Data: 22/11/2018

Wszystko o naszej nowoczesnej stodole w lesie. Ile ma metrów, ile kosztuje, no i czy nie będzie zimno przez te okna?

Za każdym razem, gdy pokazuję zdjęcia naszej nowoczesnej stodoły, pojawia się mnóstwo pytań, co zrozumiałe. Budowa drewnianego domu z ogromnymi oknami budzi sporo ciekawości, ale i wątpliwości. Postanowiłam więc zebrać większość powtarzających się pytań w jednym miejscu, gdzie będę później odsyłać pytających. Lubię takie upraszczanie życia. :)

 

Ile kosztuje nowoczesna stodoła? Czy jest to dom całoroczny? Z czego jest zrobiony? Jaką ma powierzchnię?

 

Nasz dom to gotowy projekt, który powstaje z masywnego drewna klejonego. Ściany to gotowe elementy konstrukcyjne, które na budowie składa się trochę jak domek z klocków Lego.  Ważne, że nie jest to konstrukcja szkieletowa, ale bardziej nowoczesny zamiennik tradycyjnego bala. Jest to również odpowiedź na pytanie: jak to możliwe, że dom rośnie tak szybko? Taka konstrukcja pozwala na tempo, które po prostu nie jest możliwe przy domach tradycyjnych, ale i nasz wykonawca jest w tym względzie bardzo solidny. Budowa ruszyła w pierwszej połowie października, a planowa data odbioru jest tuż przed Świętami Bożego Narodzenia (poprosiliśmy o zapakowanie we wstążkę;)) i wszystko wygląda na to, że termin będzie zachowany.

 

Dom ma powierzchnię 79 m2 – nie za dużo i nie za mało, na nasze potrzeby w sam raz. Myśleliśmy nawet o wybraniu jeszcze mniejszego projektu o powierzchni 50 m2, ale jednak w domu potrzeba trochę dodatkowego miejsca na schody czy pomieszczenie gospodarcze. 79 m2 wydaje się wielkością w sam raz. Rozkład pomieszczeń różni się od pierwotnie zakładanych, mogliśmy spokojnie wprowadzić swoje zmiany. Finalnie na parterze znajdzie się salon z kuchnią, toaleta z kącikiem gospodarczym oraz „szatnia” z wiatrołapem. Na piętrze jest miejsce na sypialnię z garderobą, łazienkę oraz przestrzeń dzienną – na nasze miejsce do pracy czy odpoczynku.

 

Tak, jest to dom całoroczny, chociaż pierwotny projekt zakładał dom w wersji rekreacyjnej. Z tego powodu musieliśmy go odrobinę zmodyfikować – głównie chodziło tu o pogrubienie i wyciszenie stropów. Oczywiście, musieliśmy za to dopłacić. Gdy podpisywaliśmy umowę, projekt domu z wykonaniem kosztował 300 000 zł. Nasze poprawki i zmiany kosztowały nas dodatkowe 30 000 zł. Jest to cena stała, ewentualne fluktuacje cenowe nas już nie dotkną, chyba że zdecydujemy się na wprowadzenie jakiś zmian czy dodatków. Dom, począwszy od projektu, a na wykończeniu tarasu skończywszy wykonuje jedna firma, jeden wykonawca. To sprawia, że nie martwimy się o skoordynowanie ekip itp. – ten obowiązek leży po stronie wykonawcy. Do nas należy zajęcie się większością formalności oraz wykończenie i wyposażenie wnętrza, łącznie z częścią instalacji.

 

Przykładowo, hydraulika, elektryka i ogrzewanie leży po stronie wykonawcy, my musimy kupić jedynie urządzenia końcowe typu piec, ale dodatkowe rzeczy typu rekuperacja, system alarmowy czy system inteligentnego domu musimy już znaleźć, wybrać i skoordynować sami. Bez MM kompletnie nie dałabym sobie z tym rady, albo nie spała po nocach, żeby to wszystko zrozumieć. Mój humanistyczny umysł jest techniczny niezwykle wybiórczo i już dawno się z tym pogodziłam. :)

 

Padły również pytania: dlaczego nie tradycyjne budownictwo, dlaczego nie dom z bali, dlaczego nie strawbale? Odpowiedź jest bardzo prosta – po prostu zakochaliśmy się w tym projekcie i rozważywszy za i przeciw podjęliśmy decyzję o budowie. Oboje z MM jesteśmy dość zdecydowanymi osobami i decyzje przychodzą nam łatwo i szybko, choć nie bezmyślnie. Doświadczenie pokazuje, że rzadko się mylimy. ;) Prosiliście mnie również o porównanie cen z budownictwem tradycyjnym. Przyznam szczerze, że nie mam zbyt wielkiego. Mój brat wybudował dom w naszym rodzinnym Malborku i 5 lat temu zapłacił 1450 zł za metr za dom w stanie deweloperskim, przy czym postawił dom dużo większy, ponad 200 metrowy. Z tego, co mówił, w chwili obecnej ceny za metr w Malborku oscylują woków 2300-2500 zł. Naszego prawie 4200 zł. Wiem, że to słabe porównanie, ale nie mam lepszego.

 

Jak znaleźć taką działkę w lesie i czy nie boimy się, że zjedzą nas dzikie zwierzęta? ;)

 

Jeśli chodzi o zakup nieruchomości to mamy z MM już pewne doświadczenie. Oboje mamy dużą alergię na korzystanie z agentów nieruchomości (uważam, że polski rynek jest pod tym względem mocno wypaczony) i przy działce najpierw próbowaliśmy szukać sami. Jak wyszło? Finalnie skorzystaliśmy z pomocy lokalnej agentki nieruchomości, a nasze przygody opisywałam już wcześniej, w tym tekście. Przypomnę jedynie, że działka jest położona w malutkiej, dość rekreacyjnej miejscowości (jest tu sporo domów typowo letniskowych) ok. 30 km pod Warszawą. Ma niespełna 800 m2 i jest mocno zadrzewiona, co sprawiało, że nikt jej chyba nie chciał. :) Jest to działka narożna. Sąsiadów mamy tylko z dwóch stron, przy czym jeden sąsiad ma działkę typowo rekreacyjną, bez żadnej zabudowy, drugi ma dom całoroczny. Z pozostałych stron otacza nas las (działki leśne), co w połączeniu z drzewami na naszej działce sprawia magiczne wrażenie. Z drugiej strony nie jest to całkowite odludzie więc jest bezpieczniej i internet też będzie, blogować się da. :)

 

Pytaliście o koszt działki i czas, jaki upłynął od kupna działki do rozpoczęcia budowy. Działka kosztowała 69 000 zł, co w zależności od tego, z kim rozmawiacie będzie się wydawało szokująco wysoką lub szokująco niską ceną. :) Poszukiwania działki rozpoczęliśmy w grudniu 2017 roku,  akt notarialny podpisaliśmy pod koniec lutego tego roku, umowę z wykonawcą na budowę domu pod koniec marca, a budowa ruszyła w pierwszej połowie października.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Katarzyna Kędzierska (@simpliciteblog)

 

Jakie ogrzewanie w nowoczesnej stodole? Jaka izolacja i czy nie będzie zimno od okien?

 

Jeśli chodzi o ogrzewanie to zdecydowaliśmy się na piec gazowy. O powodach takiej decyzji i dlaczego nie pompa ciepła pisałam już wyczerpująco wcześniej, w tym tekście. Na parterze mamy zaplanowane ogrzewanie podłogowe, na piętrze częściowo ogrzewanie kanałowe i zwykłe grzejniki. Jest to tylko częściowo wliczone w koszt budowy, musimy zapłacić za dodatkowe metry ogrzewania podłogowego i kanały (nie mamy jeszcze szczegółowej wyceny) oraz oczywiście za sam piec i jego montaż. Wybraliśmy już wstępnie model pieca, ale jeśli macie doświadczenie i porady w tym względzie to napiszcie koniecznie w komentarzu. Planujemy również postawić kozę, ponieważ uwielbiamy gapić się na płomienie, ale która pozwoli też dogrzać się w razie zimy tysiąclecia, albo awarii prądu.

 

Ściany zewnętrzne są ocieplane wełną mineralną, dodatkowo zastosowane są membrany o funkcji wiatroizolacyjnej i paroprzepuszczalnej. Przy takich rozwiązaniach, współczynnik przenikania ciepła dla ścian wynosi ok. 0,2 W/m2K. Oznacza to, że dom już spełnia normy, które będą wymagane przepisami dopiero w 2021 roku. Razem z trzyszybowymi oknami spełniającymi najnowsze normy, pozwala to na osiągnięcie standardu energooszczędności z zapasem. Będzie ciepło. :)

 

Ile kosztuje nowoczesna stodoła czyli o nieprzewidzianych wydatkach. Skąd bierzemy fundusze na budowę (kredyt)?

 

Myślę, że podsumowaniu kosztów poświęcę osobny tekst, gdy już dom powstanie i będę mogła się wypowiedzieć od początku do końca, zweryfikować założenia kontra rzeczywistość. Na dzień dzisiejszy mogę Wam napisać o naszych założeniach przed rozpoczęciem budowy. Planowaliśmy i nadal planujemy wydać:

  • 69 000 zł na działkę
  • 330 000 zł na budowę domu z projektem (w 5 transzach po 66 000 zł)
  • ok. 50 000 zł na instalacje
  • ok. 10 000 zł na koszty związane z formalnościami
  • 6 200 zł na projekt wnętrza (w tym projekt wykonawczy)
  • ok. 100 000 zł na wykończenie i wyposażenie wnętrza
  • ? zł na ogrodzenie (jeszcze nie podjęliśmy finalnej decyzji)

 

Szacowana  kwota za całość to ok. 565 000 zł. Póki co nie mamy dużych niespodziewanych wydatków i raczej trzymamy w założonym budżecie. Na budowie mieliśmy trochę zamieszania z prądem, musimy zapłacić za dodatkowe agregaty, kontenery na wywóz ziemi i 30 piw dla sąsiada, żeby pozwolił podłączyć się na chwilę do prądu. ;)

 

Tak, planujemy skredytować budowę domu (w sensie koszt projektu wraz z wykonaniem – 330 000 zł), ale ponieważ całość procedury bardzo nam się przeciąga, zapewne sfinansujemy większość ze swoich środków, a potem dostaniemy zwrot. Wypełnianie dokumentów kredytowych to dla mnie osobisty koszmar, chociaż mamy super doradcę, z którym współpracowaliśmy już wielokrotnie. Uprzedzano nas też, że w sytuacji tak szybkiego procesu powstawania domu banki zwyczajnie nie nadążają z wypłatą transzy kredytu. Koszt działki plus koszty dodatkowe pokryjemy ze środków własnych.

 

Czy drewniany dom się zaraz nie rozpadnie i kiedy się do niego wprowadzamy?

 

W pytaniach do mnie powtarzały się obawy o trwałość konstrukcji. Rozumiem, że budzi to wątpliwości, ale technologia budowy z masywnego drewna klejonego to nie budownictwo szkieletowe (duuużo mniej trwałe). Nie jest to też nowa technologia, a powstałe tak stare budynki (mniej zaawansowane technicznie) nie odbiegają trwałością od tradycyjnie wybudowanych. Na samą konstrukcję mamy 30-letnią gwarancję. Dla mnie osobiście zaskakującym było też, że takie drewno klejone jest bardziej odporne na ogień, niż stal.

 

Jak wspomniałam, dom będzie skończony ok. 20-go grudnia, ale czeka nas jeszcze sporo pracy. Wykończenie wnętrza to jedna sprawa – mamy już sprawdzonego fachowca, doskonałego, ale z terminami to różnie. ;) Dojdzie jednak jeszcze konieczność czekania na podłączenie gazu. Czeka się nawet 9 miesięcy od dopełnienia formalności – pewnie będziemy korzystać z tymczasowych opcji. No i konieczność zainstalowania biologicznej oczyszczalni ścieków, z którą mamy najwięcej problemów jak dotychczas. Chciałabym wprowadzić się jeszcze w styczniu, ale czas pokaże.

 

Ekologiczne rozwiązania w domu

 

Na ten temat pisałam już wcześniej, w tym tekście. Kto chce poczytać dlaczego nie pompa ciepła, tylko piec gazowy, czy planujemy panele fotowoltaiczne, dlaczego chcemy biologiczną oczyszczalnię ścieków, rekuperację itp. zapraszam tutaj.

 

Zdaję sobie sprawę, że nie poruszyłam jeszcze mnóstwa tematów, które Was interesują – projektu wnętrza, kwestii formalności, przyłączy, ile to zajmuje czasu, czy mieliśmy jakieś problemy itp. Obiecuję, że będę również o tym pisać już niedługo. 

50 komentarzy
0 0 votes
Article Rating
Powiadomienia
Powiadom o
guest
50 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
Kasia
2 lat temu

Chyba raczej kocioł a nie piec. Nie, to nie jest synonim. To zupełnie coś innego.

SIMPLICITE Katarzyna Kędzierska
SIMPLICITE Katarzyna Kędzierska
2 lat temu
Reply to  Kasia

Tak, kocioł, masz rację. Na szczęście to nie blog o budownictwie więc mogę być nieprecyzyjna. :)

Magda
Magda
2 lat temu

Z tymi kosztami to się właśnie nie da tak jednoznacznie. Mieszkam koło Krakowa, ceny działek są zawrotne ok. 20-25 tys zł za ar, więc 69 tys. za 8 ar to u nas byłoby tyle co nic. Domy w stanie deweloperskim są w cenie ok. 500-600 tys zł za 100-130 m2. U Was z jednej strony wydaje mi się, że tanio ze względu na technologię, z drugiej strony koleżanka buduje właśnie dom prawie 150 m2 w technologii tradycyjnej, murowany i wycenę całkowitą ma niecałe 400 tys. Także wszystko zależy od miejsca, od powierzchni i od technologii. Warszawa jest na pewno znacznie droższa niż Malbork, więc tak jak napisałaś porównanie średnie. Właściwie to każdy kto planuje budową powinien zorientować się wśród znajomych, którzy kupowali/budowali dom w tej samej okolicy, jakie są koszty:) A Wasz dom jest przepiękny, ja tylko nie wyobrażam sobie mycia okien, bo tego nie znoszę i znając życie to bym wynajmowała firmę do tego zadania, ale jak tam musi być jasno i przestronnie:)

Rozalia Fashion
2 lat temu

PRZEPIĘKNIE JEST <3

Szyciownik
2 lat temu

Cześć,
Koniecznie napisz jak idzie! Czy będziecie korzystać z programu czyste powietrze?
Pozdrawiam,
Kasia

SIMPLICITE Katarzyna Kędzierska
SIMPLICITE Katarzyna Kędzierska
2 lat temu
Reply to  Szyciownik

Chciałabym skorzystać. Sprawdzam i czytam o formalnościach. Brałaś udział w tym programie może?

Szyciownik
2 lat temu

Właśnie planujemy wziąć udział w przyszłym roku. Próbujemy się dodzwonić do gościa,który jest za to odpowiedzialny, ale nie odbiera telefonu i niestety ciężko cokolwiek samemu zrobić. Chyba wynajmujemy firmę do zrobienia audytu energetycznego i zobaczymy czy ona nam pomoże.
Pozdrawiam,
Kasia

Ela - themomentsbyela.pl

Jestem bardzo ciekawa biologicznej oczyszczalni ścieków którą wybierzecie. My też planujemy przydomową oczyszczalnię i wszystkie porady są na wagę złota.

SIMPLICITE Katarzyna Kędzierska
SIMPLICITE Katarzyna Kędzierska
2 lat temu

Jak będziemy wiedzieć finalnie to na pewno dam znać. Na razie jest opór ze strony starostwa. :(

Basia
Basia
2 lat temu

Piękny domek:) My budujemy dom szkieletowy prefabrykowany, nie wiem skąd przekonanie że dom w tej technologii jest mniej wytrzymały? System kotwienia ścian do płyty fundamentowej mamy ten sam. U nas przyłącza to również dramat. Pozdrawiam!

SIMPLICITE Katarzyna Kędzierska
SIMPLICITE Katarzyna Kędzierska
2 lat temu
Reply to  Basia

Basiu, nie mam pojęcia skąd to przekonanie, ale faktycznie wszyscy zwracają na to uwagę.

Askadasuna
2 lat temu

Nowoczesna stodoła super, ale kwota tak astronomiczna, że aż szczękę z podłogi zbieram. Nie jestem pewna czy wydałabym tak kolosalne pieniądze na tego typu dom, ale ja biedna jestem, więc może z tego to wynika.
Za to szok cenowy powoduje, że nie muszę już pić kawy, bo cyferki pobudziły mój umysł do pracy ;)
Mam nadzieję, że innowacyjny jak na nasze realia dom się sprawdzi. Może nawet bardziej niż taki tradycyjny? W każdym razie czekam na dalszą serię postów z tej serii, bo podoba mi się fakt, że nie idziecie w wielkie powierzchnie, tylko dostosowujecie powierzchnie do swoich potrzeb, które na przestrzeni lat konretnie określiliście.

Joanna
2 lat temu
Reply to  Askadasuna

Ja z kolei pomyślałam „wow, to dużo taniej niż mieszkanie w Warszawie!”:)

Anna
Anna
2 lat temu
Reply to  Joanna

no tak, 500 na 80 m to na warszawe nie jest zla cena… ale roznice cenowe to tak naprawde kwestia ceny dzialki

budowa domu jako taka ma mniejsze wahania cenowe w zaleznosci od lokalizacji ..

a tutaj wychodzi ze innym miejscu poza dzialka cena bylaby dosc zblizona…i wtedy porownanie juz mniej korzystnie wypada…sporo mniej…

gdy u mnie w miescie cena za metr mieszkania ok 2-5/6 tysiecy …przy czym to ostatnie to nowe apartamenty w centrum ;)

Karolina
2 lat temu

Ludzie który twierdzą, że to kosmiczna kwota chyba nigdy nie byli w Warszawie i okolicy – teraz mieszkanie, ok 75-85m w miarę przyzwoitym miejscu kosztuje z 750,000, znajomy ostatnio kupował ;)

Askadasuna
2 lat temu
Reply to  Karolina

Bycie w Warszawie i okolicy nie generuje automatycznie wiedzy na temat rynku nieruchomości i cen za mkw w poszczególnych obszarach Polski lub też dzielnicach Warszawy, która często jest podkreślana w takich zestawieniach

Kasia
Kasia
2 lat temu
Reply to  Karolina

A co ma do tego bycie w Warszawie? Jadąc do Warszawy nie patrzę na ceny nieruchomości bo mnie one nie interesują :)

Joanna
Joanna
2 lat temu
Reply to  Karolina

Mieszkanie około 85m2 w nowym 5-piętrowym bydynku na Ochocie kosztuje 670 tys. Stan deweloperski oczywiście. Mieszkania zostały zarezerwowane zanim wbito łopaty w grunt pod budowę.

Dorota
Dorota
2 lat temu
Reply to  Karolina

w tym domu to bedzie moze 55m powierzchni uzytkowej (schody, skosy i sciany troche metrow zabiora), rozlozonej na dwa poziomy. cenowo w zaden sposob nie jest to atrakcyjniejsza oferta od mieszkania w wawie.

Marlena
Marlena
2 lat temu

Jeżeli chodzi o piec gazowy to z doświadczenia polecam kocioł Wolf , zajmuje mało miejsca (u nas wisi na ścianie) oferuje wysoki komfort użytkowania ciepłej wody,a na tym nam bardzo zależało,chociaż zasobnik ma tylko 50l to fakt ,że woda grzana jest warstwowo i ma funkcję turbo sprawia ,że ciepłej wody nigdy nie brakuje, można w tym samym czasie brać kąpiel w dwóch łazienkach.Parter domu też jest w ogrzewaniu podłogowym,góra kaloryfery. Chociaż nie jest to tani wydatek to jednak warto bo potem rachunki za gaz są naprawdę niewielkie.Serwis też jest w porządku i jak to mówią solidna niemiecka firma ;-)

SIMPLICITE Katarzyna Kędzierska
SIMPLICITE Katarzyna Kędzierska
2 lat temu
Reply to  Marlena

Dzięki wielkie za polecenie!

Natalia
Natalia
2 lat temu

wiem ze doswiadczenie w mieszkaniu w domu juz macie, ale zainteresujcie sie tematem kun (chodzi o zwierzę). jest to spory problem ludzi mieszkajacych w domach o którym sie nie mowi(wiele osob ma kune po kilka lat i nawet o tym nie wie, nie wiem od ilu lat u nas przychodzi na zime, zorientowalismy sie jakies 3 tygodnie temu). Mozecie sie zabezpieczyc przed nimi zanim zamieszkaja w Waszym domu,byc moze jesli dom jest w budowie jest to efektywniejsze. walka z nimi nie jest prosta (my znalezlismy juz specjalistę ale dzialac bedzie dopiero na wiosne bo pogoda nie sprzyja wchodzeniu na dach). Nie odbierz tego proszę jako straszenia czy psucia radosci, pisze to w dobrej wierze i mam nadzieję że nigdy Was to nie spotka, pozdrawiam Cię serdecznie

Askadasuna
2 lat temu
Reply to  Natalia

A co ta kuna takiego robi? Bo przyznaję, nie znam tematu w ogóle. Jakieś zagrożenie stwarza?

Nika
Nika
2 lat temu
Reply to  Askadasuna

Głównie niszczy np. robi gniazdo w ociepleniu dachu, potrafi poprzegryzać kable, i znosi różne rzeczy np. resztki jedzenia. A do tego strasznie hałasuje głównie w nocy, potrafi biegać w stropie drewnianym, jak już sobie w nim zrobi korytarze. Wygląda słodko ale jest strasznym szkodnikiem. Nam przegryzła coś w samochodzie.

Aika
Aika
2 lat temu
Reply to  Nika

Moi rodzice walczyli przez długi czas z kunami. Ocieplenie dachu zniszczyły, porobiły gniazda i tak jak piszesz hałasowały w nocy. Dużo kosztowało żeby naprawić szkody po kunach a i pozbycie się ich nie było takie łatwe.

ola
ola
2 lat temu

Kasiu, a czy możesz podzielić się informacją, kto robi Wam projekt wnętrza? Jestem na etapie poszukiwań architektów wnętrz i ceny w ofertach, które otrzymałam, są KOSMICZNE. Podana przez Ciebie kwota 6200 zł jest bardzo atrakcyjna, a z racji, że śledzę Twojego bloga również ze względów estetycznych, śmiem twierdzić, że mogę mieć podobne oczekiwania co do wykończenia mojego mieszkania. Dlatego byłabym wdzięczna za informację :)

Joanna
Joanna
2 lat temu
Reply to  ola

Wprawdzie pytanie było do Kasi, ale ja akurat korzystam z pomocy p Karoliny z Wnętrzowe Love ( znajdziesz w internecie), która aranżuje mi mieszkanie, wybrałam najtańszą ofertę, ale i tak jestem bardzo zadowolona z ceny i usługi.

Małgosik
Małgosik
2 lat temu

Jestem pod wrażeniem jak sobie doskonale radzicie z tymi wszystkimi formalnościami.Bardo dobry pomysł z dużymi oknami (będą dawać dużo światła i słonecznego ciepła) i podgrzewaną podłogą. Żałuje, że nie pomyślałam o tym w naszym parterowym domu. Życzę dużo radości z urządzania Waszego gniazdka. Mam nadzieję, że zaprosicie nas na wirtualną parapetówkę :)

SIMPLICITE Katarzyna Kędzierska
SIMPLICITE Katarzyna Kędzierska
2 lat temu
Reply to  Małgosik

Dziękuję pięknie! Wirtualna parapetówka będzie na pewno, ale nie wiem jeszcze kiedy. :)

Rsss
Rsss
2 lat temu

Gratuluję pomysłu. Też mam dom drewniany z bala klejonego o grubści 25cm ale już bez dodatkowego ocieplenia i jest mega ciepło. Do tego okna trzyszybowe. Jestem też prawie ” samowystarczalny :) ” bo mam oczyszczalnię i panele fotowoltaiczny i przymierzam sie w kierunku pompy ciepła gdyż na chwilę obecną mam poec na ekogroszek ale to trochę kłopotliwe. Mogę doradzić jedno aby przypilnować w jaki sposób będą przymocowywane lagary na poddaszu bo później może skrzypieć podłoga:).

Namysłowska 3
2 lat temu

Tempo ekspresowe :) Dostępne dzisiaj technologie pozwalają na takie cuda. Dzięki nim mamy dzisiaj sąsiadów na działce, która jeszcze w kwietniu była zarośniętym pagórkowatym ugorem. Oni akurat budowali (złożyli?) dom szkieletowy.

Michał
Michał
2 lat temu

Poczytajcie o kotłach pulsacyjnych, ja taki wybrałem do swojego domu drewnianego.
https://auerpolska.com/kociol-pulsacyjny-pulsator-20-kw

Paweł
Paweł
2 lat temu

Fajny projekt :). Idealnym uzupełnieniem instalacji byłby magazyn energii, który można kiedyś dołożyć. I wtedy nie ma problemu z zanikami napięcia oraz jakimiś awariami. Można o tym poczytać na stronie producenta aut elektrycznych na „T” ;) a nazywa się to Powerwall :)

Kasia
Kasia
2 lat temu

Świetny dom! Patrząc na zdjęcia z budowy czuję zazdrość – tą dobrą! Życzę, że wszystko pójdzie jak ma, bez opóźnień :)

Co do ceny… spodziewałam się mniejszej, ale po chwili namysłu „To nie Bydgoszcz i okolice :D”
Czekam na więcej zdjęć i jestem bardzo ciekawa jak urządzicie wnętrze :)

Asia
2 lat temu

Poza wszystkimi technicznymi szczegółami, ten dom jest po prostu piękny!
Świetny, odważny design :)
Muszę przyznać, że od kiedy pokazałaś Svobo na blogu, trochę zachorowałam na ich projekty :D

Ania
Ania
2 lat temu

Hej Kasiu, a z tym ogrzewaniem braliście pod uwagę pompę powietrzną(technologia poszła do przodu i pompy powietrzne wypierają te ziemne, koszt tańszy a wydajność super) my mamy w domu prawie 200m2
(podłogówka na dwóch poziomach) i daje rade w połączeniu z fotowoltaiką (teraz są dofinansowania nawet do 85% aż dziwne, że jest tak słabe zainteresowani) dom jest prawie bez kosztowy.

Iwona
Iwona
2 lat temu

Cześć, chętnie poczytałabym i pooglądała jakiś nowy post z zestawieniem garderoby, coś takiego już robiłaś. Bardzo mi się podobało! Tematyka dowolna, minimalistyczna nr 1 :) Może wpadło Ci ostatnio ostatnio coś ciekawego w oko.

Ania
2 lat temu

Ale supcio! Tak bardzo mi się marzy własny domek! :)

Andrzej
Andrzej
2 lat temu

Mozna poznac nazwe firmy ktora dom wykonala?

Dorota
Dorota
1 rok temu
Reply to  Andrzej

witam, jestem na etapie wyboru wykonawcy, też dom w lesie, rozważam podobną technologię, byłabym bardzo wdzięczna za informację, która firma wykonałam dom i czy jesteście Państwo z niej zadowoleni

Milka
Milka
2 lat temu

Szczerze mówiąc, za taką cenę to spokojnie buduje się dwa domy-stodoły, murowane, z gazobetonu albo porothermu, co kto lubi. Ale wygoda realizacji z jedną firmą sporo kosztuje ;) W tym przypadku tak naprawdę największym kosztem są okna – profile alu i szyby do nich to koszt około 40 tysięcy.

Milka
Milka
2 lat temu
Reply to  Milka

sorry, poniosło mnie jednak z oknami – nie zauważyłam podziałki na środku, dzięki której koszt spada o 1/4 przy alu, jeśli pcv, to jeszcze więcej.

Iwona
Iwona
1 rok temu

Wszyscy się pytają czy nie za zimno z dużymi oknami, mnie bardziej interesuje czy nie jest latem za gorąco? Z której strony świata macie okna? Północ wydaje się sensowna.

Piotr
Piotr
1 rok temu

69 tys. za działkę wydaje się niską ceną, porównując do cen niezabudowanych nieruchomości dookoła Warszawy. Czy możesz zdradzić, jak daleko i w którym kierunku od stolicy znajduje się Wasza działka (idealnie byłoby wręcz poznać nazwę gminy, w jakiej mieszkacie)? Może to pozwoli mi ocenić, jak się ma ta cena do ceny naszej nieruchomości gminie sąsiadującej z Warszawą.

Karina
Karina
1 rok temu

Gdzie można kupić projekt takiego domu? Czy mogę prosić namiary?

Marcin
Marcin
1 rok temu

Hej, czy mieliście może do czynienia z nowelizacją przepisów po 2018 roku? Jak podeszliście do tematu odległości budynku od ściany lasu?

Maxineczka
Maxineczka
4 miesięcy temu

Inwestycja robi wrażenie sama też mam podobny projekt. Przeszklenia są bardzo ważne. Skąd macie okna? U mnie będzie Oknoplast.

@da
@da
2 miesięcy temu

Szczerze, to kwota kosmiczna za taki domek. Znam firmy co budują ciut większe domy w stanie pod klucz, za 2x mniejsze kwoty.