To naprawdę bywa problematyczne! Ocena, że ubranie jest już tak zniszczone, że warto je wyrzucić, wcale nie jest jednoznaczna i wiele osób miewa z tym kłopot. Mam nadzieję, że w tym tekście uda mi się coś wyklarować, dla dobra nas wszystkich. ;)
Zanim przejdę do rzeczy, WAŻNE słowa wyjaśnienia:
- Pisząc „wyrzucić”, mam na myśli: wyrzucić do kontenerów, to daje szansę na przerobienie zniszczonej rzeczy na czyściwo, lub zwyczajnie – do śmietnika. Nie jestem fanką wciskania innym ubrań, które są już tak zniszczone, że sami nie chcemy ich nosić, ale żeby tylko nie wyrzucić – oddajemy komuś na siłę.
- Każda z nas może mieć inną wrażliwość na zniszczenia i to jest OK! Dla jednej malutka dziurka jest barierą nie do przeskoczenia, a dla innej dopiero wielka dziura na tyłku. ;) Przesadzam, jasne, ale tylko po to, żeby pokazać, że możemy się różnić, i to jest w porządku.
- Jeśli zniszczenie jest możliwe do naprawy – naprawiajmy! Wyrzucajmy wtedy, gdy naprawa nie jest możliwa albo jest dla nas nieproporcjonalnie droga lub uciążliwa.
- Tekst napisałam na podstawie doświadczeń i waszych komentarzy.
Pozbądź się zniszczonego ubrania, jeśli:
Koszulki, bluzki, koszule:
- są zażółcone pod pachami;
- mają plamy nie do wywabienia;
- mają szwy przekręcone tak, że ubranie traci fason;
- mają zniszczony kołnierzyk od wewnątrz;
- są wypłowiałe lub odbarwione;
- mają wyciągnięty dekolt.
Swetry i dzianina:
- są zmechacone (i nie da się ich ogolić);
- są skulkowane;
- mają dziury;
- mają plamy nie do wywabienia;
- są skurczone lub rozciągnięte w praniu;
- są wypłowiałe, odbarwione lub zszarzałe;
- są zażółcone pod pachami.
Spodnie, spódnice:
- mają wypchane kolana;
- są wypłowiałe, odbarwione lub zszarzałe;
- są wytarte lub przedziurawione w „strategicznych” miejscach;
- mają zniekształcony fason;
- mają wytarte kieszenie.
Buty:
- mają starte obcasy (nie fleki);
- są widocznie odbarwione, przetarte;
- są dziurawe;
- są rozczłapane lub mają w inny sposób zniekształcony fason;
- mają zniszczone noski.
Bielizna:
- jest wypłowiała, odbarwiona lub zszarzała;
- jest wytarta lub przedziurawiona w „strategicznych” miejscach;
- jest skurczona lub rozciągnięta w praniu;
- ma wyciągnięte ramiączka biustonoszy;
- ma wyciągnięte gumki majtek;
- ma zniekształcony fason, głównie rozciągnięte miseczki.
Oczywiście, niektóre z tych zniszczeń mogą być na tyle nieistotne, że uznasz, że możesz nadal nosić to ubranie. Przykładowo, mnie mało widoczne, zaszyte dziurki czy trochę przekręcone szwy nie przeszkadzają, ale już wyciągnięte dekolty – bardzo. Ważne, żebyś sama zastanowiła się, które zniszczenia są dla Ciebie nie do przyjęcia i w Twojej opinii decydują o tym, by coś wyrzucić. Nie w opinii Twojej mamy, koleżanki z pracy czy kogoś w Internecie, tylko Twojej.
Niektóre zniszczenia mogą przekwalifikować ubranie z wyjściowego na to po domu czy na działkę lub jak u mnie na spacer z psem, jeśli masz taki podział. Kwestia, ile można mieć ubrań po domu albo czy mamy ochotę donaszać zniszczone ubrania, to już zupełnie inna para kaloszy, która być może zasługuje na oddzielny tekst. :)
Osobną sprawą są też ubrania, które nie są stricte zniszczone, ale jakieś takie nieaktualne. Celowo nie piszę „niemodne”, bo z modą jest jak z gustami, ale istnieje taka kategoria ubrań, które mają przestarzałe fasony lub wzory. Poliestrowe krótkie marynarki z wielkimi poduszkami, akrylowe swetry z dużymi dziurami, które strzelają przy każdym dotyku itp. Jasne, moda czasami wraca, a nasze gusta się zmieniają, ale warto zachować w tym względzie rozsądne proporcje i nauczyć się odpuszczać. W przeciwnym razie Twoja szafa w pewnym momencie zmieni się w archiwum, a rzeczy, które „może kiedyś będę nosić”, staną się w niej większością. A nasze życie dzieje się tu i teraz.
Po czym Ty poznajesz, że ubranie nadaje się do wyrzucenia?