Z ogromną przyjemnością zapraszam Was do udziału w 6 edycji Wyzwania Minimalistki! Tegorocznym hasłem jest: świadomy dyskomfort. Ciekawi? ;)
Co to jest Wyzwanie Minimalistki?
Wyzwanie Minimalistki to akcja, którą organizuję na blogu od lat. Chodzi o to, żeby na najbliższe 21 dni wyznaczyć sobie zadania do realizacji związane z upraszczaniem życia, minimalizowaniem nadmiaru lub świadomym ulepszaniem rzeczywistości (i siebie odrobinę też).
Przez 5 edycji wyzwania wypróbowałam różne formuły. W pierwszej niejako narzuciłam Wam zadania. W drugiej powstała lista, z której każdy mógł dla siebie wybrać wyzwania. W trzeciej postanowiłam samej sobie odrobinę zmienić formułę i skupić się na kształtowaniu nawyków (np. codzienne zapisywanie wydatków). W piątej wspomagaliśmy się Zeszytem ćwiczeń Minimalizm w praktyce i skupiliśmy na odpowiedzialnym pozbywaniu się rzeczy.
W tym roku chciałabym położyć nacisk na ŚWIADOMY DYSKOMFORT. Dla mnie oznacza to między innymi świadomą REZYGNACJĘ z czegoś, co mi nie służy w dłuższej perspektywie (a jest np. przyjemne). Pierwszym i najbardziej oczywistym zadaniem w tej konwencji jest rezygnacja z zakupów. Chodzi o to, żeby świadomie wprowadzić się w pewien stan dyskomfortu, żeby sprawdzić, jak nam będzie z tą nową sytuacją. Może będzie uwierać bardziej, niż się spodziewaliśmy, a może właśnie okaże się, że rezygnacja z czegoś przyjdzie łatwo i tak naprawdę „to coś” nie jest nam zupełnie potrzebne!
Dlaczego Wyzwanie Minimalistki?
Ponieważ mam czelność uważać się za minimalistkę, choć od wielu lat stale pracuję nad sobą, swoimi nawykami i postępowaniem. Czy musisz być minimalistką/minimalistą, żeby podjąć wyzwanie? Skądże. Czy musisz chcieć zostać minimalistką/minimalistą? Ależ nie. To wyzwanie pomoże każdemu, kto kiedykolwiek chciał zacząć upraszczać swoje otoczenie, swoje życie, ale jakoś tak nie mógł się zebrać. Jak zauważycie, wyzwanie nie dotyczy wyłącznie sfery materialnej.
Czas trwania. Dlaczego 21 dni?
Zaczynamy od jutra czyli od poniedziałku, wiadomo :) i działamy aż do Święta Niepodległości. ;);) Podobno potrzeba dokładnie 21 dni, żeby wyrobić w sobie nowy nawyk. Co prawda, badania jednoznacznie mówią, że dotyczy to jedynie fizycznych nawyków (typu: gaszenie światła), niemniej jednak 21 dni to doskonały czas (nie za krótki, nie za długi), żeby wprowadzić drobne zmiany do swojego życia. Zmiany, który mogą stać się początkiem czegoś większego, co widzę po podsumowaniach poprzednich wyzwań. Lub nie – to też w porządku.
Kto może wziąć udział?
Każdy, kto tylko ma na to ochotę. To wyzwanie jest dla każdego, bez względu na wiek, płeć, wyznanie, orientację czy też filozofię życia. Jeśli chcesz zacząć upraszczać swoje życie, a nie wesz jak zacząć – dołącz do wyzwania. W żadnym razie nie musisz być blogerem!
Co robić?
Wystarczy każdego dnia zrealizować jedno zadanie/wyzwanie z listy zadań, które sobie wyznaczysz. Możesz wyznaczać sobie zadania w stylu: uporządkuję szufladę „na wszystko” lub zadania kształtujące nawyk, np. nie będę kupować ubrań przez czas wyzwania. Oczywiście, możesz wyznaczyć sobie dowolną liczbę zadań, kolejność realizacji również jest dowolna – możesz zrealizować kilka jednego dnia, albo trzymać się harmonogramu. Możesz wyznaczyć sobie kilka większych zadań, które rozbijesz na mniejsze kroki. Jak wolisz. To wyzwanie jest dla Ciebie, ma Ci pomóc, a nie być kulą u nogi. Choć, to nadal wyzwanie! Może i będzie wymagać wysiłku.
Gdzie publikować efekty wyzwania?
Jeśli masz ochotę, możesz podzielić się efektami wyzwania ze swoimi czytelnikami, przyjaciółmi lub ze mną, ale równie dobrze możesz je sobie realizować w zaciszu własnego domu. Jeśli chcesz pokazywać na bieżąco swoje efekty to:
- wrzucaj zdjęcia lub teksty na Instagram, na Facebooka lub Twittera z hashtagiem #WyzwanieMinimalistki,
- koniecznie DOŁĄCZ do wydarzenia na Facebooku! Będę tam publikować pomocne teksty i materiały, wpierać i pomagać z całych sił.
Ogromnie zależy mi, żeby to wyzwanie było dla Was przydatne w zmianie codziennych nawyków lub kształtowaniu nowych, ponieważ komentarze i opinie po wcześniejszych edycjach Wyzwania Minimalistki pokazały mi, że tak właśnie jest! Tradycyjnie, przygotowałam (tzn. Opiekun Bloga oczywiście) również piękny obrazek, gotowy do puszczenia w świat. Publiczna deklaracja udziału to plus 10 do motywacji. :)
WAŻNE! Nie zapomnij proszę oznaczyć mnie przy każdym poście i otagować go #WyzwanieMinimalistki, wtedy będę mogła być na bieżąco i służyć pomocą. Na Instagramie użyj proszę @simpliciteblog, na Twitterze @Simplicite_pl, a na Facebooku @Simplicite.
Wyzwanie Minimalistki – lista zadań
Żeby było trochę łatwiej, przygotowałam propozycję 15 zadań/dyskomfortów, które można dla siebie zaadaptować w trakcie tego wyzwania (można też wymyślić swój dyskomfort, swoje „rezygnuję”). Przez najbliższe 21 dni:
- Rezygnuję z kupowania ubrań.
- Rezygnuję z kupowania kosmetyków.
- Nie będę spędzać godziny dziennie na Instagramie (tylko 15 min. lub wcale).
- Nie będę spędzać godziny dziennie na Facebooku (tylko 15 min. lub wcale).
- Rezygnuję z kupowania słodyczy.
- Rezygnuję z oglądania „zakupogennych” inspiracji w internecie.
- Rezygnuję z oglądania telewizji.
- Rezygnuję z używania karty kredytowej.
- Rezygnuję z kupowania kolorowych czasopism.
- Nie będę kupować niczego, poza jedzeniem.
- Rezygnuję z jedzenia fast foodów.
- Rezygnuję z kupowania „kawy na mieście”.
- Rezygnuję z jednorazowych foliówek na zakupach.
- Rezygnuję z oglądania wiadomości w telewizji i internecie.
- Nie będę korzystać z Messengera w telefonie.
Żeby było Ci łatwiej sprawnie realizować działania, przygotowałam specjalne dedykowane formularze, gotowe do wydrukowania i uzupełnienia.
Szablon na 21 zadań w klasycznej wersji Wyzwania Minimalistki [wersja PDF]
Szablon na 4 zadania kształtujące nawyki (poprzez rezygnację z czegoś) w ramach Wyzwania [wersja PDF]
Kilka praktycznych wskazówek:
- Spisanie zadań w wydrukowanym planerze to kolejne plus 10 punktów do motywacji, poważnie!
- Jeśli zdecydujesz się na codzienne zadanie kształtujące nawyk, zadbaj, żeby nie wyznaczyć ich sobie zbyt dużo. Lepiej mniej zadań, ale finalnie zrealizowanych.
- Niekoniecznie musi być to formuła 1 dzień=1 zadanie, ale większe zadania też możesz rozbić na poszczególne dni, żeby codziennie „popychać” zmiany do przodu.
- Możesz również wybrać formułę co 2 dzień = 1 rzecz do pozbycia się.
Domowy minimalizm w praktyce. Zeszyt ćwiczeń
Jeśli realizacja zadań w zaproponowanej wersji Ci nie odpowiada, ponieważ za każdym razem, gdy podchodzisz do tematu porządkowania, nie wiesz od czego zacząć, motywacji wystarcza na początkowy zryw, a sterta rzeczy nadal panoszy się w domu to przygotowane przeze mnie narzędzie Domowy minimalizm w praktyce. Zeszyt ćwiczeń jest dla Ciebie.
To zestaw planerów i ćwiczeń, które pozwolą Ci zlokalizować nadmiar, a potem metodycznie i konsekwentnie się go pozbyć. 83% osób, które kupiły zeszyt stwierdziło, że zeszyt pomógł im lub zainspirował do działań w celu uporządkowania swojej przestrzeni! Żeby nie być gołosłownym, poniżej wklejam kilka opinii, które dostałam w anonimowej ankiecie.
“Takie narzędzia są pomocne, gdy próbujesz zmierzyć się z narastającym chaosem wokół i nie wiesz od czego zacząć, ja lepiej funkcjonuję gdy mam “procedurę” i działam krok po kroku, dla mnie ten zeszyć ćwiczeń – bomba, dziękuję :)”
“Zeszyt ćwiczeń pomógł mi zaplanować porządki, zaplanować po kolei czynności i pomieszczenia, które planuję posprzątać. Dziękuję za bardzo użyteczne narzędzie”
„Jestem bardzo zadowolona z zakupu, zeszyt pomaga mi ogarniać przestrzeń pomieszczenie po pomieszczeniu.”
Co znajdziesz w pakiecie:
- zeszyt ćwiczeń z zestawem wskazówek i opisem sposobu działania
- narzędzie Domowy Spacer Szlakiem Rzeczy
- Lista Kategorii (szablon do druku)
- Listę Zadań przypisaną do każdej kategorii rzeczy (wskazówki i 3 wzory)
- Listę Zadań przypisaną do każdej kategorii rzeczy (szablon do druku)
- Planer Tygodniowy (wskazówki i szablon do druku)
- Planer Miesięczny (wskazówki i szablon do druku)
- Habit Tracker (wskazówki i szablon do druku)
ZOBACZ SZCZEGÓŁY TUTAJ
Pamiętaj też proszę, że kopalnię wiedzy znajdziesz na blogu, zupełnie za darmo. Przypomnę tylko kilka tekstów, które mogą być przydatne, ale cała zakładka Upraszczanie codzienności warta jest uwagi. Przeczytaj:
50 rzeczy, których możesz się pozbyć od razu
Minimalizm w praktyce. Jak efektywnie pozbywać się przedmiotów?
Minimalizm w praktyce. Metoda 5 małych kroków.
Jak skutecznie pozbyć się książek?
Co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami?
Gotowi do walki z wewnętrznymi chomikami i zakupoholikami ? :) Może wiecie już, jakie zadanie z pewnością trafi na listę?