Darmowe
planery, e-booki...

Podziel się:

Darmowe
planery, e-booki...

Rozpoczęłam kurs MBSR. Co to jest, dlaczego biorę udział i jak to się ma do minimalizmu?

kurs mbsr

Kurs MBSR

Co to jest kurs MBSR? Dlaczego wzięłam w nim udział? Jak wygląda i co daje? Gdzie znaleźć dobrego nauczyciela? Z tego tekstu dowiesz się wszystkiego o kursach redukcji stresu MBSR (Mindfulness Stress Based Reduction).

Uważność i medytacja są obecne w moim życiu od wielu lat. Pamiętam pierwsze książki i teksty na ten temat. Moje pierwsze próby, mniej lub bardziej udane (o ile można w ogóle tak to ująć). Pamiętam czas żywej, regularnej praktyki oraz czas zapomnienia i porzucenia. Jakoś tak się dziwnie składa, że czas, gdy medytowałam w miarę regularnie, był z reguły czasem dobrego samopoczucia, niezależnie od naporu zewnętrznych burz i huraganów. :)

Wędrując drogami mojego rozwoju, idąc z różnych stron, zawsze w końcu trafiałam na uważność i związaną z tym medytację. Przy czym mówiąc o medytacji mam na myśli taką uważnościową, w oderwaniu od jakiejkolwiek religii czy filozofii. Nie oznacza to oczywiście, że takowych nie ma, bo jest całe bogactwo. Po prostu medytacja mindfulness to droga, którą wybrałam dla siebie, ale może to ona mnie wybrała.

Pod koniec zeszłego roku wybrałam się na terapię w nurcie ACT. Był to trudny dla mnie czas ze względów osobistych. Na terapii po raz kolejny „dopadła” mnie medytacja. Tym razem były to medytacje prowadzone w nurcie ACT czyli terapii akceptacji i zaangażowania. Wtedy też trafiła do mnie książka Jona Kabat-Zina Życie piękna katastrofa, której moją recenzję znajdziecie w tekście Najlepsze książki i seriale na lato.

 

Kurs MBSR. Co to jest?

Kliknęło. Wszystko, co czułam intuicyjnie, znalazło swoje odzwierciedlenie w programie MBSR. Mindfulness Based Stress Reduction, w skrócie MBSR, to najpopularniejszy i najlepiej zbadany na świecie program rozwoju uważności. Opracował go w 1979 r. Jon Kabat-Zinn, neurobiolog z University of Massachusetts w USA.

Metodyka wypracowana przez Kabat-Zinna oparta jest na świeckich technikach medytacyjnych, wywodzących się z tradycji buddyjskiej. Chodzi o zdobycie umiejętności uważnej obserwacji bieżących doświadczeń w postaci sygnałów płynących z ciała, myśli i emocji. Dzięki ćwiczeniom uczymy się rozpoznawać automatyczne reakcje i zastępować je świadomymi.

Początkowo kurs opracowano jako element wspomagający przy poważnych chorobach (w tym dla osób cierpiących z powodu przewlekłego bólu) oraz zaburzeniach wynikających ze stanu przewlekłego stresu, ale szybko okazało się, że pomaga również w stanach depresyjnych czy PTSD. Elementy MBSR wprowadzane są w edukacji, a nawet biznesie.

 

Kurs MBSR. Jak to się odbywa?

MBSR to ustrukturyzowany program składający się z 8 cotygodniowych spotkań, z których każde poświęcone jest nieco innej tematyce i zawiera inne ćwiczenia mindfulnessowe. Dodatkowo bierze się udział w tzw. Dniu Uważności.

Niezwykle ważna w programie jest codzienna praca własna, ponieważ w każdym tygodniu dostaje się zadania domowe, które zajmują ok. 45 minut co dzień. Chociaż praktyka uważności jest bardzo osobista i indywidualna niesamowicie wzbogacające jest bycie w grupie i słuchanie doświadczeń innych osób.

Na rynku jest duży wybór kursów. Sama szukałam wśród certyfikowanych nauczycieli skupionych wokół Polskiego Instytutu Mindfulness. Cena kursu różni się w zależności od miasta, nauczyciela czy lokalizacji, ale z reguły oscyluje wokół 1000 zł.

 

Kurs MBSR. Co to daje?

Istnieje ogrom naukowych badań, które potwierdzają skuteczność MBSR. Większość dotyczy oczywiście poprawy stanu zdrowia psychicznego i ogólnie rozumianego dobrostanu, ale część związana jest bezpośrednio z poprawą stanu fizycznego organizmu. Badania wskazują m.in. na:

  • redukcję stresu u 70% badanych osób,
  • 120% wzrost produktywności,
  • niższy poziom niepokoju u 60% osób,
  • wzrost kreatywności u 93% osób,
  • poprawa koncentracji u 50% osób,
  • redukcja bezsenności u 50% osób.

Ciekawych odsyłam do tekstu Co daje medytacja?gdzie znajdziesz listę korzyści medycznych, poprawiających jakość życia, łącznie z licznymi źródłami, w tym badaniami klinicznymi, metaanalizami i książkami.

 

Kurs MBSR. Dlaczego biorę udział?

Odpowiedź jest prosta. Widzę (bo sprawdziłam), że uważność i powiązane z nią tematy takie jak samowspółczucie mają moc diametralnej zmiany życia. Nie takie, jakim ono jest. Oczywiście, że często nie mamy wpływu na to, co się w naszym życiu dzieje (a dzieją się czasami rzeczy bardzo trudne, u mnie również), ale możemy zmienić naszą reakcję i tym właśnie sobie pomóc najbardziej. Brzmi nieprawdopodobnie, ale tak jest. Jako rasowa blogerka sprawdziłam i nadal testuję to na sobie. Potwierdzam, działa. :) Kurs rozwija też cierpliwość oraz życzliwą, nieosądzającą postawę wobec siebie i otaczającego świata – dla mnie jest to szczególnie ważne.

Co taki kurs ma wspólnego z minimalizmem? Prostsze życie to życie, które jest świadome. Życie, w którym mniej jest podążania za wyuczonymi, często krzywdzącymi schematami, a więcej uważnego, intencjonalnego działania. Życie, w którym niezależnie od zewnętrznych uwarunkowań i trudnych doświadczeń, mniej jest napięcia, niepokoju czy stresu. Czy kurs MBSR mi w tym pomógł? Tak. Był najważniejszym i najpotężniejszym narzędziem na drodze do świadomego życia, jakie poznałam.

EDIT

Od czasu napisania tego tekstu minęło kilka lat i mogę śmiało powiedzieć, że medytacja mindfulness wsparła mnie w najtrudniejszych momentach mojego życia. Niedługo po ukończeniu kursu MBSR zdecydowałam się wejść na ścieżkę nauczycielską. Wzięłam udział w rocznym programie Mindfulness Practice Training (Program Praktyki Formalnej) oraz skończyłam półtoraroczne studium nauczycielskie. W tej chwili jestem już w pełni certyfikowaną trenerką kursów MBSR i mam ogromną przyjemność zaprosić Cię na prowadzone przeze mnie kursy w Warszawie i online.

Trening MBSR łączy medytację
z najnowszą wiedzą psychologiczną,
a jego efekty są potwierdzone
w tysiącach badań klinicznych
.

  • Obniża lęk u 60% osób
  • 120% wzrostu produktywności
  • Obniża bezsenność
  • Wzmacnia koncentrację

Mindfulnessowy newsletter

Darmowa wiedza | co 2 tygodnie

Kurs medytacji dla początkujących online

Medytuj, kiedy chcesz | 149 zł

Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z kursem lub uważnością, daj proszę znać, postaram się odpowiedzieć. Genialnie będzie też, jeśli zgodzisz się podzielić swoją uważnościową historią.

Sprawdź Także

Powiadomienia
Powiadom o
guest
22 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments