie aby ubierać się w sztuczności. Choć 20% to nie też tak dużo, ale mam dylemat.

Anna

Fajny artykuł, ale wg mnie zabrakło jednej ważnej kwestii – wpływu ubrań z tworzyw sztucznych na środowisko (zanieczyszczenie wody mikroplastikiem). Trzeba pamiętać, że przy każdym praniu takie ubrania/tekstylia uwalniają do wody (=do środowiska) plastikowe mikrowłókna w dużej ilości. A plastik jak wiadomo nie ulega biodegradacji… :-(

Sandra

Bardzo lubię te wpisy o materiałach – to tematyka, której nie spotyka się na innych blogach :) w ogole Twoj blog jest aktualnie moim ulubionym i bardzo mi przykro, ze nie wrzucasz częściej postów :P oczywiście żartuję, istnieje też życie poza internetem :) a tak z innej beczki, nie wiesz może gdzie kupiç jedwabną białą koszulę, taką „nie sztywną”? ;)

Katarzyna Kędzierska

Dzięki! Miałam przez moment wątpliwości co do kontynuowania serii o materiałach. Mam wrażenie, że nie cieszy się zainteresowaniem :). Niestety, ja też nadal szukam dobrej, białej, jedwabnej koszuli i coraz częściej nachodzi mnie myśl, że jednak prościej będzie ją uszyć…

Jagoda

Udało się kupić? Jeśli tak, to proszę namiary, bo od 2 lat też szukam! Pozdrawiam

Ilona Baczewska

Witam, muszę sprostować jedną informację. To nie prawda, że syntetyki nie uczulają. Też byłam pewna tego, póki nie okazało się, że mój synek ma uczulenie na poliester, z którego swoją drogą zrobiona jest masa zabawek dla dzieci i kocyków… nastąpiła u nas właśnie wymiana koców na bawełniane, pluszaki odstawione i wysypka powoli znika. Także uważajcie moi drodzy z syntetykami, może to niepopularna alergia ale jednak możliwa.

Przechodzień

Super artykuł! Bardzo przyjemnie się czyta :D

Kate

Witam i dziękuję za artykuł :) Fajnie, że postanowiłaś zrobić ten wpis, bo temat jest niezwykle ciekawy.
A czy jest szansa na rozwinięcie tego materiałowego tematu o zagadnienie farbowania? Byłabym bardzo zainteresowana informacjami dotyczącymi sposobów domowego farbowania różnych materiałów ( farbowania zarówno w wysokich temperaturach – z gotowaniem, jak i bez gotowania).
Pozdrawiam serdecznie!

Patrycja

Zgadzam się za wszystkim, co w poście, przede wszystkim jednak – z tym, że każdy powinien dobierać ubrania pod siebie. U mnie na przykład nawet niewielka domieszka włókien sztucznych powoduje zwiększoną potliwość i naprawdę nieprzyjemny zapach. Także nigdy nie skusiłabym się na koszulkę bawełnianą z domieszką syntetyku w wysokości 20%!
Zastanawia mnie natomiast, czy tylko poliamidy występują w tej jakości z „wyższej półki”. Mam pewną sukienkę, zakupioną w ECHO ileś sezonów temu; to jedyny wyjątek od mojej zasady „NIE dla poliestru na górze”. Góra to w 64% poliester, reszta to wiskoza z odrobiną elastanu. Tkanina jest gładka i mięsista, wyjątkowo przyjemna w dotyku. W niczym nie przypomina tych szeleszczących niczym folia aluminiowa poliestrowych siatek. Nosi się tak dobrze, jaka jest w dotyku. Nie pocę się w niej bardziej, jest wręcz świetnym wyborem na chłodniejszy wieczór. Stąd sądzę, że czasem i sukienka z poliestru warta może być swojej wysokiej ceny (chociaż tylko w tym przypadku mam takie doświadczenie ;)). Ja polegam na bardzo już wyczulonym dotyku, kiedy skład stoi w sprzeczności z tym, co czuje ręka.
Dzięki temu doświadczeniu bardzo, bardzo polecam zapoznanie się z tkaninami. Jeszcze raz – wspaniała seria!
Pozdrawiam!

Patrycja

PS. Polecam do wypróbowania bio bawełnę bez domieszek. Mam koszulkę z tego materiału od jakichś dwóch lat, użytkuję normalnie, nawet trochę częściej niż inne. Nie zniekształca się nawet o centymetr, żadnych przesuniętych szwów, żadnych zmian koloru, nawet przebarwień od potu (jest biała!). Dodatkowo jest wyjątkowo miękka. Pewnie kojarzycie, że C&A wypuszcza serię z bio bawełny, a marka Wearso szyje tylko z niej :)

Ola | Mikmok blog

Patrycja, jestem osobą kupującą ubrania „na dotyk” i „na czytanie metki” i coraz bardziej przekonuję się do dobrej jakości tkanin poliestrowych. Posiadam bluzkę z Pepe Jeans uszytą w 100% z poliestru, jednak jest on mięsisty, gładki i ogólnie nawet moja „teściowa”, która pracuje w pralni i na materiałach trochę się zna, zawsze jej dotyka, mówiąc „ale super materiał!” ;) A co najważniejsze, tego typu ubrania nie wymagają w ogóle prasowania, co dla mnie, osoby nienawidzącej tej czynności stanowi niewątpliwy atut :)

Aleksandromaniak

Dobrej jakości bawełna + wywieszenie ,,pionowo” do wyschnięcia (bez używania suszarki) i większości bawełnianych rzeczy też nie trzeba prasować. Ja prasuję tylko koszule i spodnie z kantem.

Rozumiem ograniczenia produkcyjne, ale jako konsument, jeśli miałabym kupować ubranie dla dziecka to wybrałabym mniej zadrukowaną bawełnę niż nawet najpiękniejszy i najbardziej kolorowy poliester. Zwłaszcza, że dobrej jakości bawełna nie wygląda jak szmata po kilku praniach :). Gdybym decydowała się na syntetyk, to również szybciej na modal czy lyocell, nie poliester.

Świeczek

Wróciłam do tego tekstu po raz kolejny, zestawiając typy ze sklepów z Twoimi informacjami. Czy mogłabyś coś dodać o podatności na mechacenie i rozciąganie się? Czy sweter nylonowo-wełniany (z przewagą tego pierwszego, ale bez dramatu) ma szanse przetrwać kilka sezonów w dobrym stanie?

Łukasz

Witam. Dziękuję za tyle ciekawych informacji, a zarazem jestem ucieszony faktem, że Ktoś w końcu użył stwierdzenia po polsku, czyli „mikrowłókna”, a nie „mikrofibra”. Pozdrawiam serdecznie!

Aleksandromaniak

Oczywiście, że poliester jest drażniący dla skóry i że może uczulać. Jak się czegoś nie wie, warto się skonsultować z dermatologiem :) albo osobą, taką jak ja, która cierpi na atopowe zapalenie skóry. Poliester i moja naga skóra= czerwone plamy. Toleruję tylko takie połączenia, 5, max 10 procent, bo rzeczywiście, rzeczy w 100% bawełniane trudno znaleźć, a 5 proc elastanu pomaga w dopasowaniu ubrania. Ale 20 procent-wystarczy dotknąć, by już nie kupić. Nie rozumiem też, jak można nosić poliestrowe zwykłe ubrania latem. Z drugiej strony, dzięki temu od kilku lat praktycznie nie kupuje nic w sieciówkach, bo tam króluje poliester, w dodatku za niebotyczną cenę w stosunku do jakości.

Każda substancja na świecie może uczulać. Po prostu i wbrew pozorom, syntetyki uczulają dużo rzadziej, niż naturalne tkaniny. Często też mogą wcale nie uczulać bezpośrednio, a jedynie podrażniać chorą skórę.

Bialcon

Chciałabym zwrócić uwagę na tkaniny naturalne, które od niedawna przeżywają swoja drugą młodość. Klienci bardzo świadomie wybierają jedwab czy len na sukienki letnie oraz przewiewne wdzianka i płaszcze lniane z podszewkami 100% bawełnianymi. Mimo pewnych wad takich jak gniecenie się lnu czy wiotkość i chłód jedwabiu to klientki świadomie szukają ubrań z tych włókien, ponieważ są one kojarzone z elegancją i szykownością :) Mijają już czasy, gdy len i jedwab był towarem jedynie luksusowym. Mimo iż nadal są tkaninami cenionymi to stają się coraz bardziej dostępne. W tekstylnych marketach, a nawet w dobrych markowych sklepach trudno np. o 100% lniane spodnie. Najczęściej są bawełniane, stylizowane na len…Takie małe oszustwo :) Marką mało znaną a przecież 100%-owo polską jest Bialcon, gdzie czasami kupuję sukienki z materiałów polskich i polskiej bawełny(nie chińskiej ) oraz sukieneczki z Acetanowymi podszewkami. :)

Katarzyna Kędzierska

Witam przedstawicielkę marki Bialcon :). Gdyby Pani poświęciła moment na lekturę bloga, dowiedziałaby się, że zwracam ogromną uwagę na tkaniny naturalne. To prawda, marka, którą Pani reprezentuje ma relatywnie sporo produktów z tkanin naturalnych, ale i ogrom ubrań z syntetyków. Wiem, ponieważ kilka razy przymierzałam się do zakupów. Ubolewam również, ale sklep internetowy Bialcon jest fatalny pod kątem user experience. Szkoda, bo marka ma bardzo duży potencjał. Pozdrawiam serdecznie, Katarzyna

joanna

ubrania z dobrej jakości bawełny się nie rozciagają, wiem bo takie noszę od lat i nic się z nimi nie dzieje,,,uwielbiam też wiskozę a poliestru unikam jak ognia bo latem człowiek czuje się jakby miał założonego na siebie kondoma…

Lukasz

Tekst wydaje się być merytoryczny, także dzięki. Zajrzałem, bo kupiłem koszulę z 67% bawełny, a reszta to poliamid i elastan. Wcześniej same wełniane, stąd to zastanowienie…
Pozdrawiam ;-).

Roza

Proszę o pomoc w odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie – w całym Google’u niestety tego nie znalazłam. Otóż mi się udało zniszczyć bluzkę ze 100-procentowego poliestru – rozciągnęła się wszerz i jakby lekko skróciła wzdłuż po praniu. Przed praniem, jak zwykle, odwróciłam na lewą stronę, zgodnie z informacjami z metki ustawiłam na 30*. Dałam również opcję wolniejszego spuszczania wody, gdyż nie miałam możliwości od razu po skończeniu prania je wywiesić. Nie pamiętam już, jak długo po praniu rzeczy leżały w pralce… W każdym razie już przy wywieszaniu zauważyłam, jak mocno się rozciągnęła.

Więc: Gdzie popełniłam błąd? D: Zbyt długie leżenie w wodzie? A może nieodpowiedni płyn?

Nikola

Czy kurtka wykonana ze 100% poliestru to zły wybór?

Edward Maksymowicz

Od kiedy skończyłem 70 lat odczuwam silne uczulenie na POLIESTER. Objawia się to pieczeniem skóry, ale skóra jest zimna. Musiałem zrezygnować z ubrań z poliestrem, czy też pościeli nawet z niewielkim np. 20% dodatkiem poliestru. Dwa lata temu w Szpitalu Klinicznym WUM w Warszawie, była pościel z dodatkiem poliestru.
Rok temu zmieniono pościel na całkowicie bawełnianą.

Morran

cenne uwagi, jednak wiele spraw jest kontrowersyjnych i inaczej je odbieram, poza tym weryfikuje praktyka, to co się kupi i używa. I błagam proszę nie komentować gdzieś, że koszula na lato do wody jest cienka. 100 procent bawełna, czy 100 % bambus, naturalne nie uczulają, jeżeli to czysta bawełna,a są często barwniki. Zupełnie inne wrażenie dają naturalne. Co do uczulenia, to tylko chyba silikon nie uczula, uczulają oprawki plastikowe, niklowe, barwniki. Niestety są sieci, gdzie wszystkie wyroby to nie bawełna 100%, też skarpety itp. Do dżinsów TERAZ dodaje się lycry, która uczula(rany). I pozytywne doświadczenia na temat tworzyw sztucznych: koszulka sportowa termiczna Wedze(cóż to sport, używa się), bardzo cienka, miła wewnątrz, bardzo ogrzewa i nigdy nie zatrzymuje potu, tylko poliester-PES. [Miły w dotyku jest bambus, hamuje bakterie]. Koszulki poliestrowe motocyklowe ze srebrem cienkie, na upały. Koszulka rowerowa 58 %poliamid, 31% poliester, 11% elastan. Wszystko dobre, funkcjonuje OK. Niestety spotkałem już na metce 100% bawełna i nie była to bawełna, syntetyk spoza Unii. Są różne rodzaje bawełny, w tym egipska, różne rodzaje tkania itp. Kiedyś nie było plastiku, i też nie było spieralnych spodni.

Kids Mob

My (Kids Mob) szyjemy ciuchy dla dzieci z poliestru, elastanu. Nie da się inaczej, chcąc zachować super kolory i właściwości + trwałość, do tego technologia druku kolorowych wzorów na całej powierzni wymusza użycie syntetyków. Niestety nie da się drukować pięknych wzorów, kolorowych na całej powierzchni ubrania bawelnianego – gdyż bawełna się rozciąga i wzów wyglada po kilku praniach jak szmata. Tak więc nie demonizujmy syntetyków zupełnie – patrząc na nasze bluzy i koszulki – one są super przewiewne – można zobaczyć pod światło – że są w nich „pory” i to zapewnia prawidłową wentylację. Chętnie uszylibyśmy coś z bawełny plus domieszka poliestru – ale nikt takich maszyn do nadruku nie produkuje…..jak dotąd

Przemysław

My (Devono) szyjemy odzież i dodatki dla dzieci i dorosłych, ale nasza filozofia jest zupełnie inna. Używamy tylko bawełny z niewielkim dodatkiem elastanu. Wszystkie nasze produkty mają niezwykle kolorowe wzory, a trwałość jest ponadprzeciętna – nasza bawełna nie rozciąga się, a nadruki przez lata wyglądają jak nowe. Niestety za jakością idzie cena… a raczej: na szczęście za ceną idzie jakość – nasze produkty nie są najtańsze, ale używamy do produkcji tylko najwyższej jakości materiałów. Dlatego nawet po wielu latach dostajemy bardzo pozytywne informacje zwrotne od klientów, którzy bardzo chętnie wracają na zakupy, bo doskonale wiedzą, że wydając trochę więcej, mają produkt na znacznie dłużej.

Magdalena

Trafiłam dziś na ten ciekawy wpis – dziękuję, że go napisałaś. Chciałabym dodać, że w kwestii „chemii” to niewiele osób wie, że aby wyprodukować czarną bawełną trzeba użyć równie dużo chemii co przy produkcji sztucznych tkanin. Osobiście lubię wiskozę, mimo, że to sztuczne włókno, ale na lato idealne. Kiedyś skusiłam się na wydatek i kupiłam jedwabną bluzkę – po tym jak zwrócono mi w pracy uwagę, że jestem za bardzo pognieciona na spotkaniu — już jej nie założyłam do pracy ;( co mnie zdziwiło – na metce było zalecone pranie chemiczne (!?) – ja prałam ręcznie…

Sylwia

Gdzie można kupić materiał jak na zdjęciu? ?

Mieszkanie Plus

Dla mnie poliester ma same plusy! Jest wielofunkcyjny i trwały. Jedyne co – to mógłby się tak nie elektryzować.

Honorata

A dla mnie „lajkra”. Bo najprzyjemnieszja w dotku. Taka delikatna.

Agnieszka

Myślę, że głównym problemem włókien syntetycznych jest to, że stanowią zagrożenie dla środowiska. Myślę, że mikroplastik w wodzie, czy głębię nie wziął się tylko z plastikowych rur i butelek.

Maja

Kupiłam bluzkę z viscozy 100% gniecie się od samego patrzenia,raz założyłam i nigdy więcej,czy powinna mieć jakąś domieszkę,jest do wyrzucenia .

Anastazja

Hej! Zakupiłam ekoskóre i widzę połowa to PU, poliuretan i poliester, bardzo zły skład? Widzę teraz ze są skóry z wiskozy i trochę z poliestru, ale w jaka lepiej zainwestować? Jestem weganką także nie chce ze skóry naturalnej :(

Rafał Strzelec

Jak weganka to pewnie nienawidzisz Jedwabiu, co ?
Ciekawi mnie to trochę, bo z tego co kojarzę do uzyskiwania wełny (mimo iż pochodzenie zwierzęce) nie trzeba niczego krzywdzić (raptem parę włosów zgolonych) ale Jedwab to gotowanie żywcem poczwar.
I tu moje pytanie (już od dawna się interesuje ruchami związanymi walką z maltretowaniem zwierząt) :
Skoro jesteś wegę możesz mi napisać czy poza Jedwabiem są jakieś tkaniny do których produkcji są krzywdzone zwierzęta (mówię oczywiście o sprawianiu im bóli lub zabijaniu) ???

Janna

Witaj Rafale. Przy produkcji wełny nie zabija się owiec, ale nie oznacza to, że ten proces jest dla nich bezbolesny. Zerknij na filmiki(bardzo brutalne) i dokumenty traktujące o tym jak pozyskiwana jest wełna z alpak przykładowo. To bardzo smutne. Ja nie używam ani jedwabiu ani żadnej wełny.

EMILIA

Czy można zatem stwierdzić, że jak materiał ma skład CO+PU, to mówiąc o PU chodzi ogólnie o elastan? Nie kojarzę bowiem, żeby gdziekolwiek na etykietach było napisane bawełna+poliuretan;) Jestem przed wyborem dzianiny i stąd zagwozdki.

Paweł

Noszę kurtke(bluzę) i spodnie 100%poliester ortalion.Jest śliski i błyszczący tylko trochę uczucie dziwne.

Gość

Poliester vs poliamid. Mam zupełnie inne doświadczenia – poliester czarny na kurtce lub torbie pod wpływem światła nabiera z czasem „sinej” barwy, a odcień sino-żółty jest widoczny na zielonym poliestrze – poliamid/nylon nie zmienia barwy, po latach użytkowania minimalnie staje się jaśniejszy. Poliamid nie łapie też zapachów, a poliester tak. Poliester jest tani, poliamid dosyć drogi…nie bez powodu.