Długo zbierałam myśli do tekstu, z którym dziś Wam zostawiam. Gdy po raz pierwszy pisałam na blogu o Filantropii dla Wymagających, w Klubie Wiosna i Przyjaciele było niespełna 3000 osób. Dziś, jest ich już prawie 4500. Tak wiele wspaniałych osób uwierzyło w siłę mądrego pomagania.
Nie każdy może zostać wolontariuszem. Wiem, o tym. Przyznaję, że mnie osobiście również byłoby trudno wyplątać się z sieci osobistych i zawodowych zobowiązań, żeby wygospodarować czas. Ale brak czasu nie zwalnia z odpowiedzialności. Wymyśliłem to dla moich Przyjaciół, którzy potrzebowali najbardziej efektywnej metodologii pomagania. Nie muszą się zastanawiać – raz wybierają i podejmują dobrą decyzję. Na każdym kroku widzą potwierdzenie wyników. Ty też możesz – mówi ks. Jacek Wiosna Stryczek, założyciel Stowarzyszenia Wiosna.
Tak bardzo chciałabym Was dziś przekonać do dwóch rzeczy.
Po pierwsze, do regularnej pomocy. Większość z Was prowadzi rodzinny budżet, prawda? Doskonale wiecie, jak ważne dla rodziny jest poczucie bezpieczeństwa, że w każdym kolejnym miesiącu może liczyć na konkretną kwotę, która wpłynie do domowego budżetu. Dokładnie tak samo jest w organizacji charytatywnej – maleńkie kwoty zbierają się na potężne wsparcie, które daje poczucie sprawczości, zapewnia możliwość działania. Ta drobna, ale regularna, finansowa pomoc jest ważna dla każdej organizacji, którą zdecydujecie się wesprzeć.
Taka forma pomagania ma również dodatkową zaletę, o której rzadko się piszę, ponieważ to nieco wstydliwe. Zdaję sobie sprawę, że każdy z nas, ja również, dość często spotyka się z wieloma najróżniejszymi wirtualnymi prośbami o pomoc. Najczęściej pomagamy, jak możemy, ale w pewnej chwili znieczulamy się na kolejne apele o wsparcie. Z drugiej strony, trudno jest każdorazowo zweryfikować, czy ktoś faktycznie potrzebuje pomocy, czy też jest to próba wyłudzenia. Cyniczne, ale prawdziwe. Stałe wspieranie raz wybranej organizacji daje również spokój w tym względzie. Podobnie jak ja, blogowo, już dawno podjęłam decyzję, że będę wspierać jedną, sprawdzoną organizację, zamiast zarzucać Was niesprawdzonymi i licznymi prośbami, tak samo Wy możecie zdecydować o pomaganiu wybranej organizacji regularnie. Gdy ktoś prosi Was o pomoc – nie musicie zastanawiać się, co robić, bo już wybraliście.
Po drugie, chcę Was przekonać do dołączenia do mnie. Do zostania Filantropem Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. Ponieważ sprawdziłam i wiem, że jest to dobra inwestycja. Dokładnie w połowie stycznia miałam ogromną przyjemność uczestniczyć w 15 Jubileuszowej Gali Szlachetnej Paczki. To było dla mnie ważne przeżycie z wielu względów, ale jednej rzeczy się nie spodziewałam. Wiedziałam, że absolutną bazą działania całego projektu Szlachetnej Paczki są wolontariusze. Wiedziałam, że są ich setki w całej Polsce. Nie wiedziałam jednak, że oni są… tak młodzi. Widziałam, jak wchodzą na scenę z radością, jak cieszą się z wyników ich ciężkiej pracy i pomyślałam sobie, że jeśli tak ma wyglądać przyszłość naszego kraju, to jestem szczęśliwa, że mogę w nim żyć. To patetyczne, ale trudno. Tak było. To niesamowite, jak bardzo im się chce!
Zachwycili i zawstydzili mnie.
Dlatego postanowiłam wykorzystać wszystkie możliwości, które mam. A mam też Was. I tym tekstem chcę Was bezwstydnie wykorzystać. Wykorzystać, że jesteście tu ze mną, że czytacie to, co chcę Wam przekazać. Wykorzystać w dobrym celu. Namówić do mądrej pomocy. Możliwości macie wiele, poniżej pełne informacje o dwóch, które wybrałam.
Filantropia Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości
Regularne, finansowe wsparcie wybranego projektu w wybranej kwocie (od 20 zł do 200 zł). Wybierasz kwotę, ustawiasz stały przelew i masz pewność, że pomagasz stale, nie tylko okazjonalnie. Otrzymujesz raporty z działalności stowarzyszenia, pamiętaj, że możesz również odliczyć kwotę darowizny od podstawy podatku przy rocznym rozliczeniu podatkowym.
Dlaczego warto? Na co idą pieniądze? Jakie są wyniki? Komu pomaga Paczka, a komu Akademia? Kto należy do grona Ambasadorów i Filantropów (nie tylko Robert Lewandowski i Ania Mucha ;))? Wszystkie informacje znajdziecie na dedykowanej stronie Filantropii.
Możesz również przekazać swój 1% podatku na rzecz Wiosny. Wszelkie informacje, dane oraz darmowy program do rozliczeń (jeśli Ci potrzebny) znajdziesz na tej, dedykowanej stronie.
Dołączysz ze mną do Wiosny tej wiosny? :)
PS Nie pisałam o tym jeszcze na blogu, ale w trakcie wspomnianej Jubileuszowej Gali Szlachetnej Paczki miałam również ogromny zaszczyt odebrać na swoje ręce nagrodę w imieniu wszystkich Filantropów. Jestem ogromnie wdzięczna, czuję odpowiedzialność, by na takie wyróżnienie zasłużyć. I oby było nas coraz więcej!