Data: 03/05/2014

Zasada synchroniczności w życiu

zasada-synchroniczności-simplicite-blog

Jak się dobrze zastanowić, to o zasadzie synchroniczności wielokrotnie pisała już większość wielkich filozofów i bardziej współczesnych pisarzy. Tylko o tym nie wiedzieli…

 

 ***

Pamiętacie słynny cytat z Alchemika Paulo Coehlo? Kiedy się czegoś pragnie, wtedy cały wszechświat sprzysięga się, byśmy mogli spełnić nasze marzenie. Albo przykład z dzieła nieco starszego. Owidiusz pisał: Traf zawsze ma wielką moc. Bezustannie zarzucaj wędkę; w sadzawce, po której najmniej się tego spodziewasz, znajdzie się ryba.

 

Jestem przekonana, że miałyście do czynienia z zasadą sychroniczności w swoim życiu nie raz. Ja doświadczyłam jej w trakcie wyjazdu do Berlina, z którego właśnie wróciliśmy. Jak wiecie, pisałam już o tym, że w Berlinie planowałam zrealizować sesję zdjęciową w ramach nowej współpracy z pewną marką modową. Nigdy takich projektów nie realizowałam i przyznaję, że jest to dla mnie bardzo stresujące wyzwanie. Wymyśliłam sobie pewną koncepcję, ale gdzieś w środku miałam niepokojące przekonanie, że to nie jest to do końca ten właściwy pomysł. Finalnie zdjęcia nie wyszły ze względu na pogodę. Zimno i deszcz to w tym przypadku nie najlepszy pomysł na fotografię. I wtedy pod wpisem na facebooku, w którym poprosiłam Was o podrzucenie fajnych miejscówek w Berlinie, Magda napisała: Koniecznie galeria Helmuta Newtona! Ale to pewnie masz na liście. Nie miałam. Zupełnie nie wiem dlaczego. 

 

Muzeum fotografii, w którym mieści się Fundacja Helmuta Newtona, gościło ogromną wystawę Jego zdjęć pod tytułem Paris Berlin. Poza zdjęciami wyświetlany był również krótki film o życiu i kulisach pracy chyba najbardziej znanego i cenionego fotografa mody na świecie. Uwielbiam fotografię Newtona, choć nie zawsze jest to do końca moja ulubiona stylistyka. Tym razem, nieoczekiwanie, ta krótka wizyta sprawiła, że w moim pojmowaniu fotografii, zwłaszcza modowej, wiele się zmieniło. I uświadomiłam sobie, że chyba to właśnie było mi potrzebne, że to nie był wyjazd, w trakcie którego miałam robić zdjęcia, tylko czas, który został mi podarowany jako inspiracja i nauka.

 

Brzmi znajomo?

 

Bardzo żałuję, ale to nie ja wymyśliłam i zdefiniowałam zasadę synchroniczności. Termin ukuł C.G.Jung, opisała go także Julia Cameron, w książce Droga Artysty. Krótko mówiąc, synchroniczność to pomyślny splot wydarzeń. Jung twierdził, że podążając za wewnętrznym głosem pojawia się możliwość, że wszechświat/Bóg/siła wyższa (jakkolwiek tego nie nazwiemy) jest inteligentny, słyszy nas i działa w naszym interesie. Czasami trudno w to uwierzyć, często się buntujemy, bagatelizujemy zbieg okoliczności i wysłuchane modlitwy.

 

Proście, a będzie Wam dane (…), kołaczcie, a otworzą Wam. Przecież to zasada synchroniczności w czystym wydaniu. Poproś, a pojawi się zbieg okoliczności. Na tej samej zasadzie „działają” chrześcijańska modlitwa i buddyjska medytacja. Podobno, wbrew pozorom, ludzie bardziej boją się tego, że Bóg nie istnieje niż tego, że jest. Nie bójmy się więc takich „fartów” w życiu.  Jak napisała wspomniana przez mnie już Julia Cameron: Życie jest takie, jakim je uczynimy. Nieważne, czy wierzymy w boską moc w człowieku, czy w innego, zewnętrznego Boga. Ważne, byśmy na tej sile polegali.

 

Dziękuję, że jesteś. Pozostańmy w kontakcie:

Simplicite Newsletter
zawsze unikatowe treści, bonusowe materiały, poradniki zakupowe i konkursy

4 komentarze
0 0 votes
Article Rating
Powiadomienia
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] tutaj, pewnie nie uznałabym wyjazdu za super udany. O tym, jak ważna była to dla mnie wizyta pisałam Wam już obszernie, ale niezależnie od tego, to wspaniałe miejsce na artystyczną randkę (o tym Wam z pewnością […]

trackback

[…] w życiu szczegóły, drobne zbiegi okoliczności. Więcej pisałam już o tym w tekście Zasada synchroniczności w życiu. Z drugiej strony, pamiętacie, co radziła Wam mama, gdy mieliście do podjęcia szczególnie […]

trackback

[…] w życiu szczegóły, drobne zbiegi okoliczności. Więcej pisałam już o tym w tekście Zasada synchroniczności w życiu. Z drugiej strony, pamiętacie, co radziła Wam mama, gdy mieliście do podjęcia szczególnie […]

Kasia
7 lat temu

Nie wiedziałam, że to zjawisko ma taką nazwę, ale często tego doświadczam. Wiele razy przypadek sprawił, że zmieniło się moje życie, ale widocznie sama na siebie sprowadziłam to dobro :)