* tekst na specjalne życzenie Czytelników Simplicite
Książki, które otwierają umysł – jakie to piękne sformułowanie! Nie najważniejsze. Nie te, które każdy powinien przeczytać. Te, które otworzyły głowę na coś ważnego. To mogło być jedno zdanie, jedna koncepcja, pomysł, który jak nasiono zakiełkował i zakwitł. Dziś opowiem o książkach, które tak zadziałały na mnie.
Ania z Zielonego Wzgórza – Lucy Maud Montgomery
W dzieciństwie seria o Ani to moje najważniejsze książki. Czerpałam z nich więcej, niż mogłam przypuszczać. Od Ani wzięłam nastawienie do świata mimo ciężkich chwil. Cmentarzysko pogrzebanych nadziei. Przyjaźń i bliskość. Wzorzec idealnej, choć nierzeczywistej miłości. Ciekawość świata! Nie byłam na tyle świadoma, żeby powiedzieć, że otworzyła mi głowę na coś konkretnego, ale niewątpliwie ukształtowała mnie w pewien sposób. Do dziś wracam z przyjemnością, choć bardziej sentymentalną, niż literacką, a moje ukochane cytaty są z Ani!
Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów. (…) I ja wiem, że popełniam dużo błędów, ale wtedy, na pociechę, myślę od razu o tych błędach, których nie popełniłam, a mogłam. (…) Chyba musi być granica dla błędów, jakie jedna osoba może uczynić, więc kiedy popełnię już wszystkie, musi przecież nastąpić koniec. Jest to stanowczo myśl bardzo pocieszająca.
Czyż to nie cudowne, że istnieją poranki?
Ale przecież świat jest taki ciekawy, Marylo, więc czy można długo się martwić? (…) Jeśli nie możesz się w pełni cieszyć, to ciesz się tyle, ile się da.
Czy to ostatnie zdanie, choć proste i banalne, nie brzmi szczególnie ważnie w perspektywie ostatnich dni i wydarzeń?
Biegnąca z wilkami – Clarissa Pinkola Estes
Moja lektura obowiązkowa. Najważniejsze zdanie to chyba: To moje życie, nie żadna bajka, wy głupcy – odparła dziewczyna. – Muszę chodzić do lasu i muszę spotkać wilka, bo inaczej nigdy nie zacznę naprawdę żyć, ale wiele tych zdań było. Pierwsze podejście zaliczyłam wiele lat temu i nie dałam rady. Nie rozumiałam tej książki, była dla mnie nudna i bez sensu. Czułam instynktownie, że to ważne, ale zbyt trudne. Dziś wracam do niej tak często i wciąż odkrywam nowe, świeże treści i nieodkryte znaczenia. Zdarza mi się w wymagającej lub zwyczajnie ważnej chwili otwierać ją na chybił trafił. Zawsze czysto intuicyjnie trafiam na fragment, który na nowo otwiera mi głowę. Autorka dotyka tak wielu aspektów życia kobiety… Poszukiwanie Dzikiej Kobiety. Przynależność. Zbieranie kości. Pielęgnowanie twórczej energii. Fizyczność i zmysłowość. Gniew i przebaczenie. Myślę, że to najważniejsza książka w moim życiu i będzie ważna jeszcze przez wiele kolejnych lat.
Wszystkie jesteśmy przepełnione tęsknotą za dzikością. Nie ma na nią żadnego kulturowego antidotum. Nauczono nas wstydzić się takich pragnień. Zapuszczałyśmy długie włosy, by zasłonić nimi nasze uczucia. Ale cień Dzikiej Kobiety wciąż za nami podąża, dniem i nocą. Nieważne, gdzie jesteśmy, ten cień ma nieodmiennie cztery łapy. (…) Jesteście na dobrej drodze, jeśli macie podrapane łokcie i kolana, jeśli co noc sypiacie na zimnej podłodze, jeśli po omacku krążycie w ciemności, dokonujecie podniecających odkryć i jeśli zdarzają się wam przygody jeżące włos w głowie – wszystko warto dla tego poświęcić. (…) To moje życie, nie żadna bajka, wy głupcy – odparła dziewczyna. – Muszę chodzić do lasu i muszę spotkać wilka, bo inaczej nigdy nie zacznę naprawdę żyć.
Życie, piękna katastrofa – Jon Kabat-Zinn
Książkę przywołuję, ponieważ to jedna z baz, ale tak naprawdę to samo poznanie medytacji mindfulness było odkryciem, które otworzyło mi głowę. Medytuję od prawie 2 lat, ale od pół roku moja praktyka nabrała wyjątkowej intensywności, ponieważ jestem na jednym kursie, który pozwoli mi zostać nauczycielem mindfulness, a w maju zaczynam drugie szkolenie, po którym będę uprawniona do prowadzenia licencjonowanych kursów MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction). O tym dlaczego, po co i co daje mi medytacja pisałam już tutaj:
- 5 najlepszych zakupów ostatniego roku
- Rozpoczęłam kurs MBSR. Co to jest, dlaczego biorę udział i jak to się ma do minimalizmu?
Jak wiecie, moje życie w ciągu ostatniego pół roku obróciło się diametralnie. W międzyczasie dostałam od Was wiele pytań – jak przejść przez życiowe załamania i nie poddać się, zacząć na nowo, odbudować siebie po trudnych, czasami traumatycznych doświadczeniach. Nie mam w sobie jeszcze wystarczająco dużo przestrzeni (może nigdy nie będę miała), żeby pisać o swoich osobistych doświadczeniach w czasie kryzysu, ale jedno mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością. Jakość mojego życia, mój dobrostan byłyby na zupełnie innym (duuuuużo niższym) poziomie, gdybym nie praktykowała medytacji mindfulness. Codzienna, czasami trudna, ale regularna praktyka pozwoliła mi stanąć na nogi w chwili, gdy myślałam, że wszystko rozwaliło się zupełnie. Wstałam zmieniona, silniejsza, dużo bardziej świadoma, dzika. Byłam w lesie i spotkałam się z wilkiem. Zbierałam kości na pustyni. Miałam pozdzierane do krwi łokcie, dłonie i kolana – nadal leczę blizny. Widzę w medytacji mindfulness ogromną wartość i tę wartość chcę nieść w świat.
Przez wzgląd na wyjątkowe i smutne wydarzenia, jakich jesteśmy świadkami, umiejętność wewnętrznego ukojenia swoich myśli i emocji, ale i zmęczonego zmartwieniami ciała jest szczególnie istotna w obecnym czasie. To własnie oferuje medytacja mindfulness i naukowo udowodniono, że działa! Wystarczą proste, codzienne ćwiczenia w zatrzymaniu się i zaproszeniu do swojego ciała i umysłu chwili na tu i teraz. To dosłownie moment w ciągu dnia na kilka świadomych oddechów, aby zobaczyć i poczuć w jakim jestem stanie, co czuje moje ciało, jakie myśli przepływają przez moją głowę. Nie chodzi o ich zatrzymanie, ale o spokojnie przyglądanie się z dystansu, bez oceniania, ale z dużą akceptacją. Lęk, strach, zmartwienie, złość to naturalne uczucia nawet, gdy płyną tak silnym strumieniem. Przytulmy je z łagodnością.
***
Przygotowując tekst poprosiłam Was na Instagramie o podesłanie książek, które otworzyły Wasze głowy na coś ważnego. Oto lista ku inspiracji (kolejność mniej więcej wg liczby poleceń):
[najczęściej polecane]
- Odwaga bycia nielubianym – Kishimi Ichiro, Fumitake Koga
- Twój umysł na detoksie – Rafael Santandreu
- ♥♥♥ Chcieć mniej – Katarzyna Kędzierska
- Factfulness – Hans Rosling
- Mały Książę – Antoine de Saint-Exupéry
- Przebudzenie – Anthony de Mello
- Potęga podświadomości – Joseph Murphy
- Człowiek w poszukiwaniu sensu – Viktor E. Frankl
- Pułapka szczęścia (ACT) – Russ Harris
- Miłość. Ścieżki do wolności – Agnieszka Maciąg
- Słowa mocy – Agnieszka Maciąg
- Głód – Martin Caparros
[pojedyncze polecenia]
- Dasz radę – Jan Kaczkowski, Joanna Podsadecka
- Atomowe nawyki – James Clear
- Esencjalista – Greg McKeown
- Wybór – Edith Eva Eger
- Porozumienie bez przemocy – Marshall B. Rosenberg
- Bogaty ojciec, biedny ojciec – Robert Kiyosaki
- Wszystko za życie – Jon Krakauer
- Pokochaj siebie – Wayne E. Dyer
- Pozytywne życie Skalskiej – Dagmara Skalska
- Stoicyzm na każdy dzień roku – Ryan Holiday, Stephen Hanselman
- Wspólnota, która nadchodzi – Giorgio Agamben
- Różnica i powtórzenie – Gilles Deleuze
- Tu i teraz – E. B. Larssen
- Bóg nigdy nie mruga – R. Brett
- Księga dobrych myśli – Beata Pawlikowska
- Sapiens – Y. Harari
- Cztery umowy – Don Miguel Ruiz
- Magia sprzątania – Marie Kondo
- Podejmij wyzwanie – Tara Mohr
- Własny pokój – Virginia Woolf
- Zjadanie zwierząt – Jonathan Safran Foer
- Uzależnienia 2.0 – Adam Alter
- Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem – Oliver Sacks
- Kubuś Puchatek – Alan A. Milne
- Inteligencja emocjonalna – Daniel Goleman
- 7 nawyków skutecznego działania – Stephen Covey
- W zdrowym ciele zdrowy mózg – Anders Hansen
- Mininawyki – Stephen Guise
- Trwała przemiana – Daniel Goleman
- The Power of Now: A Guide to Spiritual Enlightenment – Eckhart Tolle
- Rzeczozmęczenie – James Wallman
- Mniej – Marta Sapała
- Jesień liścia Jasia – Leo Buscaglia
- Siła nawyku – Charles Duhigg
- Becoming – Michelle Obama
- Jak działa umysł – Steven Pinker
- Spowiedź – Calek Perechodnik
- Zaufanie czyli waluta przyszłości – Michał Szafrański
- Rozmyślnik – Jacek Walkiewicz
- Dary niedoskonałości – Brene Brown
- Rework – Jason Fried, David Heinemeier Hansson
- Głaskologia – Miłosz Brzeziński
Napiszcie proszę, jaka książka otworzyła Wam głowę na coś ważnego. Jeden tytuł plus jedno zdanie wyjaśnienia. Ku dalszej inspiracji!
PS Bardzo Wam dziękuję za umieszczenie mojej książki wśród poleceń, to dla mnie ogromne wyróżnienie. ♥ Mogę zdradzić przy okazji, że niedługo ukaże się 2 wydanie Chcieć mniej. Wszystkie nakłady się już wyprzedały, z tego co wiem, obecnie jest dostępny tylko ebook. Premiera 2 wydania planowana jest na 6 maja.