Darmowe
planery, e-booki...

Podziel się:

Darmowe
planery, e-booki...

Na czym polega medytacja?

o co chodzi w medytacji

Na czym polega medytacja? W różnych medytacjach chodzi o różne rzeczy. W tych powiązanych z religią najczęściej chodzi o zbliżenie się do Boga, spotkanie z nim, kontemplację czy innego rodzaju oświecenie. W dużej części medytacji, które są dostępne w aplikacjach czy na YouTube, często chodzi o jakiś cel, na przykład o zrelaksowanie się czy „poczucie lepiej” w jakiś sposób. W medytacji, którą ja prowadzę, tego wszystkiego NIE robimy, bo nie na tym polega medytacja mindfulness.

Na czym polega medytacja mindfulness?

Mindfulness to wysokiej jakości uwaga, która obejmuje całość doświadczenia w danej chwili. Na tyle nieoceniająco i akceptująco, na ile jest to w tym momencie możliwe.

Gdy przyglądam się tej definicji, która jest pochodną definicji prof. Jona Kabat-Zinna, nie widzę w niej wielu rzeczy, które współcześnie i potocznie są wiązane z medytacją. Nie ma tu konieczności zrelaksowania się, osiągnięcia spokoju, afirmacji, pozytywnego myślenia, niemyślenia czy jakiegokolwiek oświecenia, bo nie o to chodzi w medytacji mindfulness.

Medytacje mindfulness:

 • nie mają rozwiązać Twoich problemów;
 • nie mają Cię zrelaksować;
 • nie wprowadzają w stan hipnozy;
 • nie mają Cię nauczyć, jak przestać myśleć;
 • nie prowadzą do konkretnego miejsca.

Oczywiście, często po medytacji czuję się zrelaksowana i znajduję rozwiązanie jakiegoś problemu, ale dzieje się tak, ponieważ medytacja pokazuje PRAWDĘ o mnie i o sytuacji, w której jestem. Na czym polega medytacja? Na tym właśnie.

Bo w medytacji nie masz nic do osiągnięcia, załatwienia. Nie masz żadnego celu, chodzi tylko o to, żebyś nauczyła się BYĆ z tym, co się pojawia, jeśli się pojawia. Na tym polega medytacja oraz sławetne bycie tu i teraz, bez ucieczek, wypierania i rozproszeń.

Darmowa medytacja

na silny stres i niepokój.

Co się dzieje w trakcie medytacji?

Gdy siedzisz i medytujesz, w Twojej głowie i Twoim ciele może nagle pojawić się bardzo dużo rzeczy albo zupełnie nic. Jedno i drugie jest w porządku.

Co może pojawić się w trakcie medytacji?

 • myśli;
 • emocje, uczucia, nastroje;
 • wspomnienia i plany;
 • obrazy;
 • odczucia w ciele, np. swędzenie, ruchliwość, drętwienie;
 • dźwięki itp.

Co robić w trakcie medytacji?

 • ZAUWAŻYĆ, co się pojawia – nie ma potrzeby niczego zmieniać, wypierać czy nie odczuwać;
 • ZAAKCEPTOWAĆ to, co się pojawiło, bez oceniania, uciekania czy zanurzania się w tym. Zaakceptować też, jeśli nic się nie pojawia.

Zauważanie i akceptowanie tego, co się w Tobie dzieje, wydaje się proste, ale może nie być łatwe. Jak nauczyć się to wszystko świadomie zauważać? Jak nie zatapiać się w myślach, nie rozpraszać, a do tego jeszcze nie oceniać?

Zaakceptuj, że to jest proces

Medytacja uczy nas świadomie dostrzegać, co się w nas dzieje, jeśli się dzieje. Możesz nauczyć się wyłapywać wrażenia z ciała, swoje myśli lub uświadamiać sobie uczucia. Na początku to może nie być łatwe i to jest OK. Zmienić to możesz tylko poprzez regularną praktykę. Z medytacji na medytację będzie nieco łatwiej i możesz zauważyć, że „czujesz” więcej i „spokojniej” reagujesz na to, co się pojawia.

Zaakceptuj, że nie musi pojawiać się coś szczególnego.

Nie musisz czuć jakichś szczególnych wrażeń z ciała, myśli czy uczuć. Nie chodzi o to, żeby cokolwiek specjalnie wywoływać. Tylko zauważać to, co jest. Czasami emocją, która towarzyszy medytacji, jest nuda lub zniecierpliwienie i można te uczucia obserwować tak samo jak każde inne.

Wszystko po kolei i nic na raz, od razu.

Najpierw uczysz się po prostu być w niedziałaniu. Potem świadomie kierować uwagę na poszczególne elementy – ciało, oddech, dźwięki, myśli, emocje. Na końcu uczysz się dostrzegać wpływ, jaki poszczególne elementy mają na siebie: myśli kreują emocje, emocje wpływają na doznania w ciele itp.

Kurs medytacja dla początkujących

Jeśli ten tekst nieco rozjaśnił Ci coś w głowie, cieszę się i mam tego więcej! Przygotowałam specjalny PAKIET MEDYTACJI DLA POCZĄTKUJĄCYCH. To wszystko, czego potrzebujesz, żeby zacząć medytować w domu.

Medytacja dla początkujących

100 minut profesjonalnych medytacji mindfulness

e-book Jak zacząć medytować? GRATIS

pobierasz i masz na zawsze

Jednej z kursowych medytacji możesz też posłuchać na YouTube. Zapraszam. :)

Medytacja mindfulness to jedna z najcenniejszych rzeczy, która mnie spotkała w życiu. Nauczyła mnie tak wiele!  Być blisko siebie, gdy nie ma nikogo innego. Wybaczać. Odpuszczać. Stawiać granice.

 

Wiesz już może trochę klarowniej, na czym polega medytacja?
Jeśli tak, spróbuj, najwyżej stwierdzisz, że to nie dla Ciebie. :)

Sprawdź Także

5 2 votes
Article Rating
Powiadomienia
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments