Darmowe
planery, e-booki...

Podziel się:

Darmowe
planery, e-booki...

Z jesiennej biblioteczki Simplicite

 

Zapraszam wszystkich ciekawych, jakie książki przewinęły się ostatnio przez moją półkę i Kindla :). A są to zaskakujące pozycje!

 

Książki godne polecenia

 

Od czasu ostatniego wpisu w cyklu przeczytałam ogrom książek. Jesień rządzi się swoimi prawami :). Nie wszystkie są godne polecenia, nie wszystkie by Was pewnie zainteresowały, wybrałam najciekawsze propozycje. Zdjęcie tytułowe zrobiłam w trakcie naszego ostatniego wypadu w góry. Jesienny wyjazd do Zakopanego to już powoli rodzinna tradycja. Jak tylko robi się zimno uciekamy na termy, bo moczenie się w cieplutkiej wodzie to zdecydowanie jedno z moich ulubionych zajęć :). Zwiedziliśmy już chyba wszystkie polskie termy i spokojnie mogłabym pokusić się o przygotowanie subiektywnego rankingu tych najlepszych.

 

Przypominam, że przy każdej z opisywanych książek dodaję informację, skąd ją mam.

 


Tokimeki Marie Kondo (otrzymana od wydawnictwa)


tokimeki-simplicite-recenzja 

 

Gdy wydawnictwo przesłało mi nową książkę Marie Kondo, sięgnęłam po nią z ogromną ciekawością z dwóch powodów. Po pierwsze, sama metoda Marie i jej filozofia sprzątania jest ogromnie kontrowersyjna i zyskała na świecie równie wielu zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Po drugie, byłam ciekawa, co takiego można jeszcze „wycisnąć” z tematyki sprzątania :). Przyznaję, że po zeszłorocznym spotkaniu z Marie trochę inaczej podchodzę do jej światopoglądu związanego ze sprzątaniem. Staram się zrozumieć różnice kulturowe i nie ferować pochopnych ocen. 

 

Ta książka mnie mocno zaskoczyła i jeśli miałabym porównywać, podoba mi się dużo bardziej, niż pierwsza. W głównej mierze dlatego, że jest praktyczna, a do tego Marie chyba wyciągnęła sporo refleksji i nauki z wcześniejszych negatywnych komentarzy i w swojej metodzie trochę… zeszła na ziemię. Widać, że w zderzeniu z praktyką sprzątania u swoich Klientów przeformułowała niektóre swoje teorie, bardziej sprowadzając je do rzeczywistych zastosowań, jednocześnie nie rezygnując z istoty (dużo przykładów z życia!). Szczerze mówiąc, chyba dopiero teraz tak naprawdę zrozumiała (a ja razem z nią), na czym polega istota „spark joy” czyli w skrócie otaczanie się wyłącznie tymi przedmiotami, których posiadanie wywołuje w nas radość.

 

 

Miłym dla oka akcentem są ilustracje. Te najbardziej praktyczne pokazują instrukcję składania ubrań. Dla mnie już nieprzydatne, bo od czasu pierwszej książki faktycznie składam tak skarpetki!

 


Igrając z ogniem Tess Gerritsen (ebook od koleżanki)


igrajac-z-ogniem-simplicite-recenzja

 

Tę książkę dostałam od mojej rehabilitantki, co jest dość zabawne, bo książka to triller medyczny :). Kocham sensację i kryminały, ale jakoś nigdy wcześniej nie zetknęłam się z tematyką medyczną. A wciąga niesamowicie! Zacytuję Wam fragment oficjalnego opisu książki, ponieważ moim zdaniem doskonale opisuje niezwykłość fabuły:

 

„W małym rzymskim miasteczku skrzypaczka Julia trafia na nuty niezwykłego walca. Po powrocie do Bostonu (…), kiedy próbuje wydobyć ze strun właściwe brzmienie, z jej trzyletnią córeczką dzieje się coś dziwnego. Czy istnieje związek pomiędzy mrocznym walcem, a atakami agresji dziewczynki? (..) Kiedy jej życie zaczyna się walić, nie pozostaje jej nic innego, niż wrócić do Włoch i prześledzić historię nut. Bo tam to się zaczęło, przed laty, w Wenecji, gdzie marzenia młodego żydowskiego skrzypka (…) zderzają się z brutalną rzeczywistością rządów Mussoliniego.”

 

Niezwykłe połączenie współczesności z historyczną tematyką żydowską w ujęciu fabularnym plus naprawdę zaskakujące zakończenie. Świetnie napisana.

 


Finansowy ninja Michał Szafrański (ebook – prezent od Autora)


finansowy-ninja-simplicite-recenzja

 

O książce Michała wspominałam już w tekście o moich finansach. Ponieważ to bardzo ciekawa pozycja, postanowiłam dodać jeszcze kilka słów. Po pierwsze, jest to książka bardzo kompleksowa. Aż za bardzo, chwilami. Jest obszerna, co może przeszkadzać (zwłaszcza czytającym ją w wersji papierowej ;)), ale jednocześnie faktycznie stanowi swoiste kompendium wiedzy o finansach osobistych. Nie jest to również pozycja, którą czyta się „na raz”. Można ją spokojnie potraktować wybiórczo i zapoznać się tylko z tematyką, której akurat potrzebujemy.

 

Pierwsze, co sobie pomyślałam po przeczytaniu, to że będę mocno namawiać na jej lekturę moich młodszych braci. O ile oczywiście uda mi się zmusić do przeczytania takiego kolosa 18-20 latków wychowanych w erze youtuba ;). Uważam, że po skróceniu byłby to genialny podręcznik, gotowy do wprowadzenia do programu nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych.

 


Ania ze Złotego Brzegu Lucy Maud Montgomery (znaleziona w hotelowej biblioteczce)


ania-ze-zlotego-brzegu-simplicite-recenzja

 

Och, jestem przekonana, że tej książki nie potrzeba nikomu przedstawiać, ani recenzować. Jako mała dziewczynka kochałam Anię z Zielonego Wzgórza i pochłonęłam absolutnie wszystkie książki z serii. Przeczytanie jednej z nich, gdy jestem już dorosłą kobietą, było ciekawym doświadczeniem. Choć teraz widzę rzeczywistość i odbieram tę książkę zupełnie inaczej, to przeniesienie się do bajkowej trochę rzeczywistości Ani było cudowne.

 

Wiele rzeczy w moim życiu się zmieniło, ale sposób odbierania świata przez Anię zawsze będzie mi bliski. Bo czy te słowa: Och, Zuzanno, zwykłe dni nie istnieją. Każdy dzień ma w sobie coś, czego inne nie mają. Nie zauważyłaś tego?, nie brzmią zaskakująco współczesnie?

 


Nie wszystkie przeczytane przeze mnie książki „lądują” na blogu. Większość z nich na bieżąco pokazuję na Instagramie, w filmach Instagram Stories. Jeśli macie ochotę mnie pooglądać i popodglądać :), to zapraszam tutaj, @simpliciteblog.


 

Razem z książką o Ani napłynęły do mnie wspomnienia książek, które czytałam w dzieciństwie. Pamiętam, jak zabrałam się w tajemnicy przed rodzicami do Mistrza i Małgorzaty… traumatyczne doznanie ;). Jakie były Wasze ukochane książki z dzieciństwa?

Sprawdź Także

Powiadomienia
Powiadom o
guest
45 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments