Darmowe
planery, e-booki...

Podziel się:

Darmowe
planery, e-booki...

Wyzwanie Minimalistki #9 – posprzątaj ze mną swoje wirtualne życie!

Z ogromną przyjemnością zapraszam Was do udziału w 9 edycji Wyzwania Minimalistki! W tym roku postanowiłam skupić się porządkowaniu naszego życia… wirtualnego. 

 

Co to jest Wyzwanie Minimalistki?

 

Wyzwanie Minimalistki to akcja, którą organizuję na blogu od wielu lat. Chodzi o to, żeby na najbliższe 21 dni wyznaczyć sobie zadania do realizacji związane z upraszczaniem życia, minimalizowaniem nadmiaru lub świadomym ulepszaniem rzeczywistości.

 

Przez 8 edycji wyzwania wypróbowałam najróżniejsze formuły:

  1. W pierwszej narzuciłam Wam zadania.
  2. W drugiej powstała lista, z której każdy mógł dla siebie wybrać wyzwania.
  3. W trzeciej postanowiłam skupić się na kształtowaniu nawyków (np.  codzienne zapisywanie wydatków).
  4. W czwartej mieliście absolutną dowolność wyboru zadań.
  5. W piątej wspomagaliśmy się Zeszytem ćwiczeń Minimalizm w praktyce i skupiliśmy na odpowiedzialnym pozbywaniu się rzeczy.
  6. W szóstej głównym tematem był świadomy dyskomfort.
  7. W siódmej robiliśmy nietypowe porządki, bo porządki w głowie.
  8. Pozbywanie się 5 dowolnych rzeczy codziennie to zadanie z ósmej edycji.

 

Wyzwanie Minimalistki – zadanie i habit tracker do pobrania

 

Filozof Alain de Botton powiedział, że „prawdziwa miłość to brak chęci zerknięcia na swój telefon w obecności drugiej osoby”. Wybrałam ten cytat absolutnie nieprzypadkowo. Dziś są Walentynki – konsumpcyjne, bo konsumpcyjne, ale przyjęło się na świecie, że święto miłości. Jak często zdarza Ci się wybierać miłość do telefonu? Miłość do internetu? Miłość do skrolowania i klikania w nieskończoność?

 

Na potrzeby tekstu przejrzałam też wyniki najnowszych badań na temat korelacji między uzależnieniem od Internetu i mediów społecznościowych, a samotnością i depresją. Spodziewałam się, że nie jest dobrze, ale skala problemu mnie poraziła. Wykazano problematyczny związek pomiędzy nadmiernym korzystaniem z Internetu i mediów społecznościowych a depresją, niskim poczuciem wartości, samotnością, narcyzmem, wysokim poziomem neurotyzmu, lękiem społecznym, i zaburzeniami snu.

 

Zostało również szerzej zbadane zjawisko tzw. phubbingu (sama definicja powstała już w 2012 roku za „zamówienie” agencji McCann i oznacza sytuację, gdy w trakcie interakcji ignorujemy rozmówcę, sięgając po telefon). Badania wykazały, że phubbing obniża nastrój i zagraża czterem fundamentalnym potrzebom: przynależności, kontroli, poczucia własnej wartości i sensu istnienia, a w dłuższej perspektywie skutki mogą być podobne, jak w przypadku ludzi wykluczonych społecznie z innych powodów, np. dyskryminacji! Phubbing odpowiada za spadek jakości relacji, osłabienie więzi społecznych i obniżenie satysfakcji ze związku. Kogo ciekawią źródła, zapraszam na koniec tekstu.

 

Na szczęście są też pozytywne aspekty badań. Okazuje się, że pielęgnowanie takich cech, jak sumienność, ugodowość czy otwartość na nowe doświadczenia przeciwdziała uzależnieniu od Internetu i zapobiega wystąpieniu negatywnych skutków. Jeśli tylko trzymana w ryzach odpowiedzialności, miłość do skrolowania to nic złego. Nie ma nic złego w technologii jako takiej, to my z niej źle korzystamy. I mówiąc my, mam na myśli również siebie, oczywiście.

 

Dlatego właśnie tematem 9 edycji Wyzwania Minimalistki jest INTERNETOWY DETOKS. Bazowe zadanie jest tylko jedno, a i tak mam wrażenie, że może nie być banalnie łatwe.

 


Każdego dnia, przez 21 najbliższych dni znajdź 2 godziny na świadome bycie offline. Oznacza to wyłączenie lub odłożenie telefonu i nie korzystanie z Internetu na komputerze lub innym urządzeniu (smart TV też!).


 

Oczywiście, zadanie nie jest wykute w betonie. Możesz sobie spokojnie postanowić, że będzie to godzina, a nie dwie i że ograniczysz tylko korzystanie z telefonu, a nie Netflixa. Nie ma w tym żadnego problemu, to wyzwanie dla Ciebie, ale pamiętaj proszę, że aby to miało sens, to nadal musi być wyzwanie! Ono będzie i trochę właśnie ma być niewygodne czy niekomfortowe, bo ograniczenie czegoś, co jest uzależnieniem z reguły jest niewygodne, niekomfortowe, wręcz budzi lęk czy niechęć. To są bardzo naturalne odczucia i niemal na pewno się pojawią.

 

Jeśli chcesz wspomóc konsekwentne realizowanie zadania, przygotowałam dla Ciebie listę do pobrania w postaci tzw. habit trackera. Jest to proste narzędzie używane właśnie do śledzenia realizacji zadań lub budowania nawyku. Codziennie ustaw sobie czas offline, a gdy się uda dotrzymać detoksu – odhacz. Przygotowałam habit tracker w 2 wersjach: do druku i do edycji na komputerze (możesz w pliku odhaczać realizację zadania).

Kliknij tutaj, żeby pobrać habit tracker do druku (wersja PDF).

 


nowość!

Cyfrowy minimalizm w praktyce.

Posprzątaj swoje wirtualne życie w 7 dni!

Jedno zadanie związane z detoksem to nie jedyne, co przygotowałam w tej edycji Wyzwania Minimalistki. Jeśli chciałabyś/chciałbyś posprzątać więcej stref ze swojego wirtualnego życia, jak choćby uporać się ze zdjęciami, skrzynkami mailowymi czy mediami społecznościowymi to mam dla Ciebie 2 propozycje:

 

E-book Cyfrowy minimalizm w praktyce – rzeczowy, konkretny poradnik, który przeprowadzi Cię przez proces porządkowania 7 stref wirtualnego życia, które są najczęściej zabałaganione. Proste, ale efektywne narzędzia, ćwiczenia i materiały pomogą Ci uporać się z cyfrowym bałaganem oraz wypracować zdrowsze nawyki korzystania z technologii. Całość (treść + karty pracy) to 76 stron wypełnionych konkretami.

KUPUJĘ E-BOOKA za 29 zł

 

 

WYZWANIE Posprzątaj swoje wirtualne życie w 7 dni! + e-book Cyfrowy minimalizm w praktyce – 7-dniowe wyzwanie, w trakcie którego uporządkujesz wybrane strefy wirtualnego życia. Każdy dzień to jedna strefa. W cenie dostaniesz: e-booka z poradami, ćwiczeniami, zadaniami  i kartami pracy do druku oraz dostęp do zamkniętego profilu na Instagramie z dodatkowymi materiałami wideo publikowanymi codziennie.

KUPUJĘ WYZWANIE+EBOOKA za 49 zł

 

 

Kliknięcie w zdjęcie czy nazwę produktu przekieruje Cię do sklepu, gdzie znajdziesz spis treści i szczegółowe opisy wszystkiego. Szczególnie zapraszam Cię do wspólnego wyzwania, które startuje dokładnie za tydzień, 22 lutego. To mocno innowacyjna forma, która jest połączeniem materiału z e-booka z moim osobistym wsparciem w postaci dodatkowych materiałów wideo, inspiracji, wskazówek i porad. Razem dużo łatwiej będzie się zmotywować do zrobienia porządków!

 


Pamiętaj też proszę, że kopalnię wiedzy znajdziesz na blogu, zupełnie za darmo. Szczególnie polecam Ci te teksty:

Minimalizm w praktyce. Mój rok na diecie informacyjnej.

Za dużo treści? O tandecie w internecie…

Jak wprowadzić minimalizm na Facebooku?

Jak przestać kupować w internecie? Pierwszy w Polsce poradnik niekupowania! (model wabika, też używany w SM)

 

Poczuj siłę grupy!

 

Jeśli masz ochotę podzielić się efektami wyzwania ze swoimi czytelnikami, przyjaciółmi lub ze mną zapisz sobie poniższy obrazek i opublikuj w mediach społecznościowych lub innych swoich kanałach. Nie zapomnij proszę oznaczyć mnie przy każdym poście i otagować go #WyzwanieMinimalistki, wtedy będę mogła być na bieżąco i służyć pomocą. Na Instagramie użyj proszę @simpliciteblog, a na Facebooku @Simplicite.

 

Dołączysz? Jeśli masz do mnie jakiekolwiek pytanie, zadaj je w komentarzu śmiało – pomoże mi to lepiej wykonywać swoją pracę. Dziękuję!

 

Źródła badań, o których wspominam:

Sprawdź Także

Powiadomienia
Powiadom o
guest
22 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments