W sierpniu minie 5 lat, od kiedy napisałam pierwszy tekst na blogu. Bez obaw jednak! Zupełnie nie zamierzam uderzać tutaj w sentymentalne tony (przyjdzie na to czas), a wręcz przeciwnie, chcę Wam pokazać jak wygląda praca blogera od zaplecza. Gotowi na blogerskiego Big Brothera? ;)
Gdyby spojrzeć na prowadzenie bloga przez pryzmat Instagrama to pewnie zobaczylibyście wystylizowane do granic absurdu kawki na ślicznych bialutkich biureczkach z (aktualnie) bukietem piwonii w tle. Podśmiechuję się oczywiście trochę z tej naszej blogorzeczywistości, bo wiem, że kilka moich znajomych blogerek naprawdę pracuje w takich okolicznościach przyrody, bez ściemy! ;) W rzeczywistości moja praca nad blogiem polega po prostu na mało romantycznym siedzeniu przy komputerze i pisaniu, odpisywaniu na maile, planowaniu i koordynowaniu.
Wiem, że specyfika pracy nad blogiem będzie się różniła w zależności od osoby i tematyki. Fotograf więcej czasu spędzi z aparatem w dłoni, dziewczyny robiące DIY będą majsterkować, tworzyć i uwieczniać efekty itd. Moja praca polega przede wszystkim na pisaniu (i trochę na nagrywaniu podcastów). Oczywiście dbam o odpowiednią oprawę graficzną i zdjęciową, ale w dużo mniejszym zakresie. Są to też czynności, na których znam się dużo mniej i je zwyczajnie zlecam. Ale po kolei…
Moje początki czyli lata 2013-2014
W 2014 roku napisałam jeden z pierwszych tekstów z cyklu „Jak prowadzić bloga?”, który poświęciłam właśnie opisaniu mojej organizacji pracy nad blogiem. Pisałam o częstotliwości tekstów (wtedy zdecydowałam się na publikowanie 3 razy w tygodniu), szukaniu inspiracji, ustawianiu kategorii i grafiku wpisów. Gdy popatrzę na swoją pracę wtedy i teraz widzę jasno, że kilka spraw pozostało na swoim miejscu, ale i sporo się zmieniło.
Co się najbardziej zmieniło?
Po pierwsze, blogosfera się mocno wyprofesjonalizowała. Sama prowadzę biznes (nie mówię o blogowaniu) już blisko 10 lat i widzę jak wiele narzędzi i metod biznesowych odkryli i zaadaptowali przez ten czas dla siebie blogerzy. Budowanie marki osobistej, dywersyfikacja dochodów, zatrudnianie całych zespołów pracowników itp. Z jednej strony to bardzo dobrze, z drugiej odrobinę gorzej.
Profesjonalizacja blogosfery czyli poprzeczka wciąż idzie wyżej
Coraz więcej blogujących osób traktuje bloga jak podstawowe źródło dochodów. Gdy ja zaczynałam te 5 lat temu (co na blogosferę w Polsce wcale nie jest takim długim stażem) raczej widziałam w blogu fajny dodatek do tego, co zawodowo robię na co dzień. Miejsce, gdzie mogę dać upust potrzebie pisania. Jako prawnik też sporo piszę, ale raczej w inny sposób i na zdecydowanie inne tematy. ;) Dziś blog jest dla mnie jednym z 3 projektów, gdzie zarabiam, ale coraz więcej osób utrzymuje się wyłącznie z prowadzenia bloga, bo można na tym dobrze zarobić, ale i dlatego (a o tym chyba Czytelniczy myślą rzadziej), że prowadzenie bloga na wysokim, profesjonalnym poziomie po prostu wymaga pełnoetatowej pracy. Naprawdę!
Po pierwsze, TWORZENIE WARTOŚCIOWEJ TREŚCI. Dla mnie treść (nie tylko tekst na blogu!) jest wartościowa, jeśli daje coś dobrego Czytelnikowi: wiedzę, umiejętności, inspirację, a czasami kuksańca do zastanowienia się nad czymś ważnym. Pisanie wartościowych rzeczy wymaga czasu. Czasami piszę pod wpływem czegoś, co nawet mogłabym nazwać weną i tekst powstaje w godzinę. Jednak dużo częściej temat wymaga ode mnie więcej wysiłku. Pewnych poszukiwań, weryfikacji danych (np. przy tekście Co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami?) lub nawet miesięcy uczenia się (np. przy tekście o ekologicznej modzie). Finalnym efektem jest tekst na kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy znaków, ale pracy (i poświęconego czasu) dużo więcej.
Po drugie, ogromnie ważna jest SFERA WIZUALNA. Co prawda wierzę, że dobry tekst się obroni, ale żyjemy w erze kultury obrazkowej i teksty bez zdjęć czy grafik mają po prostu dużo mniejsze szanse na dotarcie do Czytelnika. A ja nie jestem profesjonalnym fotografem, ani grafikiem. Był taki moment, właśnie ok. 4 lata temu, gdy poważnie rozważałam pójście na kurs fotograficzny, bo wydawało mi się, że powinnam poprawić swoje umiejętności. Problem polegał na tym, że jedyne rozsądne kursy to były weekendowe półroczne warsztaty, a średnio chciałam poświęcać pół roku (i stosowną czterocyfrową sumę), żeby się fotograficznie doszkolić. Zrezygnowałam i teraz uważam, że była to super decyzja. Wiedzy szukałam w necie, trochę po omacku, ale uczyłam się też od koleżanek blogerek. Tak też trafiłam na Natkę z JestRudo. Dziś uważam, że zdjęcia to nie jest najważniejszy element mojego bloga i swobodnie korzystam z dostępnych banków zdjęć. Oczywiście, są teksty, w których moje zdjęcia są nieodzowne i umiem je zrobić na chyba dość przyzwoitym, ale w żadnym razie profesjonalnym poziomie i to mi absolutnie wystarcza.
Po trzecie, DOBRE ZAPLECZE TECHNICZNE. Przede wszystkim niezawodny hosting, domena lub domeny, certyfikat ssl, sklep (jeśli potrzebny) itp. Technikaliów na zapleczu blogowania jest naprawdę dużo. Trzeba rozumieć podstawy SEO i podstawy obsługi WordPressa. Wiedzieć, jak działają algorytmy Google i portali społecznościowych. Mam to szczęście, że u mojego boku stoi mężczyzna, który pomaga mi od samego początku blogowania. To mój Opiekun Bloga. Niewiele osób chyba nadal kojarzy, że twórcą marki Opiekun Bloga, tak rozpoznawanej i kochanej na blogerskim rynku jest mój osobisty MM. Jestem z niego bardzo dumna i wiem, że bez Niego mój blog nie byłby dziś w miejscu, w którym jest. Na szczęście, nie trzeba od razu wiązać się z technicznie uzdolnioną drugą połówką, można spokojnie te usługi kupić. ;) Dzisiejsza profesjonalizacja blogowania sprawia, że i usługi dedykowane blogerom się profesjonalizują. Gdybym zaczynała blogować dzisiaj, na pewno zaczęłabym od wykupienia gotowego pakietu startowego:
- hosting na rok (rok to akurat tyle, żeby sprawdzić czy to blogowanie nam pasuje)
- domena
- ceryfikat ssl (niezbędny przy przepisach RODO)
- poradnik wideo (podstawy WordPressa)
- poradnik wideo (podstawu SEO)
- lista najlepszych wtyczek
- Brand 24 (żeby wiedzieć kto i co o nas mówi w internecie).
Po czwarte, trzeba poznać PODSTAWY MARKETINGU I PRAWA. Oczywiście, nie wszystko naraz, ale ostatnie zamieszanie z RODO pokazało dobitnie, że nieznajomość prawa może zaszkodzić, i to bardzo, a od pewnych kwestii się nie ucieknie. Wielu blogerów w toku prowadzenia bloga bardzo boleśnie dowiaduje się czym są prawa autorskie i to nie w postaci mitów rozpowszechnianych w sieci. Sama jestem prawnikiem i jest to moja gałąź specjalizacji więc jest mi o niebo łatwiej, wiadomo, ale podstawy wiedzy o prawach autorskich każdy bloger mieć powinien. Podobnie jest ostatnio z prawną ochroną marki bloga – miałam przyjemność prowadzić na ten temat prelekcję w trakcie ostatniej konferencji dla blogerów Blog Conference Poznań i widzę jak wiele jeszcze, jako blogerzy, musimy się nauczyć. Albo na szkoleniu, albo boleśnie w praktyce.
Po piąte, BLOG TO NIE WSZYSTKO. Podcasty, wideo, media społecznościowe, nagrania na żywo, grupy na Facebooku – mogłabym pewnie wymienić jeszcze więcej aktywności, które są obecnie niemalże blogowym obowiązkiem. Oczywiście, bardzo świadomie wybieram miejsca i aktywności, gdzie jestem obecna, ale tak czy owak, jeśli chcę być blisko Was i dawać Wam tam WARTOŚĆ to muszę poświęcić na to bardzo dużo czasu. Jeśli pracuję na rzecz bloga (a przygotowanie wpisu na Facebooka czy moderacja wpisów w grupie to również jest praca na rzecz bloga!), nie pracuję gdzie indziej i nie zarabiam gdzie indziej na chleb, a jeść wyjątkowo lubię (świeżutki chlebek z masłem, mhmm). :) I tak dochodzimy do ważnego tematu – pieniędzy.
Po szóste, PIENIĄDZE. Prowadzenie bloga wymaga czasu i pieniędzy. A prowadzenie profesjonalnego bloga wymaga jeszcze więcej pieniędzy. Oprawa graficzna musi być unikalna, wyjątkowa i estetyczna. Grafiki powinny być dopasowane do bloga i coraz częściej robione na zamówienie. Nagrywanie podcastów i wideo wymaga odpowiedniego sprzętu, jeśli ma być na profesjonalnym poziomie. Swój pierwszy podcast nagrałam używając pożyczonego mikrofonu siedząc na łóżku. Wyszło nieźle, ale ktoś napisał w komentarzu (nie pamiętam dokładnie, cytuję luźno), że jeśli myślę o nagrywaniu podcastów to powinnam zadbać o wyższy poziom techniczny, bo teraz wszyscy nagrywają podcasty na takim poziomie, że te gorsze, pomimo dobrej treści, się nie obronią. Nie zżymam się oczywiście na ten komentarz absolutnie – to jest właśnie kwintesencja tego, o czym dziś piszę, o profesjonalizacji tworzenia treści w internecie. A wysoki poziom wymaga czasu i pieniędzy.
Jeszcze więcej o pieniądzach w blogowaniu
Wiem, że temat pieniędzy, ich wydawania, ale bardziej zarabiania na blogach zawsze budził i będzie budzić sporo zainteresowania. Ponieważ, jak już wiecie, utrzymanie bloga na wysokim, profesjonalnym poziomie wymaga czasu i pieniędzy, to również chcemy na tych blogowych treściach zarabiać. Ja również zarabiam na blogowaniu i nie widzę w tym nic zdrożnego. Zarabiam w różny sposób:
- podejmując współprace blogowe,
- poprzez afiliację (procent od ceny zakupionych przez Was, a poleconych przeze mnie usług czy towarów) czy
- oferując swoje produkty.
Kiedyś zarabiało się głównie na tzw. współpracach czyli pokazując na blogu umówione produkty czy usługi. Nie będę Wam ściemniać, to bardzo wygodny sposób zarabiania. Polecam Wam coś, czego używam, z czego jestem zadowolona – zrobiłabym (i często robię) to za darmo, a tu jeszcze ktoś mi za to płaci. Naturalnie, przygotowanie takiej współpracy to często żmudny proces, trzeba spełnić wymagania marki odnośnie formy, poświęcić czas na dokładne testowanie, przygotować odpowiednie treści itp., ale nadal uważam, że to relatywnie przyjemny sposób na zarabianie.
Jednak ma to również swoje ciemne strony. Nieetycznie podejście niektórych twórców internetowych sprawiło, że wiele blogów jest swoistymi słupami reklamowymi. Dziś taki kremik, jutro inny – oba rewelacyjne i wyjątkowe. To nigdy nie była moja droga, ale Czytelnicy nie są w ciemię bici. Myślę (poprawcie mnie, jeśli się mylę), że doskonale zdajecie sobie sprawę z nierzetelności takich poleceń, ale ta nieufność przekłada się później i na działania dużo bardziej odpowiedzialnych reklamowo twórców. Dla porównania, w tym roku napisałam na blogu 20 solidnych tekstów, z czego 3 powstały we współpracy z marką – znaczy, ktoś mi za ich ukazanie się zapłacił. Oczywiście, te teksty były odpowiednio oznaczone, żeby nie było ani cienia wątpliwości, że powstały w ramach współpracy. Kryptoreklamie mówimy wyjątkowo głośne nie.
Dlatego właśnie blogerzy szukają metod dywersyfikacji swoich dochodów i tworzą własne produkty. Ja również, na razie są to drobne narzędzia dostępne w sklepie (większość z nich jest nadal darmowa), ale pracuję już nad kolejnymi, które przede wszystkim mają służyć rozwiązaniu problemów, z którymi się borykacie i po rozwiązanie których przychodzicie właśnie na Simplicite.
Produkty blogerów są super!
Oczywiście, nie wszystkie i nie każdego, ale większość blogerów, których znam osobiście to osoby, które podobnie jak ja, czują dużą odpowiedzialność za tworzone treści. A za te, które wyceniają, jeszcze wyższą.
Własne produkty blogerów to najczęściej wiedza ekspercka, która przybiera określoną formę – książki, czasami ebooka, czasami konkretnego narzędzia, a nawet całego kursu. Kursy online są coraz bardziej powszechną i cenioną formą przyswajania (i sprzedawania) wiedzy. I dlatego też przy okazji tego tekstu chcę Wam polecić produkty moich koleżanek blogerek. Nie ukrywam, że znamy się od lat, lubimy i cenimy. Polecam ich produkty dziś z 3 powodów:
- Są ekspertkami w tym, co robią, a ich produkty bezpośrednio łączą się z dzisiejszym tematem czyli w znaczący sposób ułatwiają codzienne blogowanie.
- Są super przykładem na to, że w internecie można tworzyć odpowiedzialnie. Obie przez lata dały swoim Czytelnikom ogrom wartościowych i darmowych treści, a dziś przygotowały odpłatne narzędzia.
- Mogę na poleceniu ich usług zarobić prowizję, jeśli zdecydujecie się na zakup ich produktów klikając w linki czy też korzystając z kodu rabatowego.
Kurs Podstawy fotografii Natalii Sławek z bloga JestRudo
Sama uczyłam i uczę się od Natki bardzo dużo w tematyce fotografii, również większość moich zdjęć profilowych (w tym obecne) jest Jej autorstwa. Podobnie jak MM, Natalia ma unikalną umiejętność mówienia o technikaliach normalnie, tak po prostu. Jest jedną z nielicznych osób, które nie tylko potrafią zrobić dobre zdjęcie, ale nauczyć tej sztuki. Gdybym kilka lat temu (wtedy, gdy potrzebowałam się douczyć robienia zdjęć na potrzeby bloga) miała pod ręką taki kurs, nie wahałabym się ani chwili.
Sprzedaż kursu Podstawy fotografii trwa TYLKO do najbliższego czwartku 7-go czerwca więc jeśli potrzebujecie się doszkolić, nie zwlekajcie. W takich cenach po prostu nigdzie nie znajdziecie żadnego kursu fotograficznego podobnie wypakowanego wiedzą, a dodatkowo mam dla Was kod dający 10% rabatu. Kod brzmi: simplicite10.
Sprawdź szczegóły, zawartość i ceny
Paczki grafik do mediów społecznościowych od Pauli z OneLittleSmile
Jeśli nie znacie bloga Pauli, a blogujecie, prowadzicie własny biznes lub w inny sposób potrzebujecie tworzyć ładne wizualnie treści w internecie to musicie tam zajrzeć. Jak pisałam, mam to szczęście, że w pokoju obok mieszka niezły grafik, ale bez niego stworzenie od podstaw spójnych grafik na bloga i do kanałów społecznościowych Simplicite byłoby dużo, duuużo trudniejsze.
Paula postanowiła rozwiązać ten problem i stworzyła gotowe grafiki, ale w wersji interaktywnej. To znaczy, że macie gotowy szablon, ale można w nich sporo podmienić, tworząc własne wersje. Grafiki są inteligentne, wystarczy według instrukcji dołożyć własne zdjęcia, podmienić teksty, a wszystko tworzy się samo! Nie potrzeba żadnej wiedzy technicznej, żadnego przycinania i dopasowywania, tylko kliknąć i przeciągnąć. Pomysł tak mi się spodobał, że sama napisałam do Pauli, że chętnie puszczę o nim info dalej.
Sprawdź opisy pakietów, ceny i szczegóły.
Jak jeszcze ułatwić sobie blogowanie w dobie profesjonalizacji?
Zlecam większość tego, co techniczne.
Przykładowo, płacę za montaż i obróbkę dźwięku przy nagrywanych podcastach. Oczywiście, mogłabym się tego nauczyć, ale uważam, że czas i pieniądze, które musiałabym na to przeznaczyć, mogę lepiej wykorzystać.
Wybieram najlepsze jakościowo usługi.
Mam to szczęście, że Opiekun Bloga zapewnia mi najlepszy hosting dla blogerów na rynku, chociaż na liście priorytetów jestem na końcowych pozycjach, bo Klienci „normalni” mają zawsze pierwszeństwo. ;)
W każdym razie ani ja, ani żaden z innych blogerów, który ma hosting Opiekun Bloga nie musi martwić się o konieczność poznawania technicznych szczegółów, a odpowiedzi na zgłoszenia są błyskawiczne. Żeby było jasne – hosting to absolutna baza dla bloga – jeśli tu coś nawali to po prostu nie będziecie mogli zobaczyć treści na blogu, żadnych.
Korzystam z banków zdjęć i grafik (darmowych i płatnych).
Robienie zdjęć na bloga mocno mnie stresuje, niezależnie od tego, po której stronie aparatu stoję. No dobra, jak pozuję jest znacznie gorzej, chociaż i tak o niebo lepiej, niż lata temu. :) W każdym razie uważam, że na moim blogu często tekst jest dużo ważniejszy, niż zdjęcie i nie ma sensu poświęcać pół dnia na sesję zdjęciową.
Podobnie podchodzę do grafik. Mam to szczęście, że mam obok dobrego grafika (znaczy MM), który wiele mnie przez te lata nauczył, ale i tak wolę korzystać czasami z gotowych rozwiązań, bo uważam, że nie ma sensu wyważać otwartych drzwi. Oczywiście, w niektórych ważniejszych sytuacjach zamawiam grafiki i rysunki – przykładowo, ilustracje na stronie głównej bloga zostały w dużej mierze narysowane na moje zamówienie i według moich wytycznych, za co oczywiście zapłaciłam.
Piszę rzadziej, ale lepiej.
Oczywiście to, czy faktycznie lepiej jest bardzo subiektywną oceną, ale uważam, że obecne teksty są dużo lepsze merytorycznie i bardziej dopracowane niż te, które pisałam kiedyś. Tematy są potraktowane dużo bardziej kompleksowo i wyczerpująco. Oczywiście, nadal mam czasami ochotę po prostu o czymś Wam napisać, bez przygotowywania się i sprawdzania, ot tak po prostu, ale generalnie dużo więcej uwagi przykładam do zaplecza tworzenia treści.
Uważam również, że w internecie mamy zdecydowaną nadprodukcję treści. 4 lata temu, we wspomnianym tekście na temat blogowania pisałam, że chcę pisać nie codziennie, ale 3 razy dziennie. Dziś nowy tekst na blogu pojawia się raz na tydzień i uważam, że jest to wystarczająco często, żeby zachować poziom treści i też pozwolić Wam na zapoznanie się z tekstem i jego przetrawienie. Jest to też dla mnie czas na dotarcie z tekstem do Czytelników, którzy są teraz mocno rozproszeni w różnych kanałach komunikacji (media społecznościowe, newsletter itp.).
Nie ma mnie wszędzie. Lodówka mi chyba nie grozi.
Świadomie wybieram kanały komunikacji z Wami, ale staram się wychodzić Wam naprzeciw. Regularnie jestem blogowo obecna tylko na Facebooku i Instagramie. Na Youtube mam kanał, ale głównie są tam jednorazowe akcje lub podcasty. Ostatnio moim ulubionym medium społecznościowym stał się Instagram właśnie. Wrzucam tam zdjęcia spontanicznie, gdy akurat mam ochotę, albo coś do powiedzenia. Nie spinam się, nie szukam idealnych kadrów, robię fotki telefonem, przelewam w zdjęcia i teksty to, co mnie akurat zachwyci i strasznie mi się taka obecność w mediach społecznościowych podoba!
Lubię też tzw. Instagram Stories czyli krótkie filmy lub zdjęcia, które są dla mnie jeszcze bardziej spontaniczną formą dzielenia się z Czytelnikami – pokazuję tam aktualnie czytane książki, Szafę Minimalistki nagrywaną na żywo, robimy zbiórki na schroniska, a ostatnio mam mini-projekt-urodzinowy. Ponieważ czerwiec jest moim miesiącem urodzin, poprosiłam Czytelników na insta, żeby napisali, którego czerwca obchodzą urodziny i codziennie na stories składam im życzenia. Ot tak, żeby może zrobiłoby im się tego dnia milej. :)
Uff, wyszedł mi naprawdę kobylasty tekst, a mam wrażenie, że mogłabym jeszcze pisać i pisać. Jeśli macie jakiekolwiek pytania na temat blogowania, teraz jest najlepszy czas, żeby je zadać. Nie ma tematów tabu i obiecuję, że żadnego pytania nie zostawię bez odpowiedzi. Także śmiało!