Darmowe
planery, e-booki...

Podziel się:

Darmowe
planery, e-booki...

Z majowej biblioteczki Simplicite

 

Trzy książki godne polecenia. Trzy teksty, przy których warto się zatrzymać. Plus jeden materiał do posłuchania. I jedno ogłoszenie.

 

Trzy książki godne polecenia

 

Założyłam sobie, że będę czytać pozycje z listy 100 książek, które należy przeczytać przed śmiercią, ale nie sięgnęłam ani po jedną. Okazało się, że za dużo znajomych blogerów wydaje swoje książki ;). 

 

  1. Saga o Wiedźminie! Po pierwszą książkę z serii sięgnęłam przez przypadek, pożyczyłam od młodszego brata. Przeczytałam w jedno popołudnie i wiedziałam, że muszę poznać wszystko. Nie wiedziałam wcześniej, że kocham Wiedźmina ;). Wiem, że dla niektórych to bluźnierstwo, ale Sapkowski dużo bardziej mi się podoba, niż Tolkien. I tyle niesamowitych, cudownych odwołań do wierzeń starosłowiańskich, przysłów i anegdot, a połowy pewnie nie byłam w stanie wyłapać. W sumie nie powinnam całego cyklu liczyć jako jednej książki, liczę więc jako dwie ;).
  2. Halo Człowiek. Rozmowy o tym, co ważne Konrada Kruczkowskiego – na co dzień mam kłopot z wywiadami. Ogromnie lubię je czytać, ale pojawiają się z reguły w czasopismach, które kupuję niezwykle rzadko. Gazety nadrabiam w kawiarniach, u fryzjera i kosmetyczki, ale tam trudno mi się skupić na ważniejszych treściach. Chociaż, podczas ostatniej wizyty u kosmetyczki przeczytałam kilka archiwalnych wydań Sens-u. Wracając do książki Konrada, to bardzo dobra, rzetelna robota. Niezwykle trudno jest dobrze poprowadzić wywiad, tak, żeby faktycznie był o czymś. A wywiady Konrada nie dość, że są o czymś, to są o rzeczach ważnych, szczerze. Mogę się tylko domyślić, że nie jest łatwo skłonić do otwartości tak zacnych gości, jak rozmówców w książce Halo Człowiek. Wszystkie 6 rozmów jest cennych, ale do mnie szczególnie przemówiła Pani Ewa Błaszczyk, wiadomo dlaczego:

„Harmonia jest bardzo ważna. Szczególnie w trudnych sytuacjach. (…) Nie da się wszystkiego zrobić naraz. (…) Bardzo jest istotne, żeby łapać czas teraźniejszy. (…) Zawsze jest coś, co w danym momencie jest najważniejsze, najpilniejsza potrzeba. W ten sposób taśma się przesuwa. (…) Ta taśma musi się przesuwać spokojnie i harmonijnie. Inaczej jest katastrofa. A czasami trzeba tę taśmę zatrzymać.”

 

Trzy teksty, przy których warto się zatrzymać

 

  1. Esteta – poszukiwacz piękna to ostatni tekst Marii, po przeczytaniu którego wiem, że zdecydowanie nie jestem estetką. Wiem też, że nie czuję potrzeby pretendowania do takiego miana. Podziwiam estetów, podziwiam sposób, w jaki dostrzegają piękno, sposób, w jaki świadomie otaczają się pięknem, ale taka nie jestem. Naturalnie, kocham i podziwiam piękno, ale też nie żyję w jego dyktacie. Podziwiam, ale nie kupuję. Mam duży dystans, unikam perfekcjonizmu, który już wystarczająco dużo zamieszał w moim życiu kiedyś. Czerwona, wytarta ściereczka w kuchni zupełnie mi nie przeszkadza (zrozumiecie po przeczytaniu tekstu ;)). 
  2. Jaki, Waszym zdaniem, minimalny metraż powinien mieć dom jednorodzinny? Marzy mi się czasami, żeby kiedyś zamieszkać w domu jednorodzinnym, gdzieś nad brzegiem jeziora, wśród brzóz. Jednak nie potrzebuję minimum 150 metrów kwadratowych, a tylko takie domy stawia się w Polsce. Czy istnieje alternatywa? Drewniany, piękny, kilkudziesięciometrowy domek zupełnie by mi wystarczył. Taki, jak ten dom z klocków. No dobrze, może mniej drewniany wewnątrz :).
  3. Rysunki z serii before 30/after 30 bawią mnie za każdym razem, gdy je oglądam. No wypisz wymaluj, szczególnie wersja „hotelowa”. I „wieczorna” też :).

 

Do posłuchania

 

Jakiś czas temu gościnnie wystąpiłam w podcaście Więcej niż zdrowe jedzenie, gdzie rozmawialiśmy jak uprościć sobie życie. Podobno pięknie opowiadam o minimalizmie i cytuję „mój głos jest bardzo kojący” i potrafię wzbudzić „wewnętrzny spokój”. Iza, dziękuję bardzo za tak miłe słowa! Może czas na własne podcasty? ;)

 


 

Na koniec ogłoszenie! Drodzy Subskrybenci Newslettera, zerknijcie proszę do swoich skrzynek mailowych, wczoraj najnowszy mail powinien u Was zagościć. Jeśli nie, szukajcie w folderze spam (czasami wpada), lub dawajcie znać. Newsletter był wyjątkowy, z niespodzianką, o której zwyczajowo dowiedzieliście jako pierwsi!

 

Naturalnie, czekam na Wasze propozycje tekstowo/książkowe. Mam też do oddania egzemplarz recenzencki książki Gretchen Rubin Lepiej. 21 strategii, by osiągnąć szczęście. Aby go dostać, wystarczy podać jakie 3 czynniki sprawiają, że jesteśmy nieszczęśliwi. Odpowiedź znajduje się na blogu!

Sprawdź Także

Powiadomienia
Powiadom o
guest
32 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments